Kanavat ja tallenteet kadonneet

Mitä_ihmettää

Mitä ihmettä on oikein viime yönä tapahtunut? Digiboxistani oli nollaantunut kaikki kanavat ja kovalevy oli tyhjä. Kyseessä antenniverkko Akkoisissa.

16

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Datan

      Ei ole boxia vaan digitv ja mulla oli kadonnut kaikki muut kanavat paitsi yle1. Antenniverkko myös täällä.

      • 56qwerty

        Täällä sama homma eli boxista tallenteet kadonneet sekä kanavat nollaantuneet. Mulla myös Elisaviihde käytössä ja siihen ei ole vaikuttanut lainkaan. Eli kyseessä on oltava joko Digitan tai Dna:n antenniverkko.


      • kaikmän

        Täällä Nyynäisissäkin sama juttu. Dna hubiin ei ollut vaikutusta.
        Joku loki oli tullut boxiin klo. 2.05.


      • Mitä_ihmettää

        Katsoin itsekkin digiboxiini tullutta lokitietoa ja klo 01.56 oli jotakin tapahtunut. Olin yhteydessä Dna:han asiasta, koska käytän Dna:n verkkoa, mutta sieltä ei osattu sanoa yhtään mitään.


      • kaikmän

        Johan on jännä juttu. Akkoisista tänne Nyynäisiin saattaisi kestää se noin 9 minuuttia jollain kulkuvälineellä. Jos se olisi ollut joku liikkuva häiriölaite.


      • Isäntä_talossa

        Myös täällä Seijaisissa digitv oli kadottanut kanavat ja ainoastaan yle1 oli jäänyt. Tv oli tallentanut virhelogin klo 02.11 ja tiedoissa luki " palvelunestohyökkäys".


      • Kakaroiden-pila

        Jos kyseessä on palvelunestohyökkäys niin mitä ihmeen järkeä on hyökätä telkkareihin ja digiboxsiin? Mun mielestä tässä on kyseessä vain kakaroiden kiusantekoa.


    • it-pena

      Hei kaikki osalliset. Nyt alkoi kiinnostamaan. Onko nuo digiboxit hankittu operaattorilta, eli tulleet jonkun adsl- tai vastaavan liittymän kylkiäisinä, vai ostettu jostain kodinkoneliikkeestä kuten Gigantista? Jos operaattorilta, niin niissä tosiaan voi olla toiminto jolla kovalevyn voi pyyhkiä, mutta miten laillista tuo on, niin tuskin. Jos Gigantista tai muualta niin silloin voi olla että boxit juttelevat valmistajalle selkokielisenä jolloin niiden IP:t näkyy verkossa ja niitä keräämällä saa kerättyä tarpeeksi ison joukon jonne voi lähettää pyyhimiskäskyn. Kakaroiden kiusantekoahan se. Mutta jos tosiaan jälkimmäinen vaihtoehto niin mikä on valmistajan vastuu..?

      • kaikmän

        Meillä ainakin boxi on ostettu kodinkoneliikkeestä.
        Olen kuullut että DNA ainakin pyyhkii tallenteet parin vuoden välein.


      • Mitä_ihmettää

        Mulla myös digiboxi ostettu kodinkoneliikkeestä.


    • Tssässä

      Monnoisista löytyi aamulla auto ojasta sekä autosta ihmeellinen laite mikä täynnä antenneja ja muita ihmeen signaali mittareita. Laite on toimitettu viranomaisille.

      • Tssässä

        Netistä katsoin ja kyseinen laite on Signal catcher.


      • lektori

        Eli ei sallittu laite Suomessa. Minkä värinen tai merkkinen auto se oli? Kai tarkitsit rekisteristä omistajan?


      • Tssässä

        Punainen Toyota Corolla. Autossa ei ollut rekisterikilpiä.


      • Corrola

        Mahtaakohan kyse olla samasta punaisesta Corollasta joka on Humikkalassa ajellut öisin ja käyttänyt jotain ihmeellistä palosireeniä autossa.


      • kaikmän

        Hyvin todennäköistä että on juuri se sama auto kyseessä. Juuri tapahtuma-aikaan kuului sireenin ääni. Ihmettelinkin että miksi yöllä joku ajaa pillit päällä kun ei oikein päivälläkään jos ei ole liikennettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11670
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8861
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      19
      4467
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      93
      3784
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3656
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      16
      3455
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      43
      2521
    Aihe