Hiusten lähtö lyhyessä ajasssa

Olen nyt syönyt finasteridia noin kuukauden ja tuntuu, että minulta on lähtenyt hiusrajasta noin 0,5-1,0 cm pois. Siis en tiedä vaikuttaako fini tähän, mutta tuntuu tosiaan, että jossain puolessa kuukaudessa on hiusraja noussut SILMINNÄHDEN! Voi kyllä olla, että luulen omiani, sillä olen nykyään käsittämättömän stressaantunut hiuksistani. Ajattelen suurinpiirtein joka toinen minuutti kaljuuntumistani, ja peilin edessä kuluu päivittäin useita (kymmeniä) minuutteja pakenevaa hiusrajaa tiiraillen. Ja fakta on niin, että raja on noussut puolen vuoden aikana väh. 1cm! (esim. tohon kaljuuntuvien ohimoitten väliin jäävä hiusalue näyttää pienentyvän "kouriintuntuvasti" PÄIVÄSSÄ!) Jos saan ajatukset pois tosta kaljusta hetkeks niin neljä minsaa ja taas on ihan kaamee ressi päällä! Mutta tosiaan onko kohtuullisen tällänen räväkkä (nopee) kaljuuntuminen "normaalia"? Voiko toi nizoral aiheuttaa tän? Tai kenties toi kohtuu vahva hiusgeeli? Tänää kun aamulla heräs, ni hyvä että sai töihin lähdettyä kun tuli ihan karmee olo... Oli jääny yöks lakkaa ja geeliä päähän ja tuntu oikeesti että ohimot oli karannu jonkun sentin!! Vittu kun vituttaa...
61685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lääkkeet voivat aiheuttaa tilapäisesti hiustenlähtöä, mutta tämä on yleensä pikemminkin hyvä merkki, koska lääkkeet tavallaan pudottavat vanhoja hiuksia pois uusien tieltä...

Finasteridi ei auta vielä kuukaudessa, joten ainakin pari kuukautta joudut vielä odottelemaan, ennen kuin voit pitkälle meneviä johtopäätöksiä tehdä lääkkeen tehosta.

Äänestä

Luulisin, että tuo on ihan normaalia. Kyllä sieltä sitten alkaa uutta hiusta puskemaan. Pitää vaan muistaa olla kärsivällinen ja vaan jatkaa. Älä ainakaan tässä vaiheessa lopeta finasteridin käyttöä.

Äänestä
  • nojoo, kyllä tässä on kai pakko jatkaa vaan kärsivällisesti ja kattoo tuleeko tästä paskasta mitään. Toivotaan... Se vaan masentaa vitusti kun aattelee letin kunnon menevän parempaan suuntaan ja sit kun seuraavan kerran vilkasee peiliin niin letti näyttää ihan hirveeltä! Onko muuten muilla toisen ohimon kalju isomman näkönen kuin toinen? Mulla taitaa toi oikee näyttää vähän isommalta ja kun hiplaa kädellä päänahkaa, niin tuntuu että lettikin ois vähän harvemmassa siitä kohtaa. Mut joo, tässä tilannetta seuratessa.

    Kannattaako muuten tässä iässä (vp_85...) alkaa vetää rogainee ohimoon? Oon jostain paskafoorumilta lukenu, että se niinku menettäis vähän tehoonsa vuosien varrella kun keho tottuu... eli kantsisko alkaa hieroon sitä nuppiin vasta parin kolmen vuoden päästä?
    Ja taas asiasta toiseen, onko mitään muuta suomalaista foorumia jossa keskusteltais kaljuuntumisesta?
    joo, kiitti kaikille vastanneille ja jokka viitsii vielä heittää replyä tähän mun tilitykseen!

    Äänestä

  • vp_85 kirjoitti:

    nojoo, kyllä tässä on kai pakko jatkaa vaan kärsivällisesti ja kattoo tuleeko tästä paskasta mitään. Toivotaan... Se vaan masentaa vitusti kun aattelee letin kunnon menevän parempaan suuntaan ja sit kun seuraavan kerran vilkasee peiliin niin letti näyttää ihan hirveeltä! Onko muuten muilla toisen ohimon kalju isomman näkönen kuin toinen? Mulla taitaa toi oikee näyttää vähän isommalta ja kun hiplaa kädellä päänahkaa, niin tuntuu että lettikin ois vähän harvemmassa siitä kohtaa. Mut joo, tässä tilannetta seuratessa.

