Miksi niin monilla on vaikeuksia...

Hihukki

... sanoa asioita oikeinpäin?! Jos joku sanoo, että "Jumalaa ei ole olemassa"; niin lapsikin tietää, että se "kortti" on vielä väärinpäin. Tai jos joku sanoo, ettei ruumiimme kehity, inkarnaatioittemme välillä tms niin sekin kortti on vielä väärinpäin:-D No, ette ehkä silloin todella nää, vastustajan korttia, mutta uskotteko, ettei se kädessä oleva silti kovin eri välttämättä ole?

Tietysti, kun kyse on oikeastikin joskus vanhoista sieluista, he voivat opettaessaan TAHALLAAN sanoa asioita väärinpäinkin, koetuksena oppilaalleen, että alkaako tämä edes inistä vastaan, jos ope sanoo jotakin väärinpäin. Raamattu kertoo tuollaisesta opettajasta, Sarkarjan kirjassa. Sakarja sai nuoruudessaan olla erittäinkin herttainen ja hyvä ope, mutta ennustaessaan tavallaan kansalleen tulevaa, hänen täytyi vanhana olla vääräkin, että kävisi ilmi, että tulee aika, jolloin maailmassa oli opettajia, jotka "eksyttivät ihmisiä, ja halkaisivat syömiltään porsailta ja lampailta sorkatkin".

Vääryydessä on myös paljon viettelystä, koska moni vääryyteen mieltyneenä, saa nopeasti kiinni "tämän maailman ruhtinaan" mielistelyt, koska hän on tietoisesti AINA väärä, ei hän halua koskaan kenellekään mitään oikeaa opettaa, piffata vain isot rahat, kaikesta muiden viihdyttämisestään. Ja Danielkin sanoi, ettei OIKEILLA opettajilla silloisessa maailmassa ole kuin lopulta PIENI menestys, mutta se, mikä heissä on parempaa, on se, että heille jää aina hyvä mieli, heille maksaa Jumala hyvän fiiliksen ja hyvän käytöksen aina HETI puhtaana käteen, vaikkapa hynää ei tulekaan käteen juuri mitään opettamisistaan.

Minua on monet syyttäneet lähes, liiallisesta "herttaisuudesta", ja ajatellen että tässäkin on jotakin petollista. No, oli tai ei, se varmaan johtuu siitä, ettei minun sydämeeni tullut lapsena vanhempieni eroamisen tragediaa, vaikka yhtä kaikki, vanhempani olivat lopulta liiankin tarkkoja käytöksen suhteen, eivätkä kyenneet ymmärtämään muutamaa humalatilani sekoilua. Ja siis pistivät raa'asti hulluksi todettuaan "nuorukaisen" tähän Suomen rahallisesti köyhimpään poseen, olla psyykekuntoutuja. Ehkä vain rangaistusvangeilla tai konkurssin tehneillä yrittäjillä on tilillään pienemmät tulot - kai.

3

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääntämätön_tosiaan

      Minusta on omahyväistä kenenkään väittää tajuavansa kaiken Raamatussa kirjoitetun oikein. Voi sanoa tulkinneensa tietyllä tavalla, omallaan siis, mutta mistä kukaan voisi tietää ymmärtäneensä kaiken juuri niin kuin se on alun perin tarkoittu?

      Raamattuun kuulemma on päätynyt tarkoituksella kaikki mitä siinä nyt on. Kuitenkin eri puolilla maailmaa on käsittääkseni erilaisia painoksia Raamatusta, kaikki kuitenkin "Raamatun" nimellä. Joissakin on jotain, mitä toisissa ei ole. Tähän kun vielä lisää käännösvirheet, niin mikä voisikaan olla omahyväisempää kuin väittää tajunneensa kaiken oikein - vieläpä kirjaimellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      19
      12471
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      7
      11222
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      178
      5141
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      35
      3770
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3584
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      52
      3218
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2924
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2558
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      56
      2200
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1995
    Aihe