Laiton lakko pysäyttää junat

kunjunateikulje

16

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terroristitmaassamme

      loiton lokka se on taas tämänkin kaiken takana ja pyssäytti jo junatki mitä tastä seuraakaan?

    • ÄläHuoliJunista

      Uusavulias kalastaja tulee hätiin ja maksaa kaikkien taksimatkat.

      • EkaLuokkaanko

        yhelä lohela pysytyykin makseleman kaikkien juna matkustjien liput


    • enhaluaollamukana

      Demarit taitavat olla koko temppuilun takana. Rinne agitoi vielä AKT:n mukaan painostukseen ja nostaa itse välikysymyksen. Koko touhulla ei ole muuta tavoitetta kuin kaataa hallitus. Mahdotonta populismia ja valtiovallan rikollista kiristämistä hyvän asian varjolla. Kaikki tietävät, että kilpailu lisää kysyntää ja työpaikkoja alalla. Tämä demarien hallituksen vastainen kampanja on puettu ay-liikken kaapuun. Ei ihme, että tämä tappaus vähentää SAK:n ja demarien kannatusta. Kuka haluaa tukea rikollisia toimia! Kysymys on laittomista lakoista. Hyökkäys kansanvaltaa vastaan on hyökkäys perustuslakia vastaan. Ne, jotka eivät halua antaamandaattia ay-liikkeelle vastaavaan kansan kiusaamiseen liittyy YTK:hon. Sieltä saa ansiosidonnaisen alle puoleen hintaan.

    • sininentulevaisuusko

      Pääministeri ei korvaansa lotkauta vaikka lakkosuma on edessä.

    • karvarintagee

      Oritkarista löytyy toimiva juna lakoista huolimatta.

    • minunmielestä

      Lakkoilu ei ole Suomen ja suomalaisten edun mukaista. AY-liikkeen toivoisi keskittyvän työllisyyden parantamiseen, eikä lisätä työttömyyttä ja syrjäytymistä. Lakkoilu lisää työpaikkojen hävitämistä Suomesta ja työttömyys kasvaa, Siitä on tilastot olemassa. Merimiesunioni on liputtanut lakkoilullaan Suomen laivaston ulkomaille. Paperimiesten lakkoilu vei Suomesta tuhansia työpaikoja ulkomaille. Päinvastaisesta on myös näyttöä. Kiky on innostanut työnantajia avaamaan työpaikkoja. Kun Finnairin henkilökunta sopi palkkojen alentamisesta, niin sen jälkeen Finnair on palkannut ja on palkkaamassa lisää työvoimaa. Sekin tulee turhaksi, jos IAU jatkaa Helsinki-Vantaan seisottamista, jota se teki ay-pomon itsekkyyden takia viime talvena.

      Lakoista ei ole hyötyä liittojen jäsenille. Sillä pönkitetään yli 10.000 euroa kuussa tienaavan ay-pomon asemaa ja egoa. Ei mitään muuta. Lakot kurmuuttavat kansaa. Veturimiesten turhasta ja laittomasta lakosta aiheutui matkustajille suurta haittaa. Sympatiapisteitä nolla.

    • LakkomaisteriLuttinen

      Kaikki seis vaan. Yleislakkoa kehiin.

    • Veturiväärin-vaihteilla

      http://www.turvallisuustutkinta.fi/material/attachments/otkes/tutkintaselostukset/fi/raideliikenneonnettomuuksientutkinta/2016/Woc90fSDn/R2016-06_Oulu_-_Tutkintaselostus.pdf
      Totuus Oulun ratapihan muutostöistä joka samanlaista tuherrusta kuten kaikki junaliikenteen liikenteenhoito lestalandiassa. Tästä sekahedelmäsopasta halutaan eroon 10.9.2017. Kytkentämuutoksissa luotettiin paikallisiin Kärkkäisiin ja autolle.com kauppamiehiin.
      Sulle mulle ja kaikille kahdellekymmenelle lapselle töitä. Ja J- terve ja puukkoo tuppeen vaikka ruokatunnilla kotoa käydessä.

