Nyt se sitten lakkas toimimasta. Nimittäin ko. verme. Ensin toimi silloin tällöin, nyt ei inahdakaan. Lieneeköhän kukaan omatoimisesti avannut lasinpyyhintä/vivustoa? Vaikeaa? Mistä kannattaisi aloittaa? Ja eritoten, kannattaako itse käydä ropaamaan vai jättää ammattimiehen tehtäväksi?
Historiasta sen verran, että tuntuu, että ikäänkuin jotkut "rajoittimet" olisivat menneet rikki pyyhkimestä, sillä ääriasennoissaan pyyhkiessään se tuli tuulilasin "ulkopuolelle", ja osui lähes konepellin takareunaan. Laakeri tms? Lepoasennossa kädellä koittaessa pyyhin heiluu eestaas n. 15-20 cm.
Historiasta sen verran, että tuntuu, että ikäänkuin jotkut "rajoittimet" olisivat menneet rikki pyyhkimestä, sillä ääriasennoissaan pyyhkiessään se tuli tuulilasin "ulkopuolelle", ja osui lähes konepellin takareunaan. Laakeri tms? Lepoasennossa kädellä koittaessa pyyhin heiluu eestaas n. 15-20 cm.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Omani kesti tasan 638 tkm. Sitten paloi moottori, mutta ei siellä vivustossa mitään klappia ollut. Selvisin pelkällä moottorin vaihdolla.
Suurin syy siihen miksi moottorini kärähti, oli että en ollut rasvannut CRC:llä "liikkuvaa mäntää" aika ajoin. Varsinkin kun naisväkemme ajoi, hankasi pyyhin satoi lujaa tai hiljaa. Ts tihkua ei osattu käyttää ja kun kuormitus kasvoi kuivaa lasia hinkatessa sanoi moottori lopulta sopimuksensa irti. Vaihdosta on aikaa jo n vuoden verran joten yritän muistella duunia.
Taisin säätää rajoittimen näin: vivusto irti moottorista ja mootorikäymään ja sammutus. Asentohan on se"ääriasento" kun pyyhinmoottori sammuu. Sitten vain "limppinä" vivusto ja sulka kiinni rihloihin "lepoasentoon" ja se on siinä. Tais tulla vaikeasti selvitettyä, mutta kun en ole insinööri.
Lämppärin moottori kesti muuten pidempään. Vaihdoin tuossa joulun alla ja silloin mittarissa 688 tkm.
Ja vielä pyyhkijästä: Kiinnityksessä olevat kumityynyt kannattaa joko vaihtaa tai niinkuin minä tarkkana miehenä kun metalli irtosi kumista (6 mm pultti) liimasin yksinkertaisesti tavarat "loktitella" yhteen.
Ei mikään paha homma amatööriltäkään.
Sitä pyyhkijän "lahnaa" en edes yrittänyt purkaa, mutta kuten sanottu, klappia ei ollut ja nyt pelaa kuin ihmisen mieli.
Siitä CRC:llä tai vastaavalla läträtessä kannattaa tuulilasi suojata hyvin esim sanomalehdellä, ettei rasvaisi samalla tuulilasia.
Jättää muuten inhottavan kalvon pissapoikaa käytettäessä ja muutenkin.
Pissapojasta tulikin mieleen, että oikeapuoleinen lampunpesimen moottori on nyt myös jumittunut. Mahtaako olla kallis moottori vaihtaa?
No täytynee tutkailla tilannetta.
Terve heimoveljet! Mulla oli aikoinaan samaa häikkää 116:sessa, ensin pyyhkijät toimi kehnosti, sitten vaan täysille ja lopulta lakkas toimimasta kokonaan. Sillä kertaa selvisin vaihtamalla "viiksen". Senhän sai ainakin ko. mallissa helposti vaidettua.
Nyt paikalle päästyäni totesin, että sulka liikkuu vaivatta ääriasennosta toiseen kädellä liikuttamalla. Voisiko tämä merkitä moottorin kärähtämistä? Se olisi n. 660 tkm:n matkalla jo toinen. Poika ruikkii ihan OK kun painaa viiksestä. Viiksi on vaihdettu noin vuosi sitten uudenveroiseen käytettyyn.
