Kaipaan sijoitusvinkkejä. Tilanne on se että haluisin ostaa oman asunnon ja mietin kannattaako laittaa kaikki rahat yhteen asuntoon vaiko ostaa useampi?
Rahaa on vain 250 000 € Olis kiva ostaa oma asunto ja sijoitusasunto. Osakkeisiin en halua sijoittaa ja vain kiinteään omaisuuteen haluan sijoittaa nämä rahat. Vaihtoehtoja olen punninnut että ostanko esim.
1. Yksi asunto paremmalta arvoalueelta koko rahalla 250 000€:lla jolla hyvä arvonnousu?
2. Yksi edullisempi esim. 170 000 € asunto lähiöstä ja lisäksi 80k sijoitusasunto?
3. Yksi pieni halpa asunto itselle lähiöstä ja lisäksi 2 sijoitusasuntoa joista maksaisi käsirahan kummastakin ja loput rahoittais lainarahalla ja vuokraisi ne 2 muuta pientä asuntoa?
Mikä olisi kannattavinta?
Sijoitus vinkkejä asunnon ostoon?
3
407
Vastaukset
- Ekonomiktm
Riippuu paikkakunnasta. Jos noissa lähiö asunnoissa ( jotka huomattavan halpoja !) ei ole varmaa että asunnon arvo pysyy tai että ne varmasti saa vuokralle, niin en ostaisi. Mutta jos nuo seikat kunnossa niin mikäs sitten ostaessa. Huomioi myös isot remontit, ne on huomattavan kalliita. Toinen, ei rahoja vaan laatua maksimoiva näkökulma on se että valitset miten haluat asua. Jos tuo keskusta asunto on se missä viihdyt niin ota se. Tai jos se lähiö asunto on mieluisampi niin miksi asuisit keskustassa. Yolo, ja mitä vaan voi sattua, voit sairastua, jäädä työttömäksi jne. Kannattaa siis miettiä siltäkin kannalta että on turvapuskuria.
- Asuntotulo
Pohdinnan pohjaksi muista sekin, että omasta asunnosta saatu vuokrasäästö on veroton. Sijoitusasuntojen tuotosta menee vero.
Tosin se omasta saatu vuokrasäästö ei kasva, vaikka laitat asuntoon enemmän rahaa kuin välttämättä tarvitaan. - eikiva
Kriittisenä tviksen sanoisin, että jos ostat asunnon itsellesi omaan käyttöön, niin osta hyvä ja mieluinen, missä viihdyt. Jos olet sijoittaja ja haet voittoja herää minissa kritiikki. Nykyään asuntoja rakennetaan voitontavoittelun vuoksi ja se vääristää ihmisten asumista ja luo yhteiskunnalle kuluja asumistukien muodossa. Asuntorahastot ovat ihnottava ilmiö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616