ruveta näyttämään tylyä ilmettä jokaiselle joka on ns. auttaja, onko se ainoa keino saada se loppumaan, vai pitääkö hänen kävellä auton alle. Onko se riittävä osoitus siitä ettei auttamisesta ole ollut mitään iloa.
Pitääkö hänen
henkisestirikottu
3125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi jonkun pitäisi tehdä itsemurha - toisten ihmisten typeryyden, itsekkyyden, epäempaattisuuden takia? Nurinkurista.
Jokainen rikkoutuu jostakin kohtaa elämänsä aikana, myös ne sinun "auttajasi". Surullista jos pitää esittää hyväntekijää olemalla oikeasti jotakin päinvastaista. Eipä sellaiset varmaan herää, joilla ei ole omatuntoa. Sekin on suuri puute ihmisessä.
Eiköhän tässä tapauksessa tarkoiteta ihan kaikkia niitä ihmisiä jotka ovat mukana ns. auttamisprojektissa ja niitä on paljon. Se ei vaan ole oikea keino ollut koskaan eikä tule olemaan. Pois värit, sanat, esineet, numerot ja kaikki muu.
Joo, olen samaa mieltä siitä, että kenenkään ei pidä olla niin toisten yläpuolella, että kuvittelee voivansa tietää, minkälaista apua joku tarvitsee. Ei ainakaan henkisessä mielessä.
Fyysistä apua voi aina antaa, jos havaitsee, että sellaista voitaisiin tarvita.
Kukaan ei voi tietää mistä koostuu jonkun ihmisen elämänkirjo ja sen vuoksi kuunteleva korva, näkevä silmä ja lämmin läsnäolo ovat parasta apua kenelle tahansa. Jonkun elämän järjesteleminen muka auttamismielessä on sitten kaikkea muuta. Sitähän voi tehdä jokaisen omista kyseenalaisista lähtökohdista ja lopputulos voi olla huono, pahantahtoinen tai joku muu katastrofi. Niin se vaan on.