Tuomiokirkko

Miksi ei tuomiokirkossa Turussa ollut tänään iltapäivällä ketään pappia, vaikka avoimet ovet ? Juuri tapahtunut terrori-isku, ihmisiä penkeissä ihmettelemässä. Olisi tarvittu tukea ja hengellistä lohdutusta.

11

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa varmaan osoittaa kysymys sinne Turun seurakuntaan, siellä varmasti osataan vastata kysymykseesi.

      • eimuuta

        Eerika kun sulla ei ole mitään sanottavaa, niin ole hiljaa!

        Papit oli varmaan Pansiossa lohduttamassa mamuja.
        Tosin eipä noista papeista taida olla hengellisenlohdutuksen antajiksi solidaarisuutta he voivat vain jakaa ja sateenkaari lippua liehuttaa.


      • eimuuta kirjoitti:

        Eerika kun sulla ei ole mitään sanottavaa, niin ole hiljaa!

        Papit oli varmaan Pansiossa lohduttamassa mamuja.
        Tosin eipä noista papeista taida olla hengellisenlohdutuksen antajiksi solidaarisuutta he voivat vain jakaa ja sateenkaari lippua liehuttaa.

        Jos minulla ei ole sanottavaa olenkin hiljaa ihan ilman eri komentoja. Jos taas minulla on jotain sanottavaa , saatan hyvinkin sen sanoa 😁


    • Ymmärränteitäkyllä

      Papit olivat tänään iltapäivällä skodaliikkeessä, jakoivat pihalla pressuja ilmaiseksi ja toisessa skodaliikkeessä sai kaupan päälle pressun. Skodassahan on vakiovarusteena jo nykyään punainen sadetakki ja housut sadekeli ajoa varten. Huomenna sitä nimittäin tarvitaan sitten sadevehkeet sekä itselle että autolle. Vettä tulee ja kovaa. Kovaa tuulta on myös luvattu joten huojumista luvassa varsinkin etelä-suomessa. . Olkaa varovaisia ettette huoju skodallanne länsiautojen päälle. Voitte toki pyytää sateessa suojaa länsiautoista jos haluatte? Moni varmaan päästää sisään kun ymmärtää tilanteenne.

    • Turun_pappi

      Kahvilla oltiin.

    • Kapulapäällä

      Rankka viikonloppu takana.

    • Niin ja kamerat eivät käyneet enää silloin..

    • sotapappi

      Pussirotta Mäkinen ei ole huomaavinaan, että muslimiterrorismin ensimmäinen veriteko kohdistettiin Turkuun, Suomen arkkihiippakunnan pääkaupunkiin. Tämän vuoksi terroristille elinkautinen 2 vuotta vankilaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      54
      2729
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      97
      2368
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      6
      1721
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      54
      1240
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      284
      1138
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1114
    7. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      20
      982
    8. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      71
      944
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      23
      865
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      55
      793
    Aihe