Moikka kaikki yrittäjät!
Kehitämme kirjanpito-ohjelmaa ja teemme tutkimusta siitä, mitä yrittäjät tietävät tai haluaisivat tietää kirjanpidosta. Mm. tutkimuksessa kysytään osaatko tehdä myyntilaskun kirjanpito-ohjelmassa.
Suuret kiitokset sille, joka jaksaa käyttää 1 min ja täyttää kyselylomakkeen!
Linkki kyselyyn: https://goo.gl/forms/PkoHtcrqOOap1jyM2
Tutkimus on anonyymi ja siitä on suuri apu ohjelman käyttöohjeiden kehittämisessä.
Sinun mielipiteesi on meille hyvin tärkeä!
Kehitämme kirjanpito-ohjelmaa ja teemme tutkimusta siitä, mitä yrittäjät tietävät tai haluaisivat tietää kirjanpidosta. Mm. tutkimuksessa kysytään osaatko tehdä myyntilaskun kirjanpito-ohjelmassa.
Suuret kiitokset sille, joka jaksaa käyttää 1 min ja täyttää kyselylomakkeen!
Linkki kyselyyn: https://goo.gl/forms/PkoHtcrqOOap1jyM2
Tutkimus on anonyymi ja siitä on suuri apu ohjelman käyttöohjeiden kehittämisessä.
Sinun mielipiteesi on meille hyvin tärkeä!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi KIRJANPITO-OHJELMAn pitäisi osata tehdä myyntilaskuja? Ei ne ole sellaiseen kehiteltyjä.
Materiaalivirrat ja siihen liittyvä tavaran tulot lähetykset ja laskutus ym. ovat ihan oma, valtava kokonaisuutensa. Ei sellaisia yksinkertaisissa kirjanpito-ohjelmissa voi suorittaa.
Kiitos kommentista! Tutkimuksessa kysytään osaako yrittäjä tehdä myyntilaskun kirjanpito-ohjelman avulla.
No ei osaa, kun ei meillä kirjanpito-ohjelmassa ole edes sellaista toimintoa.
Auttoiko tämä tieto teitä nyt tuon oman ohjelmanne kehittelyssä?
Näitä surkeita kirjanpitoohjelmia on tullut nähdyksi 30 vuotisen kirjanpitäjän alalla.
Vismat, passelit ym.. on käyttöliittymältään kuin kivikaudelta, kirjaaminen hidasta.
Pilven-veikot ne vasta hienoja ohjelmia on.
Viimeksi kun käytin palkka.fi ohjelmaa, se teki väärät tilitykset verottajalle, siihen loppu sen käyttö.
Kun alkaa kehittämään kirjanpito-ohjelmaa, kannattaa kaivaa naftaliinista vanha CP/m kone ja ottaa sieltä mallia käyttöliittymästä. Kirjaaminen on helppoa ja erittäin nopeaa. Niitä ohjelmia oli kehittämässä kirjanpitäjät ja nörtit yhdessä, siksi ne toimivatkin. Niistä suorat kopiot esim Osar, Atsoft on toimivia dos-kirjanpito-ohjelmia joilla edelleen on tuhansia käyttäjiä.
Mainitsitkos jo MS-DOS vetoisen Ykkönen kirjanpito-ohjelman? Se tekee edelleen centintarkasti ja takeltelematta nykyistenkin lainsäädäntöjen mukaisen kirjanpidon Win-10 koneellakin.
Tällä Ykkösellä muuten VOISI tehdä myös niitä myyntilaskuja, mutta se on niihin toimintoihin aivan liian kömpelö. Satasen laskutusohjelma hoitaa tämän työn kymmeniä kertoja helpommin.
Ei kirjanpito-ohjelmalla voi tehdä myyntilaskuja. Siihen on olemassa aivan eri ohjelmat. Kirjanpito-ohjelma on vain kirjanpitoa varten.
No, olisihan se kätevää, jos sama ohjelma tekisi kaiken yrityksen paperityön tietojen sisäännäpyttelun tai mieluummin vaikka skannauksen ja e-laskujen perusteella automaattisesti. Vielä hienompi olisi, jos ohjelmassa olisi senverran "tekoälyä" asiantuntemuksena, ettei yrittäjän tarvitsisi olla perillä kaikista uusista verolaista. Arvonlisäverokin voisi päivittyä automaatisesti eli ohjelma korvaisi kalliin kirjapitoyrityksen ainakin pienimmillä yrityksillä