Aluksi epäiltiin, josko viiksen kontaktipintojen tms. väliin olisi mennyt ratin irrotuksen ja mittarivalojen vaihdon yhteydessä jotain.. mutta eikös pyyhin toimi ihan "johtoja pitkin"?
Näinköhän pitää ottaa "vanha kehno" alle Helssingin reissulle, saattaa nimittäin kura lentää etelässä... Se taas tietää polttoainekustannusten kaksin- jos ei kolminkertaistumista. :-(
Mulla toimi vilkut, pissapoika ja pikät ihan hyvin kanssa, tiedä sitten. Oudolta tuntuu se että moottori olis kärvähtynyt taas.
ota selvää haluaako poika vetää viikseen.
juu jos varsi liikkuu kevyesti laidasta laitaan ja tekee epäkeskoliikkeen oikein niin siellä on irronut moottorilta tuleva varsimekanismi ja toden näköisesti pyyhkimen päästä. se on kartiorihloissa kiinni ja kiristetty 17mm mutterilla. sen saa oikeaan asentoon kun "ajaa" moottorin nolla asentoon ja laittaa pyyhimessä olevan merkin"124" vastamerkkin kaa kohdakkain ja lukitsee mutterilla. jotta tämän pysyy tekemään koneisto tarvii irroitaa kokonaan käteen asti. samalla kannattaa purkaa epäkeskokoneisto ja voidella kunnolla. siinä ei ole muuta kuin että se tulee ylös keskiasennossa ja menee samassa asennossa takaisin ja silloin täytyy katsoa että varsi on lyhyimillään.
Niissä epäkeskokoneistoissa joskus se "kiertokammen "niittaus" vasyy ja kampi rupee laahaamaan kopan kylkeä, kannattaa tarkastaa kun avaa ja tiivistää koneiston kannet kokoamisen yhteydessä.
Aikaa hommaan kannattaa varata 3 tuntia, siinä se pitäisi onnistua ja kun mekanismin voitelee niin vispilään tulee nopeutta lisää ja moottorikin voi säilyä hengissä.
Olisitpa kysynyt asiaa Timo L. noin kolme tuntia sitten, ennen kuin vietettiin tovi rapsakkaa saunomista. Lauteilta olisin voinut saada vinkin jos toisenkin...
Kannattaisiko ensin kuunnella, liikkuuko moottorissa mikään. Ts. virrat päälle ja pyyhin viiksestä käyntiin. Jos ei rintapellin takaa kuulu mitään (!) ei teoria irronneesta vivusta tai pultista pidä paikkaansa, vaan kyseessä on sähköpuolen vika.
Onko W124:ssa vielä samanlainen kampaliitin kuin W115- 123-malleissa? Sitä voisi aluksi vähän yrittää potkia. sitten "kansi auki" ja varovaista liittimien ja johtojen ravistelua ja välillä viiksen veivaamista.
Sähkömoottori saattaa joskus myös "jämähtää" eli ei välttämättä sanan varsinaisessa muodossa kärähtää.
Piru, kun en muista miten suojattu itse moottori on...jos siihen pääsee käsiksi, yritäpä sormin tönäistä akselia, josko motti hyrähtäisi. Jos näin on, on edessä vaihto -- yleensä loppuunkulunut moottori tekee tämän.
Mutta että 680 tkm matkalla toinen...vähän kummaa.
Bx:ä tekee samantapaista vikaa, eli pyyhin löystyy rihloista. Kerran vuodessa pitää kiristää. Muuten rupeaa olemaan "holtiton".
juu teoria ironneesta vivusta perustuu siihen että pyyhin menee liian pitkälle ja siinä on tyhjää, eli heiluu kevyesti.
varren liikettähän rajoittaa ensisijaisesti vivusto ja jos se on rikki tai irti niin seuraava mikä ottaa vastaan on hammaspyörä joka antaa käyttövoiman sulan edestakaiselle liikkeelle.
moottorissa itsessään ei ole mitään suojaa.
hajoittaa moottori on laittaa pyyhkijät päälle kun ne on jäätyneet tuulilasiin kiinni.
