Kiitosta vaan Touko Aalto

Miten kävi Turussa?
27478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Persujen uudistama maahanmuuttopolitiikka on rikki!

1Äänestä
  • mitä mitäs tehä ajaa kaikki ulos suomesta?olisko sitten ehjää

    Äänestä

  • Ei se uudistus ihan sitä taida tarkottaa., päinvastoin.

    Äänestä

  • kerromolopää kirjoitti: "mitä mitäs tehä ajaa kaikki ulos suomesta?olisko sitten ehjää"

    No Touko Aalto voisi ainakin aloittaa ajamalla sen ajatollahpartansa...

    Äänestä

  • Eikö vittu mene kaaliin KOKOOMUS ELIKKÄ RISIKKO VASTAA MAAHANMUUTOS!!! TAJUATKO KIEROSILMÄ KUINKA TUOT TUON JULKI KUINKA OLET HOITOA VAILLA. SIPILÄ TOIVOTTI NUO TERVETULLEEKSI, ORPO TEKEE PISNESTA VOKKIEN KANSSA MEIDÄN VERORAHOILLA, EN YHTÄÄN IHMETTELE KUINKA KYLILLÄ PUHUVAT KUN TÄYSIN TOIVOTON TAPAUS TÄHÄN YHTEISKUNTAAN SOIN1NVELI.

    Äänestä

  • No persut uudisti maahanmuuttopolitiikan holtittomaksi.

    Äänestä

  • 1111122222 kirjoitti:

    Eikö vittu mene kaaliin KOKOOMUS ELIKKÄ RISIKKO VASTAA MAAHANMUUTOS!!! TAJUATKO KIEROSILMÄ KUINKA TUOT TUON JULKI KUINKA OLET HOITOA VAILLA. SIPILÄ TOIVOTTI NUO TERVETULLEEKSI, ORPO TEKEE PISNESTA VOKKIEN KANSSA MEIDÄN VERORAHOILLA, EN YHTÄÄN IHMETTELE KUINKA KYLILLÄ PUHUVAT KUN TÄYSIN TOIVOTON TAPAUS TÄHÄN YHTEISKUNTAAN SOIN1NVELI.

    en ole hei palefase äläkä huuda olen herkkä ihminen

    Äänestä

  • 1111122222 kirjoitti:

    Eikö vittu mene kaaliin KOKOOMUS ELIKKÄ RISIKKO VASTAA MAAHANMUUTOS!!! TAJUATKO KIEROSILMÄ KUINKA TUOT TUON JULKI KUINKA OLET HOITOA VAILLA. SIPILÄ TOIVOTTI NUO TERVETULLEEKSI, ORPO TEKEE PISNESTA VOKKIEN KANSSA MEIDÄN VERORAHOILLA, EN YHTÄÄN IHMETTELE KUINKA KYLILLÄ PUHUVAT KUN TÄYSIN TOIVOTON TAPAUS TÄHÄN YHTEISKUNTAAN SOIN1NVELI.

    Rasputin ( touko) on ilmaissut selvästi valtaannpäästyään että tuplaa matumiesten määrään ja aikoo estää pakkopalautukset ja tiedustelulait. Suomen elinkaarella toivoa niinkauan kunnes vihreät pääsevät päättämään politiikasta. Nyt vihreät yrittävät esiintyä kun mitään ei olisi sanottukaan.. on ihan selvää ettävihreiden matubisnes on tärkein prioriteetti ja verorahat msksavat yritykset ja kansalaiset jotka eivät hyödy tai kannata matubisnestä.

    Äänestä

Voi aalto parka ei tämä näin mene eikä tule menemäänkään , vaikka kuinka vihreä niissä hommissas i olisit, sinä onneton tunari piileskeiet ja pakenet vastuutasi , vai onko niin miltä näyttää, ettei vihervasureilla ole mistään mitään vastuuta , vain typerä pään aukominen on toiminta tapa. Ei myöskään pitäsi olla niin , että tuo aalto on piilossa kun hänen lemmikkinsä tappaa Suomalaisia ihmisiä Turun torilla , Kyllä on järkyttävää , kun tuon kaltainen rupusakki kuvittelee olevansa joskus pääministeripuolue, ryhdistäydy senkin pelle., esitä oma mielipiteesi em. asiasta, niin tiedetään mitä pellen päässä pyörii, pyöriikö siellä vain pelleksi pukeutunut keppihevosen ohjastaja, Mieti nyt aalto jos porukkasi on pelkkiä pellejä , keppihevosilla ratsastavia aikuisia opiskelijoita ja suvakkeja , tulevaisuus näiden kanssa on sitä, ettei tulevaisuutta ole.

