Terve,
Mikähän mahtaa vaivata 80-luvun alkupuolen 35 hv Johnsonia? Käynnistyy ja käy normaalisti. Mutta ei ota kierroksia kuin "vähän". Vene ei nouse siis plaaniin. Koppa pois katsoin että läppä avautuu täydet 90 astetta. Bensaletkussa oli pieniä vuotoja mutta ne korjasin. Ja muuten kaikki toimii normaalisti - kierrokset ei vaan nouse. Ennen meni hienosti.
Johnson 35 ei ota kierroksia
11
539
Vastaukset
- Käytännössä
Paaliin.
- Hienokone
Kääntyykö sytytysennakko kaasua täysille painaessa kuminappulaan asti ?
Mullakin oli vastaava kone, toimi todella hienosti. Muutontakia jouduin luopumaan. Muutitko köyhäintaloon?
- Niinkinvoisisanoa
Kun työntakia joutuu asumaan kuivassa kapungissa, jossa ei voi jättää venettä ja konetta rantaan, muuten kun liiketunnistimella varusten singon tähtäimeen.
Aika köyhää on. joutuu vaan juttelemaan kuivuneille uistimille, ja niille juttuja kertomaan-siitä hienosta Evarista.
- vm41
Toinen pytty vain toiminnassa.
Joko tulppa pimeenä, tai puristukset olemattomina. (tarkistettavissa)
Myös "ruuan" saanti heikkoa. - selvamarine
Kaasarit tukossa ?
- Evikka35
Todennäköisesti pääsuuttimessa tukos, kaasutin irti ja paineilmapuhdistus.
- Tuotapatuota
Bensalinjallahan on kaksi juttua,- ennen pumppua on imu, ja pumpun jälkeisessä letkussa pitäisi olla sopiva paine kaasutinta kohti.
Tarkista letkut tankin sisästä asti, ettei siellä oo hapertu imuletkujoka riipii ilmaa. Jotkut ovat purkaneet koneita pikkuosiin, ja tehonpuute onkin parinkymmenen sentin letkunpätkässä tankin sisällä, jota kukaan ei vaihda koskaan. - Ykä3
Vaihtoehtoja riittää.
Käy yhdellä pytyllä: Viallinen tulppa, huono kontakti sytytysjohtimissa, viallinen puola, viallinen boksi, viallinen virtapuola. En muista koneen sytyksen liipaisun anturin rakennetta, mutta jos erillinen, siinä vielä yksi mahdollisuus.
Polttoaineen saanti: Pääsuutin tukossa, toisaalta jos näin pitäisi koneen myös melkein sammua kun kaasuläppä aukeaa ja seos menee aivan liian laihalle.
Letkut tai liittimet vuotaa. Bensapumppu rikki, yleensäkalvo. Rikastin jää päälle.
Mekaaninen: Kaasuläpän kokonaan avaava raulankavirityksen lukituspalikka irti, jolloin ei työnnä kaasuläppää täysin auki, mutta tämähän oli jo tarkastettu.
Imuläpissä joku poikki, jolloin ilmaa ei mene kunnolla koneeseen. Kiusaa yleensä tyhjäkäynnilläkin. Sylinterit tai männät viottuneet. (puristusmittaus auttaa selvittämän)
Viritetty pakoputki syöpynyt rikki, jolloin kone ei "hengitä" korkeilla kierroksilla.
Varmasti tämäkään ei ole täydellinen lista.
Hakua helpoimmasta halvimmasta alkaen. - IhanParhaimmillaan
Paalattuna.
- SinäootVARMAAN
Paalikoneen kuljettaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647