Molemmat vaihtoehdot mitä on ehdotettu on mahdollisia. Ei kait selviä kun tutkimalla. Kyllä moottorin ääni pitäisi kuulua jos moottori on kunnossa. Sen jälkeen vika jää vivustoon.
Minulla jumitti pyyhin viime talvella totaalli-
sesti ,tuli jopa käryn hajua moottorista.!!
Voitelin pyyhkimen varren ("mäntä?") erillaisilla
suihkeilla hhs2000 ,lukkoöljy jne.. lopuksi
mustalla litiumpitoisella vaseliinilla ..niin
alkoi pyyhin taas hyvin pelittää ja on toiminut
tähän päivään asti taas kuin uusi .
Eli se pyyhin vaatii näköjään säännöllisen voitelun ,vaikka sitä ei taida olla huolto-ohjelmassa.??
Mutta jos autolla on ajettu 600 000km kai
se moottorikin voi jo olla kärventynyt.
omassa on vasta 246000km .
Ensin vain nostetaan konepelti aivan pystyyn, sitten suoja/koristemuovit puretaan pois pyyhkijän "juuresta" ja kohta pyyhkijän moottori ja mekanismi onkin käden ulottuvilla. Ei ole vaikeaa ja tuskin onnistuu särkemään mitään. Isukin w124:sen pyyhkijänmoottori paloi osittain ja pyyhin liikkui voitelusta huolimatta tahmeasti. Sitten kun moottorin vaihtoi, niin alkoi pyyhkimään hyvin... Sen pyyhkijän saa jäämään "parkkiin" vaikka keskelle tuulilasia...(toimii siis normaalisti mutta pysähtyy keskelle tuulilasia, DTM 200D!).
Ja se ei itse asiassa ollut mikään edellä arvuutelluista.
Seuraava kysymys onkin: miten saan auki itse pyyhkimen "leiviskän"? Eli se leveä lenssi joka normaalistikin näkyy pyyhkimen tyvessä. Olen irroittanut sen alla olleet kaksi ruuvia, ei auta. Kampeamistakin on koetettu.
Itse vika oli se, että pyyhinsysteemin kevytmetallivaluinen runko oli murtunut poikki. Eli se, missä pyyhkimen moottori on kiinni ja mikä jatkuu aina epäkeskon ja varsinaisen pyyhkimen alle. Ilmeisesti tämä aiheutti myös sen "rajoittiemien" yli pyyhkimisen.
Kun runko oli murtunut, voima oli saanut myös mutjuteltua moottorin kampaliittimen irti! Eli siitä syystä loppujen lopuksi virta ei mennyt moottorille, tihkun rele vain naksui. Kun liitin yhdistettiin, moottori pyöri kaikilla nopeuksilla mainiosti.
Eli nyt siis ongelmana on epäkeskon alle jääneen rungon osan irtisaaminen. Kaikki muut näkyvät ruuvit on irrotettu, mutta epäilen, että itse "pintalevyn" alla on vielä kaksi ruuvia valukappaletta kiinni pitämässä.
Vai onko epäkesko ja runko yhtä kappaletta, vain moottorin ollessa siitä irrotettava osa??? En uskoisi, koska sieltä neljä ruuvia jo sain kumitiivisteen alta irrotettua. Pyyhkimen varren sain irrotettua, mäntä näkyy tuntuu rasvaiselta ja liikku liukkaasti. Mutt kuuluisiko siinäkin ola minkälainen vaste?
juu möykun jossa mekanismi on sisällä saa rungosta irti kun iroittaa lukkorenkaan sen 17mm mutterin tyköä ja laittaa sitten möykyn keskiasentoon ja vetää pois. voi olla joskus jäykkä kun on ryvettynyt ja siellä on o-rengas joka voi ottaa kanssa vähän vastaan, mutta lähtee pois vai keskiasennossa, muuten voi mennä hammaspyörä rikki jos muissa asennoissa yrittää.