    Kannattaako muuten tässä iässä (vp_85...) alkaa vetää rogainee ohimoon? Oon jostain paskafoorumilta lukenu, että se niinku menettäis vähän tehoonsa vuosien varrella kun keho tottuu... eli kantsisko alkaa hieroon sitä nuppiin vasta parin kolmen vuoden päästä?
    Ja taas asiasta toiseen, onko mitään muuta suomalaista foorumia jossa keskusteltais kaljuuntumisesta?
    joo, kiitti kaikille vastanneille ja jokka viitsii vielä heittää replyä tähän mun tilitykseen!

    Niin, mulla olis vastaava tilanne noin 6kk sitten , hiuksia lähti vitusti ja ohimot nousivat. Seurasin tilanne 2viikon välein pesemällä hiukset pesuvadissa jotta olisin paremmin pystynyt seuraamaan hiusten lähtöä. Nyt 6kk propecia kuuril ja 150 pesus lähteneest hiuksesta lähtee vain 50-60 nykypäivänä. Ohimot nousevat vähä edelleen, mutta sille ei voi mitään. Tasaantuu ja loppuu jossain vaiheessa. Ja mitä siihen vitutukseen tulee niin sekin tasaantuu vähitellen. Työhön tai opiskeluun keskittyminen on hyvää terapiaa vaikka se nyt aluksi tuntuukin vaikealta. En suosittele rogainea. Epätasaista hiusten kasvua ja lisääntymistä ja lähtöä kun sitä rupeaa käyttämään.

    Äänestä

Ota harppi tai viivotin rajan mittaamiseen
älä turhan takia ressaa - se aiheuttaa hiustenlähtöä
viivain ei valehtele ja sillä voi myös tarkkailla ohentumista
hiusten välimatka voisi olla noin 1mm eli sama mitä siirteilla saadaan maksimissaan

Äänestä

taas oon letti harventunut ohimoilta. Ainakin näyttää siltä. Toi hiusalue ohimoitten välissä kyllä hupenee uskomatonta tahtia! Ihan alueen laidoilla on harvempaa hiukan pörröisemmän näköistä hiusta. Voiko se näin nopsasti kadota? Samalla tietysti luolat syvenee! Gefinaa on popsittu, vaikuttaiskohan se tähän?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vp_85 kirjoitti:

Olen nyt syönyt finasteridia noin kuukauden ja tuntuu, että minulta on lähtenyt hiusrajasta noin 0,5-1,0 cm pois. Siis en tiedä vaikuttaako fini tähän, mutta tuntuu tosiaan, että jossain puolessa kuukaudessa on hiusraja noussut SILMINNÄHDEN! Voi kyllä olla, että luulen omiani, sillä olen nykyään käsittämättömän stressaantunut hiuksistani. Ajattelen suurinpiirtein joka toinen minuutti kaljuuntumistani, ja peilin edessä kuluu päivittäin useita (kymmeniä) minuutteja pakenevaa hiusrajaa tiiraillen. Ja fakta on niin, että raja on noussut puolen vuoden aikana väh. 1cm! (esim. tohon kaljuuntuvien ohimoitten väliin jäävä hiusalue näyttää pienentyvän "kouriintuntuvasti" PÄIVÄSSÄ!) Jos saan ajatukset pois tosta kaljusta hetkeks niin neljä minsaa ja taas on ihan kaamee ressi päällä! Mutta tosiaan onko kohtuullisen tällänen räväkkä (nopee) kaljuuntuminen "normaalia"? Voiko toi nizoral aiheuttaa tän? Tai kenties toi kohtuu vahva hiusgeeli? Tänää kun aamulla heräs, ni hyvä että sai töihin lähdettyä kun tuli ihan karmee olo... Oli jääny yöks lakkaa ja geeliä päähän ja tuntu oikeesti että ohimot oli karannu jonkun sentin!! Vittu kun vituttaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu