Miten voi vatsataudin saada?0

interestingword

Oon kiinnostunut erilaisista sairauksista ja 1. halusin tietää miten eri tavoilla vatsataudin voi saada? :) en kyllä ittetodellakaan halua!

1

235

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräsvaan123

      Vatsataudin voi saada yksinkertaisesti, niin että saa suuhunsa vatsatauti virusta. Viruksia on vatsatautia sairastavan ulosteessa ja oksennuksessa (taudin aikana ja jopa 2vk sen jälkeen). Virukset säilyy elinkelpoisina pinnoilla pitkään (jopa 2vk). Käytännössä vatsatauti tarttuu todella helposti esimerkiksi, niin että tautia sairastava pyyhkii peppunsa saa siitä pienen (ei näkyvän määrän) ulostetta käsiinsä. Sitten hän pesee kätensä huolimattomasti. Sen jälkeen hän pyyhkii kätensä pyyhkeeseen, avaa oven ovenkahvasta, avaa jääkaapin oven ja kaataa sieltä mehua lasiin jne. Tämän jälkeen kaikki, jotka käyttävät samaa pyyhettä, koskettavat samaa ovenkahvaa tai samaa jääkaapin ovenkahvaa tai kaatavat mehua samasta purkista saavat todennäkisesti myös tartuntakykyistä virusta käsiinsä. Sitten ei tarvitse enää, kuin laittaa käsi suuhun (esim. syödä leipää tai pyyhkäistä kutiavaa nenään, niin että käsi osuu huuleen) ja kontaminaatio on tapahtunut, sitten on kiinni vain vastustuskyvytä saako taudin vai ei. Vastaavalla tavalla virus leviää esim. oksennusta siivotessa tai huonosti siivotulta pinnalta. Samoin voit miettiä mitkä kaikki pinnat saastuu, kun sairastava lähtee käymään kaupassa, jos hän ei huolehti käsihygieniasta.

      Itse voi estää tartuntaa hyvällä käsihygienialla. Eli pese kädet kunnolla, saippuan kanssa aina kun tulet kotiin, aina vessassa käynnin jälkeen ja aina ennen syöntiä. Vältä myös sormien laittamista suuhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe