Nyt alkaa olla kaikki Kyröskosken kaupat loppu....
Kiitos niille päättäjille ja vastustajille jotka
estivät jätteenpolttolaitoksen.
Tampereen sähkölaitos ylpeilee nyt hyötyenergialla tuotetulla sähköllä..
Voiko näin tyhmiä ihmisiä olla missää kuin Hämeenkyrössä???
Kiitos niille päättäjille ja vastustajille jotka
estivät jätteenpolttolaitoksen.
Tampereen sähkölaitos ylpeilee nyt hyötyenergialla tuotetulla sähköllä..
Voiko näin tyhmiä ihmisiä olla missää kuin Hämeenkyrössä???
Vastaukset 58
Vanhimmat
On tietenkin mahdollista, että löytyy hämeenkyröläisiä typerämpiä ihmisiä, mutten kyllä tiedä. Toisaalta taas, vaikka olisi montakin hyötyjätevoimalaa, niin mitenkä ne lisäisivät Kyröskosken liike-elämää? Ei siis mitenkään. Hyötyjätevoimala se on tämä nykyinenkin voimala, eihän siitä kukaan edes tiedä, mitä siellä käryytetään.
Saha olisi edelleen käynnissä 150 työpaikkaa.
Pm3... kuorimo 100 työpaikkaa ja välilliset vaikutukset jne....
Olisihan siinä kaupoilla ostajii.
Sahan lopetus oli minunkin mielestäni huono päätös, sekä Kyrölle että koko maakunnalle, mutta Vilppulaa siinä nytättiin ja sitä kautta myös Äänekosken uutta sellutehdasta, vaikka sahan lopettamisen aikaan tuskin oli Äänekoski edes ajatuksen tasolla.
Paperikoneen lopetus oli jo kymmenen vuotta selvää kuin pläkki. Tuote oli vanhentunut eikä huonosti toiminut kehitys toiminut, se oli kuin polvia myöten savessa, mitään ei saatu onnistuneesti aikaan. Olisi ehkä pitänyt vaihtaa pätevämpiä porukoita leikkimään Pelle Pelotonta, kyllä niitä on olemassa kun vaan ostetaan ne markkinoilta töihin. Myös muutokset eri kuiduilla aiheuttivat sopimattomuutta tasaisen ja hyvän laadun suhteen, asiakkaat alkoivat kaikota laadun heikentyessä ja valituksia tuli liikaa. Markkinakaan ei ollut tapetille suosiollinen.
Mainitsemasi henkilöstövähennykset lienevät selkeästi ylimitoitetut.
Paljonko kartonkikoneella on enää aikaa, kyllä sekin on varmasti tarkkailun alla. Ei siinä auta sekään, että koko Metsä Boardin toimari on Hämeenkyröstä lähtöisin. Samat ongelmat on silläkin kuin oli tapettikoneella tutkimuksen ja tuotekehityksen suhteen. Vain kartonkipakkauksien hyvä myynti verkkokaupan lisääntymisen myötä pitää niin Kyröä kuin koko Metsä Boardia pinnalla. Luoja varjelkoon kaikkia verkkokauppiaita, että tavara kävisi kaupaksi!
Saha ei lämpöä tarvii eikä kuorimo ja purut kärrätään sellutehtaisiin
10 000 kaukolämmön asiakasta olisivat löytyneet helposti ?
Kyllä jopa enemmänkin olet oikeassa siitä
joka torppaan olisi vedetty putket aina Lavajärveä myöten?
Saha ja paperi kartonki tehdas olis käyttänyt kaiken..
Ja siihenhän oli suunniteilla lisää teollisuutta.... mut siitähän ois tullu työpaikkoja sehän ei Hämppäläisille käy
KYLLÄ
Muuttoedessä voi sinua mitä sillä tehtäisiinkään , onneksi ei moista rakennettu kuuluu suuremman kaupungin jätteet polttaa kuin meidän umpivisusaitojen roskiksien tonkijoiden vähäinen oikea paska.
Onneksi ei rakennettu sellaista ja katso muualle ihan sama meno on kaikkialla kaiki tyhjenee kun kaikkien pitää asua tornitaloissaan, ruuhkissaan, meluissaan, pölyissään, ahtaudessaan isolla kirkolla pirun paljon kalliisti.
