Takapajulassa tapahtui muutamaan ihmiseen kohdistunut, yksittäisen kolmosluokan geenit omaavan ahdistuneen nuorukaisen tekemä puukotus. Koko valtakunnan media hunajoi moisella pikkutapahtumalla kuolaten päivästä toiseen ja raahaten jos jonkinlaista "asiantuntijaa" haastateltavaksi. Kyllä lipaiseen jo vakavasti yli!
Ylenkin uutisissa pappasuvakki Rönkä oikein hyppii varpaillaan innosta kun saa retostella uutista, unohtaa jopa sanojen loppujen nielemisen.
Yksi mediajulkaisu näyttää pysyneen asiallisella linjalla, nimmee en viitsi mainita.
Viikonloppuna taisi muuten tapahtua muitakin puukotuksia ja ammuskeluja ympäri Suomea.
Ylenkin uutisissa pappasuvakki Rönkä oikein hyppii varpaillaan innosta kun saa retostella uutista, unohtaa jopa sanojen loppujen nielemisen.
Yksi mediajulkaisu näyttää pysyneen asiallisella linjalla, nimmee en viitsi mainita.
Viikonloppuna taisi muuten tapahtua muitakin puukotuksia ja ammuskeluja ympäri Suomea.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Älä pelkää, kyllä näitä kavereita sijoitetaan pian sinunkin naapuriin. Tuovat mukavasti väriä teidänkin kylälle.
Niin, pysyt mukavan virkeänä, kun saat kurkkia olkasi yli, että million tulee puukosta kurkkuun...tai kohderyhmähän on naiset ja lapset, että jos olet mies, niin voinen olla enemmän rauhassa mutta äitisi/vaimosi/tyttäresi on syytä hankkia pyssy!
...sinun kunnon videolaitteet, ettei tartte pelkällä kännykällä...
On vain ajankysymys, koska tapahtuu seuraava, puukotus, autolla väkijoukkoon, pommitkin tulevat varmasti. Ja kuka ottaa vastuun? Ei ainakaa tyhmä ministeri Rusakko. Siinä tulevaa ohjelmaa kylliksi "takapajulaan"
No, sitten saavat taas nämä ministerit ja TP ilmaista mainosaikaa, kun paistattelevat uutisissa. Ei niitä näytä oikeasti kansalaisten huolet kiinnostavan, kunhan oma napa on turvassa ja liksa juoksee itselle ja sukulaisille.
Tässä asiaa:
http://laurahuhtasaari.puheenvuoro.uusisuomi.fi/241518-suomalaiset-odottavat-etta-vallanpitajat-pitavat-heista-huolta
tai sitten ne pelkää ja tekee töitä.töitä ja pelkää,kun on mahottama eessä.ja se on sitä politiikka pojat.näytellä.olla voimaton.ku ei mihinkään uskalla suoraan sanoo et ei menis palli.tai joku pahottas mieltä.pari pv.kaik.unohtuu kunnes seuraava teko ja tulee varmasti.sit se on jokapäivästä ku ruoanhaku kaupasta.siihenkö suomi menee.
Kyllä siihen turtuu ajan myötä. Sitten kun kuolee satoja, niin ei se enää tunnu niin oudolta. Olisihan tämä kaikki voitu välttääkin mikäli kansa olisi niin tahtonut. Valitettavasti kok, kepu ja vihr, vas. äänestäjät halusivat tällaisen kehityksen. Jos rajoilla olisi vartiointi ja sisään tultaisiin vain laillisella passilla, niin eipä olisi nokiongelmia. Ja se on ihan valtion itsensä päätettävissä.
Luulen että tässä tarkoitettiin sitä että kaikki tämä hössötys mahdollisine rauhanmarsseineen ja muistokonsertteineen vaikuttaa naurettavalta siinä vaiheessa kun rysähtää kunnolla ja kuolleita onkin esim yli 100.
täältä onneks saatiin pakolaiskeskuksen suunnittelu mielipiteiden myötä pois.eli kyllä kansalaisten mielipiteillä voimaa on.käytä milipiteen voimaa .