Kuumentaako kaura teidän hevosia? Minä uskon että omani kohdalla näin on, mutta toiset sanovat että kaura ei kuumenna.
kuumentava kaura??
8
1052
Vastaukset
- Juli
Kyllä kaura kuumentaa ainakin mun tammani ihan sietämättömäksi. Olenkin korvannut kauran ruoka-ainesekoituksella, joka ei kuumenna ainakaan yhtä pahasti. Nyt siis heppa on jo käsiteltävissä. Pystyy jopa seisomaan paikoillaan ja on paljon paremmalla tuulella kaiken aikaa.
- Eeveri
Kyllähän tuo joihinki hevosiin vaikuttaa noin. Tunsin yhen tamman jolle ei voinut antaa yhtään kauraa tai ei pysynyt seuraavana päivänä käsissä ollenkaa.
- *sennu*
Kukas älykkö sulle on kertonut, että kaura ei kuumenna hevosta? Voin kertoa kokemuksen syvällä äänellä, että kyllä se kuumentaa. Toisia enemmän, toisia vähemmän.
- hanne
no ihan varmaan samanlainen älykkö kuin sinäkin. Toiset sanovat että kuumentaa mutta sitten hevosenruokintaa ammatikseen tekevät sanovat että se ei ole mahdollista. Joten oletko sinä kumman lajin edustaja, ruokinnan ammattilainen vai ihan vain harrastelijaälykkö.
- Pallokala
hanne kirjoitti:
no ihan varmaan samanlainen älykkö kuin sinäkin. Toiset sanovat että kuumentaa mutta sitten hevosenruokintaa ammatikseen tekevät sanovat että se ei ole mahdollista. Joten oletko sinä kumman lajin edustaja, ruokinnan ammattilainen vai ihan vain harrastelijaälykkö.
Se "kuumentaa" kyllä hevosta, varsinkin lämminveriset joilla on todella hyvä rehunkäyttökyky. Meidän lv ei kestä kauraa,ensinnäkään sen maha ei kestä ja kaikenmaailman prixit menee vaan jalkoihin.Meillä syödään pasture mixiä.
Ja hei, ammattilaiset eivät aina ole niitä parhaimpia. Minulle hevosen joskus hankittuani naapurin ravivalmentaja sanoi hevosen minulle tultua hieman laihahkona " anna ainakin 4litraa päivässä. Kyllä se siitä vielä hevoseksi muuttuu" Tamman maha ei kestänyt, eikä myöskään pää. Nykyään oikealla ruokavaliolla kintuistaan ja mahastaan terve hevonen, ja ei kuumuutta vaikka virtaa onkin ;) - *sennu*
hanne kirjoitti:
no ihan varmaan samanlainen älykkö kuin sinäkin. Toiset sanovat että kuumentaa mutta sitten hevosenruokintaa ammatikseen tekevät sanovat että se ei ole mahdollista. Joten oletko sinä kumman lajin edustaja, ruokinnan ammattilainen vai ihan vain harrastelijaälykkö.
suututtaa. ;)
Kokemusta löytyy kyllä muutamalta vuosikymmeneltä. Ja taisin mielestäni sanoa, että se on yksilöllistä..? Vai sanoinko? No, nyt sanon. :)
- outi.sippi
Kyllä se kaura kuumentaa eli nousee hevosen päähän.. mun hevoselleni annettiin joskus vuonna nakki kauroja ja se meni ihan sekasin. karas pitkin kyliä,ryösti sun muua tyhmää..!Nykyää sille annetaan vain leipää porkkanoita ja heinää..:)) Mutta pian ruvetaan syöttämään pasture mixiä tai prixii..
- salmak
kokonainen kaura ei sovi omalle hevoselle mutta litistetty/ jauhettukaura käy ihan hyvin. aika pitkälle kyllä heinällä ja kivennäisillä pelataan, kun on vähällä liikunnalla niin en näe järkeä syöttää edes kauraa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622483Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait251889Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies99870Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka305865Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738