Äänestä

Soininveljen unelma kehitysmaamuslimeiden Islamilaisesta kalifaatista lähenee päivä päivältä kun "hartaat" kehitysmaamuslimit alkavat toteuttamaan uskontonsa ja kulttuuriensa suomia oikeuksia vääräuskoisia Suomalaisia kohtaan. Nyt äkkiä Emma Kari barrikaadeille vasemmisto anarkistien kanssa vaatimaan kehitysmaamuslimi kiintiöiden nostamista koska meillähän on siihen varaa ja mehän emme suostu pelkäämään kehitysmaamuslimi tappajia ja raiskaajia koska nehän kuuluvat osana tähän turvaan tulleiden kehitysmaamuslimeiden kotoutusta.

1Äänestä
  • Kaikenlainen terrorismi puukotukset tai autolla suoritettu on tuomittavaa..

    Äänestä

Mielenkiintoista tässä asiassa on se, ettei missään lehdessä ole jutusta uutisoitaessa kommentointimahdollisuutta. Poliitikot ja poliisikin tuntuvat olevan lähinnä huolissaan turvapaikanhakijoiden turvallisuudesta, vaikka tähän asti on tapettu vain suomalaisia.

1Äänestä
  • Voisiko se johtua kommenttien aivottomuuksista?

    Äänestä

  • Soin1nveli kirjoitti:

    Voisiko se johtua kommenttien aivottomuuksista?

    siksi sinäkin täällä

    Äänestä

Outoon suuntaan tätä asiaa yle vääntää rikukot ym. rotta-politiikot ovat 24 tuntia muslimin terrori teosta huolissaan MUSLIMIEN turvallisuudesta .Totuus on sääntöjen vastainen, tällä palstalla, mutta sanon, jos ko. väkivalta kohdistuu lähimmäisiini, täsmä kostoa ei voi välttää.

1Äänestä

Muistinvirkistykseksi vihervasemmisto-puolueiden alkuvuoden agendaa kaikkien suomalaisten puolesta (Turun Sanomien SDP-Vihreät-Vasemmistoliitto-RKP-blokin yhteisjulkilausuma):

"Tilapäinen oleskelulupa inhimillinen vaihtoehto pakkokäännytyksille

Turun Sanomat 8.3.2017 2:00 125

Viikkoja jatkunut irakilaisten ja afganistanilaisten turvapaikanhakijoiden mielenosoitus on nostanut esille monen turvapaikanhakijan sietämättömän ja ihmisoikeuksia loukkaavan tilanteen Suomessa.

Suomi pakkokäännyttää ihmisiä Irakiin, jossa olosuhteet eivät missään nimessä ole kaikille turvalliset. Monet irakilaiset ovat syystä huolissaan omasta turvallisuudestaan ja tulevaisuudestaan, sillä kotimaassaan heitä voi odottaa sota, vankila, kuolema tai muulla tavoin turvaton tulevaisuus.

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneen turvapaikanhakijan oli aikaisemmin Suomessa mahdollista saada tilapäinen oleskelulupa, mikäli käännyttäminen pakkotoimin osoittautui mahdottomaksi. Tällaisen oleskeluluvan tarkoituksena oli estää oikeudettoman välitilan muodostuminen henkilöille, joita ei voitu poistaa maasta.

Mahdollisuus tilapäiseen oleskelulupaan piti Suomessa asuvien paperittomien määrän pienenä verrattuna muihin Pohjoismaihin ja erityisesti moniin Euroopan maihin.

Keväällä 2015 edellinen hallitus ajoi kuitenkin läpi lakimuutoksen, jonka mukaan vapaaehtoisesta paluusta kieltäytyvä henkilö ei voi enää saada tilapäistä oleskelulupaa Suomessa.

Kyseisen lakiesityksen hyväksymisen yhteydessä silloinen hallitus antoi lausuman, jonka mukaan sisäministeriö seuraa tarkasti esityksen vaikutuksia ilman oleskelulupaa oleskelevien määrään. Lausumassa todettiin myös, että valtioneuvosto ryhtyy tarvittaviin lainsäädännöllisiin tai muihin toimiin tilanteen korjaamiseksi, mikäli ilman oleskelulupaa maassa oleskelevien määrä esityksen toteutumisen myötä merkittävästi kasvaa.

Lausuman mukaan huomiota on erityisesti kiinnitettävä siihen, millaisia vaikutuksia esityksellä on ilman oleskelulupaa oleskelevien riskiin tulla hyväksikäytetyksi esimerkiksi ihmiskaupassa tai harmaassa taloudessa taikka joutua elättämään itsensä kerjäämällä tai rikollisuudella.

Viimeistään nyt on selvää, että nykyisen hallituksen tulisi ryhtyä lausumassa tarkoitettuihin toimiin muuttuneen tilanteen johdosta.

Edellä mainitut edellisen hallituksen päätökset ja nykyisen hallituksen kiristynyt turvapaikkapolitiikka ovat johtamassa Suomessa oleskelevien paperittomien ihmisten määrän kasvuun, kun monet irakilaiset ja muut ihmiset eivät oman turvallisuutensa vuoksi voi tai uskalla palata kotimaahansa.

