Mikä on uskon kieltämisen filosofia.

Miten kieltäminen tapahtuu? Pitääkö ihmisen nousta seisomaan ja sanoa; ” minä kiellän uskoni lestadiolaisuuteen”, vai miten se tapahtuu.

Samoin miten usko kielletään laittamalla kiharat hiuksiin? Riittääkö tekohampaiden laitto kieltämiseen, sekin on Jumalan luomistyön halveksintaa.

Haluaisin tietää ja saada siihen VL vastuksen, ettei kieltoa tee vahingoissa ja Tavaskotiin matka tyssää.
14262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ajanvaraus lääkärille riittää, ei tarvitse edes käyttää varattua aikaa, koska luomistyö ja jumalan tahto on halvennettu jo ajatuksen tasolla.

Äänestä

Käytännössä nykyään rauhanyhdistyksen jäsenmaksu määrittää onko uskovainen.
Teologiselta kannalta on hyvin ongelmallista että taivaspaikka täällä ajassa määräytyy yhdistyksen kautta jonka toimintaperiaate on 1906 perustetussa sanamuodossa: Rauhanyhdistyksen toiminnan tarkoitus on ylläpitää kristillistä ja isänmaallista mieltä.

Äänestä
  • Te tyhmät luulette, että usko on teoissa tai siinä, että ns. kuuluu liikkeeseen. Usko on ihmisen SYDÄMESSÄ. Lukekaa vaikka Raamatusta, lukee moneen kertaan. Luther opetti, että aneet ovat syntiä. Miten siis luulet, että vanhoillislestadiolaisuudessa pitäisi olla seurakunnan (ry:n) jäsen, jotta olisi uskovainen? Mistä tuollainen ajattelutapa syntyy? Tahtoisin tietää. Täytyy olla aika luova valehtelija.

    Äänestä

  • SRK pitäisi tarkoitta Suomen Rahayhdistysten Keskusyhdistys. Tämä näkyy esimerkiksi siitä että poistivat siionin laulut Youtubestä, kun eivät voinneet tienaa rahaa niillä. Kirjoittivat Youtube kanavien omistajille että laulut pitää ottaa alas.

    Äänestä

Jäi epäselväksi, mihin usko pitää kieltää?

Äänestä

Järjen käyttö on uskon kieltämistä. Järki on uskon vihollinen. Olkaamme siis reilusti järjettömiä eli hulluja. Minä ainakin olen reippaasti hullu, jotta en vain vahingoissakaan kieltäisi kieltämättä vahvahkoa uskoani.
_____

Varmin paikka säilyttää usko on siis mielisairaala ja mielellään vielä sieltä suljetummasta päästä.
_____

Minulla ainakin on niin vahva usko, että joudun tekemään aktiivisesti syntiä, jotta usko pysyisi edes jossain määrin normaalin rajoissa.

Äänestä

Jeeess!

Äänestä

Meinasin leikkauttaa hiukseni, mutta tajusin sen olevan hyökkäys Jumalan luomistyötä vastaan. Jumalan tahto on, että hiukset kasvavat. Jumala on SÄÄtÄNYT, että hiusten tehtävänä on kasvaa.
_____

Jos hius luonnollisesti katkeaa, siis siten että hiuksen omistava henkilö ei ole tahallaan tai tahattomasti sitä katkaissut, se ei ole synti.
_____

Kun Jumala vakuutti että häneltä ei jää hiuksen katkeaminenkaan huomaamatta. Vaviskaa, sillä se on totta.
_____

Hiuksen tahallisen tai tahattoman katkaisijan paikka on totisesti Helvetissä.

Äänestä

Mielestäni uskon kieltämisen filosofia on siinä,että kieltäjä uskoo edelleen SRK;hon. Perustelen ajatustani sillä, että SRK on alunperin rakentanut sellaisen ajatuksen, että jos et ole enää vanhoillislestadiolainen, olet uskosi kieltä. Riippumatta siitä, uskotko Jumalaan vai et.

Käsite "uskon kieltäminen" on siis näissä yhteyksissä napanuoran katkaisemista SRK:hon.

Äänestä

Uskon kieltäminen on yleensä sitä että kielletään usko ja sen olemassa olo ja koko Jumalan olemassa olo, mutta vl-liikkeessä nämä uskon kieltäjät on niitä jotka lähtevät koko liikkeestä pois ja haluavat alkaa elämään niin kuin halut haluavat; meikata, laittaa korvakorut, laittaa televisio, kulkea festareilla, tanssitunneilla, kuunnella maailman musiikkia elää niin kuin valtaosa ihmisistä elää ns. normaalia elämää, mutta moni ei ymmärrä että ihminen pärjää ilman nuita loistavasti ja se että elämä on niin onnellista kun saa laulaa sydämen pohjasta saakkaa sl-lauluja.

Äänestä

Jos sinulla ei ole sydämessä SRK eikä SRK ole elämäsi Herra, olet teoillasi kieltänyt uskosi. Voit myös ääneen sanoa "minä vastustan SRK:n oppeja ja valtaa". Sitten olet Saatanan varjon laupeudessa.

Äänestä

Oulun RY:llä huutelet että:

Abdulla Agraaaaaaaaaaaaaaa

-
Heiluta kättä, ja lyöt kärpäslätkällä ohikulkijoita.

Äänestä

Jokaisesta fundamentalistien yhteisöstä on järkevää hankkiutua eroon. Se perustuu ihan järjen käyttöön.

VL-yhteisö on sellainen eikä helluntailaisuus taida kyllä sen kummempi olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelko-on-päällä kirjoitti:

Miten kieltäminen tapahtuu? Pitääkö ihmisen nousta seisomaan ja sanoa; ” minä kiellän uskoni lestadiolaisuuteen”, vai miten se tapahtuu.

Samoin miten usko kielletään laittamalla kiharat hiuksiin? Riittääkö tekohampaiden laitto kieltämiseen, sekin on Jumalan luomistyön halveksintaa.

Haluaisin tietää ja saada siihen VL vastuksen, ettei kieltoa tee vahingoissa ja Tavaskotiin matka tyssää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu