Keskiviikkona 17.8 tapahtui Rautalammintien ja Olavi Leskisen kadun risteyksessä sattui vakava tie liikenneonnettomuus. Pyöräilijä oli ylittämässä suojatiellä liikennesääntöjen mukaisesti, mutta mopo jossa oli kaksi kyydissä kaahasivat ilman minkäänlaista varoitusmerkkiä ajoivat suoraan pyöräilijän päälle. Mopo ei kaatunut ja törkeyden huippu, etteivät pysähtyneet vaan jatkoivat matkaan. Mopoilijoilla oli valkoiset kypärät. Yliajouhrilla kävi köpelösti, hänet toimitettiin ambulanssilla tutkimuksiin, onneksi ei sentään päätänsä lyönyt mutta jalka taisi mennä. Kiitän silminnäkijöitä avusta mm. uhrille pitseerian teranssilta tuoli alle ja odotettiin avun saapumista, joka tuli äkkiä paikalle.
Mopohurjastelijat kuriin, näköjään piti odottaa että tapahtui tämä, liikenneonnettomuus. Poliisi tutkii asiaa!
Mopopojat ja -tytöt saatava kuriin!
15
823
Vastaukset
- paikallaolija
Eikös tämä sattunut torstaina 17.8. Kyllä on törkeetä mopojilijan käytös. Liikennepako ja auttamis velvollisuuden laiminlyönti ovat liikenne rikkomuksia.
- mansikkapelle
No eihän nuo osaa ajaa, osaavat vain ja ainoastaan keulia. Itse olen ajanut moottoripyörällä 30 vuotta ja satojatuhansia kilometrejä. Nuo keskenkasvuiset räkänokat pilaavat kunnon motoristin maineen toivottavasti saavat joskus moottoripyöräkortin niin sitten he karsiutuvat luonnollisesti.
- aer123
sammoo mieltä!! kyähän se keuliminen kaikilta luonnistuu mutta ite ajaminen se sitä taitoo tarvihtee!!!.,.,.
- keulija
aer123 kirjoitti:
sammoo mieltä!! kyähän se keuliminen kaikilta luonnistuu mutta ite ajaminen se sitä taitoo tarvihtee!!!.,.,.
Ei onnistu keuliminen kaikilta, vaatii harjottelua.On coolia, mutta ei liikenteen seassa.
- mullakeulii_eräselin
Liikenteen seassahan TE sitä keulimista harrastatte, kun pitää muka näyttää kuinka taitavia ollaan. Ei se ole taitavuutta vaan tyhmyyttä ja sitten kun vahinko tulee niin pakoon ja kiireesti.
Taitavuuden osoitatte silloin jos kuitenkin vahinko tapahtuu niin jäätte auttamaan uhria ja kannatte vastuun tapahtuneesta.
Keuliminen on tarttunut pikkupoikiin jotka harrastavat sitä polkupyörällä jalkakäytävillä muiden seassa.
Poliisilla ei riitä resursseja kaiken seuraamiseen joten kodeissa pitäisi olla tiukka kuri siitä miten liikenteessä käyttäydään. Vanhemmat voisivat ohjata jälkikasvunsa opettelemaan ja harjoittelemaan keulumista sellaisille paikoille missä ei muuta liikennettä kun tuo keuliminen on jokatapauksessa pienen piirin harrastus vielä niin kauan kuin korvantaukset ovat märkiä. Joillakin se jatkuu pitempään kun se ruskea neste siellä pääkopassa ei millään ilveellä muutu harmaiksi aivosoluiksi (lieneekö periytyvää) - mankimönki
Suonenjoen keskustassa enduro mp KEULII KOKO AJAN S-Marketin pihassa myös koko ajan liikenteessä sama tapa...joku tumma hiuksinen TAITAJA ON SYNTYNYT
- Selekärangaton
Onneks suonenjoella ei oo tuon pajempia murheita .
Turussa tapetaa syyttömiä puukolla tiällä vua mopo pörisöö- Läheinen
Jos nyt ei sotkettais Turun juttua tähän. Se oli niin sanoinkuvaamaton jo teoltaan, mutta ehkä jo odotettavissa Suomessakin. Nyt puhutaan mopopojista/tytöistä ja hurjastelusta. Jotain järkeä olisi kyllä löydettävä siihen ajeluun. Suurin osa ajaa tosi hyvin, mutta on liikaakin näitä kaahareita, jotka eivät välitä/tajua liikennesääntöjä, vaikka on mopokortti taskussa. Sen päälleajon uhri odottaa yhä jalka/polvileikkausta, avomurtuma, on väliaikaisessa kipsissä, oikea käsi on kipsattu. Toivoisinkin , että ilmottautuisvat he kaksi valkokypäräistä kaveria ihan itse, koska myös poliisi etsii heitä. Se olisi vastuunkantoa ja edes vähän välittämistä, ei se , että paetaan paikalta.
- rullatuolikeuliiiii
Se yksikin kolari voi tehdä näistä keulijoista SELEKÄRANGATTOMAN loppu iäksi.Se puukkomies lusii mutta kävelee vielä ehkä....
- Läheinen
Eikö kenenkään mopopojan/-tytön omaatuntoa yhtään kolkuta ? ! Päälleajonuhri on yhä sairaalassa, alkaa kuntoutua luut ruuvattuna. Eihän tuosta ole mennytkään kuin yli 2 kk, loppuvuosi sairauslomalla. Kotituttanee pian pyörätuolin, kyynärsauvojen ja muiden apuvälineiden kanssa.
- tehhoot
Ei kannattaisi humalapäissään pyöräillä...
- Läheinen
Nimimerkille tehhoot : 0 promillea , ambulanssissa testattu . Älä esitä olettamuksia.
- Napoleon_suomi
Giljotiiniin tälläiset suurrikolliset....
- raha_mies
Haista kuivakäkkäre kuule ihan itse!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mopopojat hallitsee tätä kaupunkia....... - sullevaimulle
homoja kakki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6408566Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3543292Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4412325- 1281377
- 341365
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151295Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091231- 941147
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651095Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää66949