Paperittomina heillä ei ole asuntoa, mahdollisuutta työhön, terveydenhuoltoon, koulutukseen tai edes ruokaan. Heitä on nyt satoja, mutta tulevaisuudessa jopa tuhansia.

Kasvava paperittomien joukko ei ole kenenkään etu. Hallituksen tulisi pikaisesti puuttua niihin järjestelmän ominaisuuksiin, jotka tuottavat paperittomuutta.

Yhteiskunnalle kasvava paperittomien joukko tuo väistämättä ongelmia, kun täällä oleskelee ihmisiä ilman toimeentuloa ja palveluita. Paperiton ei myöskään voi tehdä ansiotyötä ja siten myös osallistua verojenmaksuun Suomessa.

Ennen kaikkea se on vakava ihmisoikeusongelma, jota sivistysvaltion ei tule tietoisesti pahentaa.

Li Andersson

Puheenjohtaja, Vasemmistoliitto

Anna-Maja Henriksson

Puheenjohtaja, Rkp

Ville Niinistö

Puheenjohtaja, Vihreät

Antti Rinne

Puheenjohtaja, Sdp"

1Äänestä

Ei ole Toukolla aikaa, Touko jahtaa nykyisin nuorisojärjestöjen tyttöjä nyt kun puolueenjohtajan statuksella alkaa irtoamaan helpommin. Touko on samanlainen omaneduntavoittelija ja pintaliitäjä niin kuin kaikki Helsingin punavihreässä seurapiirikuplassa olevat. Cocktail-kutsuilla ja somessa kyllä esitetään ja puhutaan kivoja oman statuksen kiillottamiseksi, mutta kun vaikutusvaltaa saa, niin lähtee mopo käsistä ja vedetään häikäilemättömästi kotiin päin.

1Äänestä
  • Toukon sukunimi on Mehiläinen , siis Tappajamehiläinen

    Äänestä

Ehkä ketjuun kirjoittaminen pitäisi lopettaa etteivät vihervasemmistolaiset pahoita mieltään.

1Äänestä
  • Eikö ketjuihin kirjoittaminen ole aika turhaa?

    Äänestä

  • Soin1nveli kirjoitti:

    Eikö ketjuihin kirjoittaminen ole aika turhaa?

    jos näin opettele vaikka laittaan kaulaas se

    Äänestä

  • Se kirjoitus, en oikein hyötyä siinäkään näe.

    Äänestä

  • niin pimee ystäväni kannattasko nostaa lippalakkia hieman et näet asioita

    Äänestä

  • Ei+nämä+Islaminuskoiset+kehitysmaamuslimi+terroristit+ole+Islamilla+aivopestyille+viherkommunisteille+mikään+tuvallisuusuhka,+eivätkä+nämä+ahdasmieliset+sopeutumattomat+holtittomasti+lisääntyvät+mahdollisesti+radikalisoituvat+tappavat+tai+raiskaavat+kehitysmaamuslimitkaan+ole+mikään+taloudellinen+uhka.+Koska+onhan+niistä+10%+oikeasti+töissä+ja+10%+heille+räätälöidyissä+suoja+työpaikoissa+joissa+palvelevat+lähinnä+omia+viiteryhmiään.+Koska+kuoleehan+ihmisiä+muutenkin+ja+onhan+meillä+suomalaisiakin+sosiaali+pummeja,+näillä+argumenteillahan+Islamilla+aivopestyt+viherkommarit+puolustelevat+unelmaansa+kehitysmaamuslimeiden+kalifaatista+suomessa.

    Äänestä

  • Kyllä kaltaisesi harhainen rasisti on tutkitusti pahin terroristi.

    Äänestä

  • Soin1nveli kirjoitti:

    Kyllä kaltaisesi harhainen rasisti on tutkitusti pahin terroristi.

    Oletko ihan tossasi sitä mieltä, vai härnäätkö vaan . Olisi ihan kiva tietää .

    Äänestä

  • Soin1nveli kirjoitti:

    Kyllä kaltaisesi harhainen rasisti on tutkitusti pahin terroristi.

    Kerroppa nyt se, mitä olen monta kertaa kysynyt että montako kehitysmaamuslimia suomalainen on tappanut ja kuinka monta raiskannut kehitysmaamuslimit ovat tappaneet yli 30 suomalaista ja raiskanneet monikertaisen määrän suomalasia. Mutta tiedän jo etukäteen ettet pysty, ainoa mihin kaltaisesi miten se nyt taas olikaan koulupudokas pössyttelijä rajakki ja rasisti suomalaisia kohtaan. Mutta tämähän on ainoa mihin te Islamila aivopestyt viherkommari anarkistit pystytte. Kun tieto loppuu niin usko alkaa.....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kuudeskäsky kirjoitti:

Miten kävi Turussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu