Jumaluskovaisuus tunnetusti aiheuttaa lukemattomia terveys- ja mielenterveysongelmia käyttäjilleen ja heidän läheisille. Yhteiskunnan on kuitenkin vaikea päästä eroon tästä jäsentensä moraalittomasta ja turmiollisesta tavasta. Niinpä ongelmaa pitäisikin lähestyä samalla tavalla kuin alkoholia ja tupakkaa ja pistää jumaluskovaisuudelle ikäraja ja haittavero. Verolla olisi parikin suoraa hyötyä. Sen avulla saataisiin kompensoitua jumaluskovaisuuden yhteiskunnalle aiheuttamia haittoja sekä pidemmällä juoksulla helpotettua monien uskossaan epävarmojen luopumista jumaluskostaan ja siten autettua heitä henkisesti terveellisen sekä moraalisen elämän pariin. Monen kohdalla kun jumaluskovaisuus ei ole edes itse itselle valittu pahe vaan vanhemmilta omaksuttu piintynyt tapa josta vieroittautuminen on koettu vaikeaksi. Verotus helpottaisi tätä vieroittautumista ja kuten verotus on osoittautunut tehokkaaksi keinoksi alkoholin ja tupakan haittojen torjunnassa joten kyllä se tehoaa myös haitalliseen jumaluskovaisuuteen.
Vastaukset 10
Jos uskovaisuus on pahe, niin mieluummin kärsin siitä paheesta ja menen iankaikkiseen elämään, missä ei ole mitään paheita, kuin olen ateisti ja menen iankaikkiseen kadotukseen, jossa ei muuta olekaan kuin pahetta.
Siksi ei koskaan kannata olla ateisti, vaan uskovainen.- kjgh
Sellaista elämää ei ole kuin ikuinen elämä. Kaikki kuolee ajallaan. Ainahan sitä saa toivoa, jos ei elämän totuuksia kestä.
kjgh kirjoitti:
Sellaista elämää ei ole kuin ikuinen elämä. Kaikki kuolee ajallaan. Ainahan sitä saa toivoa, jos ei elämän totuuksia kestä.
"Sellaista elämää ei ole kuin ikuinen elämä. Kaikki kuolee ajallaan. Ainahan sitä saa toivoa, jos ei elämän totuuksia kestä. "
Ateisteille sellaista elämää ei olekaan, mutta uskovaisille se on varattu. Siksi ei koskaan kannata olla ateisti, vaan uskovainen.- Verollepantavat
8%:n lähdevero olisi paikallaan kaikille rekisteröidyille uskonnollisille ryille. Tosiaan niiden aiheutuneiden haittojen kustannusten täyttämiseen. Esim. mielenterveys potilaiden laitoshoito on kallista yhteiskunnalle.
Onhan meillä tupakka ja alkoholivero tosiaan niiden haittoja korvaamaan.
Lopuilla voidaan päällystää sitten vaikka maanteitä.
- eroarahasta.fi
See parahiten laulaa, joka viimeksi laulaa.
mä mietin miksi sotia semmosta vastaan jos ei oo Jumalaa kerta olemassa,ateismikin vaati uskomista oikein urakalla.Jeesus on jonka kautta on iankaikkinen elämä ,uskon kautta häneen on sisällä rauha,varmuus taivaspaikasta .Tosin uskovainekaan ei voi elää kuin pellossa,painella miten tahansa.Mä oon vanha jengiläinen ,satanisti pahantekijä kumminkin Jumala näytti että rakastaa muakin.Samoja elämän kohtaloita koetaan kuin muutkin immeiset,välillä vituttaa elämä ei ole menestys teologiaa .Rähjäät Jeesukselle/Jumalalle kuitenkin saa olla Jumalan rakkadessa.Turvallista on elää Jeesuksen omana.
- vm41
Ei ateismi ole uskomista, vaan jumala uskon puutetta.
Eikö olisi sinunkin jo korkea aika päivittää tietosi ajan tasalle, pois sieltä taantumuksen pimeydestä jossa ajatukset pyörivä ympyrää saman asian ympärillä, kuin puolokka paskassa.
Turvallisuus hakuisuutesi selittää hyvin pitkälti elämänpelkosi, sekä sen johdosta tulleen typerän uskosi rahalla ostettuun olemattomaan turvallisuuteen.
Minä muiden ateistien tavoin en tarvitse mitään mielikuvituksen tuomaa turvallisuutta, sillä sehän on tunnetusti pelkkää harhaa.
Etkö ole kuullut sanontaa, >oma apu, paras apu< ?
- seonselväasia
Vapaa-ajattelijat ja suurin osa ateisteista vastustavat tuollaista veroa loppuun asti.
- verollevaan
Veron voisi porrastaa samalla tavalla kuin alkoholiveron tavaran väkevyyden mukaan. Tapakristityille pienempi vero kuin väkevästi julistaville lahkolaisille ja jihadisteille.
- Valehtelevat_Kretuliinit
Kretuliinit ainakin tunnetusti epärehellisinä ihmisinä tulisivat yrittämään veronkiertoa tekeytymällä ateisteiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401216
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova97909Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78854Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?113805- 32601
Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel20529- 98527
On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28513- 45494
Kaipaamalleni naiselle
Hyvää iltaa! Täytyy vain toivoa että törmäämme toisiimme pian Toivoo. mies29447