Laitoin led päiväajovalot.

zzzxxcv

Joo, Kiinasta tilasin ja katsastaja väitti niitä laittomiksi, ei muka ole EU hyväksytty. Ja kytkentäkin oli muka väärin, ei saa palaa ja sitten taas saa palaa, joopa joo, otin ne sitten pois että meni katsastus läpi.

10

1656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pimp_my_ruosteritsa

      Tyhmästä päästä kärsii lompakko

    • Parkkimies

      E-hyväksytty RL-tyypin valaisin (ei A, se on etuvalo / äärivalo) asennettuna vähintään 250mm korkeudelle tienpinnasta. Valaisimien keskinäinen etäisyys vähintään 600mm. Sähkökytkentä niin, että huomiovalot sammuvat kun kytketään ajovalot (lähi- tai kaukovalot) päälle.

      Nuo kun täyttyy, niin pitäisi olla ok. Mikäli puutteita, rapisee korjauskehotuksia.

      • Josjoskusedesyrittäisi

        Juurikin näin. Kyllähän autostaan saa helposti tuunattua sellaisen joka ei konttorilta ilman korjauskehoituksia selviä. Ihan pikkuisen kun antaa aikaa ajatuksille siitä mitä on tekemässä ja mitkä ovat lopputuloksen viranomaisvaatimukset, ei tarvi sitten moneen kertaan askarrella.

        Mulle tuli Kiinasta juuri päivävalot myös. E- sekä RL-leimalla. Rimpulat ovat, kolme €uroahan ne maksoikin. Ovat menossa paikalleen juuri. Tuon ylläolevan ohjeistuksen mukaan. Onpahan konttorilla sitten yksi murhe vähemmän.


    • jjyrw

      Pesääkö yritit noilla Kiinan rimpuloilla saada? Parturi-kampaajaopiskelijoita pystyt korkeintaan höynäyttämään.

    • Jiikyy812

      Jaa...no mikäli huomiovalot paloivat yhtaikaa ajovalojen kanssa niin kytkentä on silloin yksiselitteisen virheellinen. Ja mikäli ei valoissa ollut e-/E-hyväksyntää ao. käyttöön niin niitä ei saa autoon asentaa. Joten katsastaja on nähdäkseni toiminut juuri siten kuin kuuluu, kun on puuttunut tähän.

    • KeksityAP123

      Hienoa, että otit ne pois että alkanut leikkimään tyhmää. Katsastaja teki varmasti oikein, kun ostat ei hyväksyttäjä valoja.

      • eonkallis

        Tuota asiaa voi kutsua myös protektionismiksi, jossa valvontavastuu on katsastusmiehellä. Maailma on täynnä tavaraa jossa ei ole E-merkintöjä, mutta se ei automaattisesti tarkoita sitä että ne olisivat miltään muilta osin määräysten vastaisia, vain kallis merkintä puuttuu. Tietysti protektionismilla on hyviä puolia Euroopalle, mutta myös eurooppalaiset yritykset törmäävät tähän samanlaiseen protektionismiin viedessään tavaraa Kiinan tai Yhdysvaltain markkinoille.
        Tästä E-merkinnästä esimerkki: Tyttären skootteri kun ei joudu katsastusmiehen syynäämäksi, niin helpommin uskaltaa muitakin kuin e-merkintäisiä osia käyttää, ihan turvallisuutta vaarantamatta. E-merkitty vilkun kupu 35€, lomamatkalta ulkonäöltään täysin vastaava ilman E-merkintää noin 2,20€, paikalleen asennettuna ei yli puolesta metristä katsoen näe mitään eroa (e-merkintää ei enää näy). Autossahan näin ei voi tehdä jos katsastusukko päättää alkaa toimeenpanemaan eurooppalaista protektionismia.


      • gergrgg

        E-hyväksyntä ja sen vaatiminen on ihan hyvä juttu koska muuten kaikki koristehimmeleistä tykkäävät laittaisivat autonsa täyteen vaikka minkälaista valoroinaa joka varsinkin pimeällä sokaisee vastaantulijaa.

        Niitä kiinalaisiakin valoja saa e-hyväksyttyinä eivätkä monesti ole paljon sen kalliimpia kuin hyväksymätön roina.


      • lEluvalot

        Taitaa olla osa "E-leimatuista" samanlaisia kuin osa CE-leimatuista ("China Export"), kiinassa lätkitään mitä vaan mitä asiakas haluaa ja se sitten näkyy tienpäällä himmeinä ledeinä, sitten kun saa jonkun ohittajan nokkaan, niin perikunta voi miettiä kannattiko pojan hankkia leluvalot.


    • Väärennöksiä

      Tilasin maastomönkkäriin valot..himmeni kuukaudessa puoleen. Avasin lamput ja siellähän oli väärennös cree ledeistä.
      Törkeää hommaa siellä..siellä kaikki väärennetään. Se on yhtä filunkia koko kiina homma.
      Aivan oikein nyt että postia viivästyttävät alankomaissa että loppus paskan tilaus sieltä kiinasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      430
      2599
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1766
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1752
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      302
      1337
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      150
      1138
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      70
      1049
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      1010
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      993
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      967
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      929
    Aihe