Johnson 35 ei ota kierroksia

Kalapää

Terve,

Mikähän mahtaa vaivata 80-luvun alkupuolen 35 hv Johnsonia? Käynnistyy ja käy normaalisti. Mutta ei ota kierroksia kuin "vähän". Vene ei nouse siis plaaniin. Koppa pois katsoin että läppä avautuu täydet 90 astetta. Bensaletkussa oli pieniä vuotoja mutta ne korjasin. Ja muuten kaikki toimii normaalisti - kierrokset ei vaan nouse. Ennen meni hienosti.

11

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytännössä

      Paaliin.

    • Hienokone

      Kääntyykö sytytysennakko kaasua täysille painaessa kuminappulaan asti ?

      Mullakin oli vastaava kone, toimi todella hienosti. Muutontakia jouduin luopumaan.

    • Muutitko köyhäintaloon?

      • Niinkinvoisisanoa

        Kun työntakia joutuu asumaan kuivassa kapungissa, jossa ei voi jättää venettä ja konetta rantaan, muuten kun liiketunnistimella varusten singon tähtäimeen.

        Aika köyhää on. joutuu vaan juttelemaan kuivuneille uistimille, ja niille juttuja kertomaan-siitä hienosta Evarista.


    • vm41

      Toinen pytty vain toiminnassa.
      Joko tulppa pimeenä, tai puristukset olemattomina. (tarkistettavissa)
      Myös "ruuan" saanti heikkoa.

    • selvamarine

      Kaasarit tukossa ?

    • Evikka35

      Todennäköisesti pääsuuttimessa tukos, kaasutin irti ja paineilmapuhdistus.

    • Tuotapatuota

      Bensalinjallahan on kaksi juttua,- ennen pumppua on imu, ja pumpun jälkeisessä letkussa pitäisi olla sopiva paine kaasutinta kohti.
      Tarkista letkut tankin sisästä asti, ettei siellä oo hapertu imuletkujoka riipii ilmaa. Jotkut ovat purkaneet koneita pikkuosiin, ja tehonpuute onkin parinkymmenen sentin letkunpätkässä tankin sisällä, jota kukaan ei vaihda koskaan.

    • Ykä3

      Vaihtoehtoja riittää.

      Käy yhdellä pytyllä: Viallinen tulppa, huono kontakti sytytysjohtimissa, viallinen puola, viallinen boksi, viallinen virtapuola. En muista koneen sytyksen liipaisun anturin rakennetta, mutta jos erillinen, siinä vielä yksi mahdollisuus.

      Polttoaineen saanti: Pääsuutin tukossa, toisaalta jos näin pitäisi koneen myös melkein sammua kun kaasuläppä aukeaa ja seos menee aivan liian laihalle.
      Letkut tai liittimet vuotaa. Bensapumppu rikki, yleensäkalvo. Rikastin jää päälle.

      Mekaaninen: Kaasuläpän kokonaan avaava raulankavirityksen lukituspalikka irti, jolloin ei työnnä kaasuläppää täysin auki, mutta tämähän oli jo tarkastettu.
      Imuläpissä joku poikki, jolloin ilmaa ei mene kunnolla koneeseen. Kiusaa yleensä tyhjäkäynnilläkin. Sylinterit tai männät viottuneet. (puristusmittaus auttaa selvittämän)
      Viritetty pakoputki syöpynyt rikki, jolloin kone ei "hengitä" korkeilla kierroksilla.

      Varmasti tämäkään ei ole täydellinen lista.
      Hakua helpoimmasta halvimmasta alkaen.

    • IhanParhaimmillaan

      Paalattuna.

      • SinäootVARMAAN

        Paalikoneen kuljettaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      103
      2380
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      225
      1986
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1772
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      103
      1349
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      41
      1325
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      862
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      50
      721
    9. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      181
      713
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      700
    Aihe