Itse olet kehityksen aiheuttanut käymällä Elossa ja Lielahdessa.
Sarvipööt käyvät Ikaalisissa Kompissa ja Liddissä
Kaukolämpö sikakallista rakentaa ja käytää,tyhmiä ovat niiden käyttäjät,ilmalämpöpumppu paljon parempi vaihtoehto, se joka toista väittää ei oo täydelläjärjellä varustettu. Sitäpaitsi kuka siällä paskankäryssä haluaisi asuakkaan
oletko itse varustettu täydellä järjellä noh etpä taida
täysissä järjissäsi haluaisit asua paskankäryn ja paskarallin keskellä?
Mee kattoo tarastejärvelle ;) Rahaa meinaan tulee.
käynnistä saa rahaa, vai mitä meinaat?
Ei hölmö vaan poltetusta jätteestä tietennii.
muutat sinne sitten, kun sitä paskaa niin kovasti hinkuat.
Olis kannattanu kyröskoskelaistenki hinguta......nyt seurauksena autioituva kylänraitti
... että Valintatalon lähtöön olis paskanpolttimot paljoa vaikuttaneet. Ja pubikin tuli ihan ilman.
Kyllä olis työpaikat säilyneet ja rahaa tullut kauppaanki
Kyllä
Juuri näin on käynyt
Jos metsäteollisuus lopettaa niin se lopettaa, vaikka kultalautasella olisi paskaa tyrkyllä.
Osaralle pitää nyt se kultakaivos avata
tehkää valtaus osaran malmiosta ja myykää se australialaisille niin
hommaan tulee vauhtia
Lavajärvellä ja Pinsiösssä kultaa pinnassa
Se on kyllä sanottava, että postitouhu siellä K-kaupassa ei ota onnistuakseen. Tarttis siirtää jollekulle semmoiselle, joka raaskii palkata tarpeeksi henkilökuntaakin. K-ryhmä ei semmoinen näköjään ole.
Nimim. Jonottamiseen lopen kyllästynyt
Paljonkahan jäteenpolttolaitos olis maksanut yhteisöveroo???
Sahan työpaikat...
PM3 työpaikat
Kyröskoski vaan tehjenee näin tyhmien päätösten takia!!!!!!
Minä ainaskin jätän hämppäkylän. Ei missään voi asuu näin idiootteja
vie terveisiä. Kun muutat pois, niin täällä keskimääräinen älykkyystaso nousee huimasti.
Tämä on totuus ja katsokaa autiota kylänraittia kuinka kävi
kylänraitti Suomessa mikä on hiljentynyt?
Entiselle stadilaiselle hiljainen Kyröskoski on pelkkää terapiaa 24/7. Täältä mihinkään lähde.
raitiotie tompereelta tänne asti niin työssäkäynti siellä nopeutuu ja helpottuu
Rakennetaan 20m korkea muuri koko hämeenkyrön ympäri.
Tulossa on. Sitä kutsutaan myös meluvalliksi.
Niimpä tulikin ja ohitustie nimikkeellä muurit ovat kohta kun Kiinasta.
Tampereella keskustassa pääkadulla ei kuulemma enää henkilöautoilla saa ajella, ratikalla saa, mutta se i vielä kulje. Bussitkin kiertelee miten sattuu, siellä on sellainen tavallaan autioitunut kylänraitti, kehuvat että spugeja ja narkkeja pyörii keskustassa kerjäläisten lisäksi.
Ei hämeenkyröläiset hölmöjä ole kun ennen Tampereen voimalaitoksen tuhka oli ongelmajätettä ja ajettiin Riihimäelle ongelmajätteenä niin nyt se ajetaan Hämeenkyröön paikallisin voimin eikä ole enää ongelmajätettä. Paitsi että alueen valumavesi on todennäköiseti pilannut paikallisten kaivoja ja sehän ei kiinnosta edes kunnan virkaihmisiä. Eikä paikalliset kaivojen omistajat voi käyttää omia kaivoja kunnolla edes pesuvetenä. Kohtuullista olisi saada kunnalta edes liitymämaksu puhtaanpaan juoma ja pesuveteen. Ja täten terveellisempään elämään.