sittenkun se liikkuva möykky on kädessä niin sen alla on mustaakseni 4kpl ristipää ruuveja(ehkä josain mallessa 2kpl)
niitä mitkä ovat rungon alla siellä kumin juuressa ei tarvi irroittaa, pitävät sitä hammaskehää paikkallaan.
kun 4 kpl ruuvei irti niin siinä sisäpinnassa on pyöreä kansi halk. 15mm niin se irti ja sen alta sitten kampee kammen irti.
sitten vaan putsaa ja voitelee ja tarkastaa kammen ja sen käyttöakselin niittauksen ja sen ettei kampi ole taittunut, siten että se laahaisi kopan sisäpintoihin. ja si kokoon ku kaik o tehty
Neuvoista kaikille, eritoten Tepalle.
En tarvinnutkaan irrottaa kantta, vaan en tiennyt tuota mutikan keskiasentoon saattamista. Lähti hyvin irti ja nyt on runko käsissä. Pitänee kuitenkin kansi irrottaa ja katsoa onko siellä kaikki kunnossa.
Tietäneeköhän kukaan tuon osan hintaa, ja tuleeko muovinen hammaskehä siinä mukana? Päällisin puolin en erottanut kehässä varaosanroa, vain rungossa, joka on merkkiä SWF.
Nyt vaan toivotaan, että joko Venetmäeltä tai Veholta tms. paikasta löytyisi nopeasti uusi runko... Merteilin nettiluettelosta en löytänyt runkoa, pelkän vivuston hinnaksi ilmoitettiin 2460 mk!!! Pitänee tehdä itte vaikka puusta jos menee rikki...:-)
oli sama vika.ostin keltaisestapörssistä käytetyn uuden hinta 250 tasavallanrahaa.2vuotta sitten ja pelaa hyvin .suosittelen samaa
Keltainen Pörssi varmasti olisi ollut hintatasoltaan kilpailukykyinen, mutta nyt systeemi piti saada nopeasti käsiin. Noh, merkkiliikkeeseen soitin. Sanoivat, että on tullut jokin osamuutos, ja systeemi tarvitsee uuden pyyhkimen varren mukaan. Hinta 542e 84e.. KL-varaosilla ja Merteilillä lähes samat hinnat, 2500 mk:n kummaltakin puolelta. Venetmäellä ei ollut, hinnat 1000-1500 mk käytettynä.
Sittenpä mieleen juolahti www.varaosahaku.fi , ja sieltähän löytyi monenlaista ja -hintaista. Tyydyin sitten ottamaan 100 e hintaisen paketin, jossa kaiken lisäksi tuli moottorikin mukana! Jännä kuitenkin, että mistään ei olisi saanut pelkkää km-valurunkoa, vaan aina tulee vivusto mukana. Miksiköhän?
juu siimossii ne o. juu ja niissä muuttus se varsi siten että se suora pinta siinä missä varsi kiinnitetään koneistoon on eripuolella eli varret ei sovi ristiin vanhemman ja nuoremman välillä.
jos ostaa koneisto niin kannattaa ostaa saman ikäisen suurinpiirtein tai pyytää varsi mukaan.
se muutos tapahtus jossain 89 paikkeilla ja samalla taisi hävitä se pieni luukku varren päältä.
ja tietysti se "uusi" kannattaa voidella ja tarkastaa kun on varmiiksi irtikin.
Omasta mielestäni olin katsovinain että vanha varsi passaisi hyvinkin tähän uudempaan -90-malliin. Nimittäin aloin jo miettimään josko pistäisi vanhan varren, koska uudempi on noin sentin, puolitoista lyhyempi! Vai lieneekö coupen pyyhin?
Vai onkohan pahvikylki-mallissa sitten pidempi sulka kun varsi on lyhyempi. Pyyhintäkehä pieneni kuitenkin jonkun verran.
juu muistaakseni näin olisi että se varsi on tosiaa erimittainen ja se varsi ei menisi paikalleen.
se kiinnityskohdassa, misstä se puristetaan kiinni on suora pinta ja se on eri puolella eri malleissa.
sitä en tarkkaan muista missä muutos tapahyui mutta jotai nemmoista siinä oli kun joskus olen noita varsi hommia tehnyt.