Turun surullisten terroritöiden järkyttämille suomalaisille toivat lisäjärkytyksen seuraavan päivän aamu- ja iltapäivälehdet,.jotka hehkuttivat vain ja pelkästään ulkomaalaisten henkilöiden yrityksiä antaa ensiapua vakavasti haavoittuneille.
Vielä julmemmin asia tuli esille Suomi24:ssä. Täällä lukemattomissa suvakkikiihkoilijoiden sanomaketjuissa ja sanomissa suoraan pilkattiin suomalaisia kyvyttömiksi ja haluttomiksi antamaan apua.
Kiitos kaikille, suomalaisille ja ulkomaalaisille, jotka hälytyksen tekemällä, suojelemalla ihmisiä murhaajaterroristilta, yrittämällä auttaa haavoittuneita ja pysäyttämällä murhaajaterroristin (mukaanlukien tämän pysäyttäneet ja pidättäneet poliisit).
Näistä tapahtumista poliisin on ilmoitettu tekevän selvityksen. Tämä onkin aiheellista mainitun suomalaisten parjauksen vuoksi, ja jotta erityiskiitos voitaisiin antaa niille joille se kuuluu.
Ensiavun antaminen kaulaan ammottavasti sohitulle ihmiselle on varmasti äärimmäinen tilanne. Tekohengitystä tuskin pystyy antamaan ja verenvuodon riittävä tyrehdyttäminen voi sekin olla mahdotonta. Julkisuudessa olleet videopätkät osoittavat ainakin kahden suomalaisen yrittäneen auttaa. Toivottavasti poliisin selvitykset antavat tiedon mahdollisista muista auttamisyrityksistä.
Asiasta ei olisi tullut surullinen asia itsessään - itse terroritöiden päälle ilman aamu- ja iltapäivälehtiin masinoitua kampanjaa, johon toimitusten kiihkosuvakit (etenkin TS) innolla osallistuvat. Kuka tämän kampanjan käskijä oli (Sipilä ?).
Ja Lindtmanin olisi syytä sulkea suuri suunsa.
Kiihkosuvakit taas surullisen riidan aiheuttajina
1
149
Vastaukset
- eimullamuuttttt
Sipilä on murhaaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19117956Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903805Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu331934Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801530Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?671519Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1621431Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151324Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141304Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1081112- 811111