Ei sentään ohimenneen paskanpolttolaitoksen tuhkaa läjätä Vaivialle, kuten suunnitelmissa oli.
Mää kaatelen öljyä ja muita myrkkyjä maahan ja ihan minne vaan romuja kippaan mettään ja tonteille... Mutta en kerro täällä missä ja millon se on salaisuus
Täällä ei palvelut pelaa,Vanhukset joilla on kulutus pieni vetää pyttipannua ja mustaa makkaraa ja sokerit on pilvissä päälle on jälkiruokaa sokeripommi ja tablettihoito
vaihtuu insuliiniksi ja paino nousee.No päästään silläkin eroon yhteiskunnan mätämunista joista ei ole enää hyötyä.
Ai ostaiskohan perunalastuja jälkkäriksi ja vaikka suklaamousse niitä mustamakkaran lisäksi.
Hienoa olla Hämeenkyröläinen!!!!!
Kannatan kuntaliitosta ja mahd.pian.
Mihin ajattelit liittyä, Hulluihin ikaalislaisiin kiitos ei...ylöjärvellä on jo liikaa kepulaisia pikkukuntia kuru ja viljakkala, että ei nokialla punainen perintä ei sekään kelpaa kepuille.
Se on hyvä että mustamakkara, sipsit ja pyttis ovat kylän Surma. Minä kun ehin tuota Alkoa jo epäileen, kelaa ei sovi unohtaa, että tämä SurmaPaletti voi pyöriä vastikeettomalla menolla vastedeskin.
Hämeenkyrössä on ihan liikaa ihmisiä olis parempi jos ei olis.. Yks ruoka ja taloustavara kauppa piisaa ihan hyvin. joku kioski ehkä että saa kesällä jäätelöä posti on myös hyvä.. Tehtaan sulkeminen on ihan yks ja sama
Osaralle tulee kultakaivos
Kyrolle alataan rakentaan uutta kartonkikonetta ens vuonna.....
Joko ne kohta siirtyy kiinaan koko tuotanto? Tai Saksaan? On varmaan kalliit työvoimakustannukset?
Muutaman vuoden sisään loppuu kuulemma. Siirtoa on alettu suunnittelemaan. Tämä on sitten salaista tietoa vielä.
täälä käy samaten kun muissakin pienissä pitäjissä .ja oma syy. parkano-ikaalinen.olivat kasvavia pitäjiä mut asukkaat halus alkaa ostaan lielahdesta kaiken mitä tarvivat ja sitten ihmettelivät kun ei saa mitää omasta pitäjästä .sitten ohitustiet.ikaalisten ja parkanon keskustan ohi .siinä meni loppukin nousu.sama tulee käymään hämeenkyrössä. olkaa nyt ihmiset järkeviä älkää viekö rahojanna tampereelle.ei ne tamperelaisetkaa tänne tule ostoksille.aikoinaan lielehden yrittäjien puheenjohtaja sanoi että joka viikonloppu isot jonot parkanosta-hämeenkyröstä-ikaalisista-ylöjärveltä.pitävät lielahden kaupat osittain pystyssä ja jouluna oikein ostoryntäys näistä pitäjistä.
Mutta eikös Hämeenkyrö oo nyt paljon ekologisempi
Kaupat vaan pois hämeenkyröstä. Yhden pienen marketin voi jättää ja loput ostetaan verkkokaupasta.
Verkkokaupasta kalastusvälineet, mutta kyllä oikea marketti kaikelle ruokapöydässä tarvittavalle.
Liikkuuko siellä vyötärölihava muodokas vaalea nainen kylänraitilla? Olisi tarvetta sellaiselle, kun komea suomalainen isokullinen mies tarvitsis panopuun. Ei meinaan ihan hetimiten lopu nahkasauvasta latinki!
Annea etsitään 😄😄😄
Kaupoissa on kalliit hinnat.Suppilovahveroita näkyy ns nimikkokyylä eli kyttä kantavan turkkilan suunnasta ja pyörällä.Juttelin sille niin pirusti niitä on tänä syksynä se kertoi 22.9.Ja karhut oli 23.9 taas .Se nimikko on rauhallinen karhujen keskellä.