    • Turvallinentyöpaikka

      Onkohan Oulun ratapiha ollut turvallinen pitkään aikaan.

    • Italia-Lakko-jatkuu

      VRuutiset
      VRuutiset @VRuutiset
      ·
      13.9.2017
      Vastauksena käyttäjälle @mtuutti
      @Liikennevirasto n ratatöiden vaikutukset ennakoitua suuremmat. @VRpalvelu ja virasto hakevat yhdessä ratkaisua tilanteeseen.

    • LiviTyrväisentöitö

      Oulu Heikinkadun aks. Raidemuutokset/ vaihteiden 001,002siirto, sähköratamuutokset,
      turvalaite muutokset. Ks liikennekatkos Tua-Kem (Kui aks)
      liikennepaikkatyö
      1.5.2016
      30.10.2016
      Liikennekatkos pe 24.6. klo: 8 - 24. Tarve? Ol-Tua. Uusien vaihteen 001 ja 002 asennus uuteen paikkaan ( n 170
      m Tuiran suuntaan). Lukitaan aluksi. Ei vaikuta turvalaitokseeen. Turvalaite ja sähköratamuutoksia
      myöhemmin kesällä kun vanhat vaihteet poistetaan. Suunnitelmat valmistuu kesäkuun vk 23. Raiteet 003-007
      pussiraiteina etelästä päin? Jännitekatkot.
      -ei
      Tyrväinen
      Suunniteltu
      K
      (Oulu) - (Kemi) - Laurila - (Tornio)
      1906
      9
      Ol
      3
      1
      Oulu Heikinkadun aks. Silta peruskorjataan kahdessa osassa. 1 osa ns kaupungin puoli,
      raide 001 jatketaan. Työ aikana n 4 kk pohjoiseen /sta vain raiteiden 003, 004 kautta.
      Raiteita 001,002 voidaan käyttää pussiraiteina. Henkilöjunilla tulo ja lähtöraide
      muutoksia. 2. osa : liikennöinti pohjoiseen/sta vain raiteilta 001 ja 002. Opastimien
      siirtoja! Onko totaali liikennekatkokselle tarvetta? Henkilöjunilla tulo ja lähtöraide
      järjestelyjä!
      liikennepaikkatyö
      1.3.2017
      30.11.2017
      Tuiran suuntaan / suunnasta yksiraiteisuutta; liikenne vain joko raiteita 001,002 (heinä-marraskuuu )ja raiteita
      003,004 (maalis-kesäkuu) Pussiraiteita. Henkilöjunilla tulo ja lähtöraide järjestelyjä.
      -ei
      Tyrväinen
      Tarve tunnistettu
      I
      (Oulu) - (Kemi) - Laurila - (Tornio)
      1906
      9
      Ol
      3
      1
      Oulu ASL3 siirto / uusiminen
      turvalaitetyö
      1.1.2017
      31.12.2017
      Siirto aiheuttaa n 2 vk katkoksen turvalaitoksen käyttöön Oulussa. Ei yhtä aikaa Heikinkadun siltatyöstä
      aiheutuvien järjestelyjen aikana. Koko laitteen uusiminen helpompi työ kaikin puolin.

    • PohjammaaDerbyLopputulos

      Liikenneviraston 5-vuotta jatkunut 800 miljoonan Seinäjoki-Oulu derbyn lopputuloksena junat ovat päivittäin myöhässä 1-2 tuntia. VR kaukojunat ajoissa 55%-75%.
      Ei tainnut 200 insinööriä riittää projektille kun menee reisille loppumetreillä.

    • Anonyymi

      lds

    • Anonyymi

      Minä ainakin menen töihin. Olen äänestänyt oikeistoa vaaleissa ja tuen heitä siinä mitä he ovat nyt tekemässä. En aio olla lakossa aatteen vuoksi, joka on arvojeni vastaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2062
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1441
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1185
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1074
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1025
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      192
      1010
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      795
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      760
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      642
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      624
    Aihe