Oulusta Helsinkiin ja toispäin

TulikoKalliiksi

Onkos kokemusta perämoottori veneellä Oulusta Helsinkiin tai toisinpäin?. Paljonko tuli kustantamaan bensoissa ym kulut?.
Veneestä sen verran paljastan että kahdella yamahan 115hv perämoottorilla.

11

3240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokenutVeneilijä

      Kokemusta on kyllä veneilystä ja moottoreistakin vuosikymmeniä, mutta ei noihin kysymyksiisi voi antaa kovinkaan tarkkoja tietoja/arvioita kun et kysymyksessäsi kerro ajonopeuttasi elikä tehonkäyttöä, etkä ajoreittiä, sekä pysähtymiskertoja.

      Voithan itse laskea hyvinkin tarkoin kaikki kulut kuten polttoaineen määrän ja satamamaksut ym.siihen liittyvät, kuten ruokakulut.

      Polttoaineen kokonais kulutus riippuu hyvin monesta eri asiasta joita ei muut voi tietää kuin kysyjä itse ja millainen on ajotyylisi? kaasupohjassa vai taloudellisin nopeus?
      Aikomasi reitti myös vaikuttaa kokonaiskulutukseen että ajatko suorinta mahdollista reittiä ulkomerta pitkin vai kierteletkö koko matkan lähimpiä rantaväyliä?
      Millaisia on moottorisi? 2 vai 4 tahtisia? näissä on melko suuri ero polttoaineen kulutuksessa.

      Satamamaksut saat varmaan tietoon netin kautta niistä satamista joissa aiot pysähtyä tai yöpyä.

      Ruokakulut riippuu täysin mitä ja missä syöt, onko kallein ravintola ruokailu joka päiväistä vai ostatko halpakaupoista ruokatarpeeet ja valmistat sekä syöt veneessäsi? tällöin hinnat on täysin eri suuruiset.

    • Noin.puoltoist.tonnii

      Karkeasti arvioiden Oulusta Helsinkiin on matkaa meriteitse n. 850-900 km.
      Jos matkanopeutesi on 50 km/h (27solmua) tekee se matka-ajaksi n. 18 h.

      Veneessäsi on 2kpl 115hp 2-tahtisia myllyjä,, kulutus vähintään 2x 25l/h = yht. 50l/h.
      Polttoainen kulutus 50l x 18 = n. 900 litraa, joten se kustantaa (98 E 5 bensalla ) noin 900l x 1,5e/l = 1350 e. muut kulut..

      Ja tuo laskelma on aikalailla alakanttiin.

      • LueTarkemmin

        Missä mainitaan että kyseessä on 2tahtimoottorit ??


      • Eurolaalia
        LueTarkemmin kirjoitti:

        Missä mainitaan että kyseessä on 2tahtimoottorit ??

        Ei mainittu. Puhuttiin myllyistä.


    • Aivan varmasti useampikin perämoottori on tuotu veneellä Oulusta Helsinkiin.

    • pysysiellävaan

      Okko nää? Vai näkkiikkö nää? Vitun näätä!

    • saippuakotelolla

      Kustantaa ja paljon. LIsäksi aikaa menee julmetusti. Isojen selkien ylittäminen saattaa ottaa aikaa yllättävän paljon.

    • Motonman

      Ei kai tuo mitään rakettitiedettä ole. Menihän ne pari Suomipoikaa 70 luvulla Marino Mustangilla Atlannin ylikin. Oulu Helsinki lienee saunareissu sen rinnalla.

      • Läskiapina

        Joo ei menny. Tai tietty josladketaan vene rahtilaivassa niin sitten. Eikä niiden laskelmat edes meinannut osua.


      • Histoooriaa
        Läskiapina kirjoitti:

        Joo ei menny. Tai tietty josladketaan vene rahtilaivassa niin sitten. Eikä niiden laskelmat edes meinannut osua.

        No eipä mennä nyt kuitenkaan yksityiskohtiin. Tuo seikkailu on kansallista historiaa ja meille näillä sivuilla kirjoitteleville riittää oikein hyvin se tieto, että he menivät atlantin yli - ainkin noin suurinpiirtein.


    • pienetonmyllyt

      Ihan sama mitkä myllyt, täytyy tietää veneen paino ja onko liukuva. Sitten voi kertoa kulutuksen. Mutta aika pieneltä vehkeeltä kuullostaa olevan jos noin vähän tehoja. Ei taida olla kovinkaan mukavaa matkantekoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      188
      5153
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      8
      3413
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      36
      3101
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2285
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2142
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2110
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe