Häpeän narsistiperhettäni joka paasaa oppia: "jokainen huolehtikoon vain itsestään."
Tosin tässä vaiheessa haluankin olla erillinen sellaisesta "seurakunnasta".
Kun kuulen niiden saarnaajien äänet, meinaa oksennut tulla. Ei voi mitään että asia on näin.
Tosin tässä vaiheessa haluankin olla erillinen sellaisesta "seurakunnasta".
Kun kuulen niiden saarnaajien äänet, meinaa oksennut tulla. Ei voi mitään että asia on näin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuulostaa niin tutulta. Narsistit ovat täysin vastuuntunnottomia eivätkä välitä pätkääkään toisten, varsinkaan lastensa, tunteista. Vastuun vanhemmuudesta voi vierittää pois mm. juuri tuolla lauseella: jokainen huolehtikoon vain itsestään. Mitä tahansa perheessä tapahtuu, vastuuta heitellään puolelta toiselle, ja lopulta kukaan aikuisista ei kanna sitä ja lapsista tehdään kestosyyllisiä siihen narsistiseen "hulluuteen". Narsistiperheissä lasten tunteilla ei ole mitään väliä.
Mun ei enää ollut tarkoitus kirjoittaa palstalle, kun nyt mun on parempi keskittyä tavallisempiin positiivisempiin asioihin mutta:
Täällä on on varsinkin mun vammauduttua hoettu: Jokainen huolehtikoon vain itsestään. Kun minä puolestani ehdotin koko ajan toinen toisistaan huolehtimista sen lisäksi. Pitivät kiinni siitä jokainen huolehtikoon vain itsestään tiukasti.
Noh eilen sain narsistilta viestin: "Kukaan ei huolehdi minusta !"
Kuulosti vähän älyttömällä viestille jos vertaa aiempiin keskusteluihin.
Noh kysyin miksi hän on lähettänyt minulle sallaisen viestin kun irse opettaa, että jokainen huolehtikon vain itsestään.
Noh viesti oli kuulemma psykopaatille, koska psykopaatti oli rasittanut narsistia liikaa sydänvaivat huomioonottaen. Noh kysyin miksi viesti sitten on lähetetty minulle. Hän vastasi tapansa mukaan: "Minä lähetin varmuuden vuoksi molemmille."
sellasta "logiikkaa" heillä...