Mulla on vuodelta 1998 peräisin oleva kone jossa oli Windows 95. Eilen asentelin tossa siihen 98SE:n kun tuntuu, että ei oikein mun suosimia ohjelmia tohon koneeseen saa jos siinä on ysivitonen. Mietin kuitenkin, että toi ysikasikin alkaa olla jo aika vanha...Ja sen verran oon tutkinu asiaa että kone ylittäs hitusen verran ME:n laitevaatimukset. Toisaalta oon kuullu että Win ME on huonoin mahollinen Windows, kaatuu koko ajan jne. Niin kannattaako sitä ME:tä edes harkita?
Win ME -järkeä?
---
6637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on ollut Win3.11, Win95, Win98SE, WinME, Win2000 sekä WinXP.
Kokemuksesta voin sanoa että WinME on ollut kaikkein epävakain noista kaikista enkä suosittele sitä asentamaan.
Tällä hetkellä käytössäni ovat vanhassa koneessa Win98SE sekä uudessa WinXP Home Edition.
Ei kaadu koko ajan, pelkkää massapsykoosia. Mutta jos koneeessa on alle 500Mhz prossu ja alle 128Mt muistia, niin kannattanee pitää se 98SE.
ME vaatii enemmän tehoja ja tähän perustuvat ne harvojen oikeasti sitä käyttäneiden huonot kokemukset, kun aikanaan sitä kokeilivat pienitehoisissa koneissaan. Eli ne Microsoftin laitevaatimukset ME:lle on alakanttiin tosielämässä ja koneesi on sitä ikäluokkaa, että ME on sille liikaa verrattuna 98SE:hen.
Cacheman on sitten se ilmainen työkalu, joka pitää 98:n ja ME:n pystyssä. (Siitä pitää suorittaa wizardit uusien asetuksien tekemiseksi.)
Nekin, jotka eivät ole edes koskaan käyttäneet ME:tä tapaavat haukkua sitä...
Itse pidän yllä muiden muassa AMDK6-2 @500Mhz ja Duron @1300Mhz ME-koneita ja hyvin toimii (Cachemanin kanssa).
98SE on vielä ihan pätevä käyttis.
Me on kyllä ollut jonkin aikaa mulla vuoden -98 Compaq Deskpro EN -koneessa, muistia 128 Mt ja Prossu 350 MHz Pentti 2. Eikä oo kertaakaa kaatunu.:D
Tällä hetkellä kakkoskoneena.
Itselläni AMD 1400 / 512 koneessa oli ongelmia Windows ME:n kanssa, enkä parin viikon tuskailun jälkeen ole ME:n pariin palannut. Jos siinä ME:ssä on jokin sinulle tärkeä ominaisuus, joka 98/98SE:stä puuttuu, niin asenna sitten. Muuten on 98SE varmempi valinta.
En tiedä silti, kannattaako välttämättä vaihtaa. Itselläni on 450MHz kone, jossa on ME, ja ei ole valittamista. Toisaalta tuo nippa-nappa ylittäminen kuulostaa vähän pahalta. Yleensä Mikkisoftan ohjelmat vaativat käytännössä tehoja selvästi yli muodollisen minimin.
Mutta oikeastaan kirjoitan tämän siksi, että haluan sanoa vastalauseeni Windows ME -mollaukseen. ME on ihan hyvä käyttis, sitä vaan koskee samat säännöt kuin muitakin kuminauhaviritys-Windowseja, eli koko 95/98/ME tuotesarjaa: asenna käyttis pari kertaa vuodessa uusiksi, älä asenna turhia ohjelmia, käytä vain laadukkaita ohjelmia, käytä sievästi. Ja homma toimii.
Minulla oli Me raskaassa käytössä lähes viisi vuotta ja on edelleenkin kakkoskoneessa (kirjoitan juuri sillä). Siinä on kaikki toimisto-ohjelmat ja pari grafiikkaohjelmaa, pelejä runsaasti, muistia 384M.
Se ei ole kaatuillut sen enenpää kuin työpaikan
XP eikä mitään muutakaan erityistä valittamista ole ollut. Kaikki mahdolliset päivitykset olen tehnyt. Ja Me:n etu on siinä, että voi käyttää Windows Update-toimintoa.
Nyt on ykköskoneena Xp ja heti meni huoltoon, kun kaikki ei toimi niin kuin pitää. Tosin se ei
ole Xp:n vika, vaan koneen toimittajan.