Liikennepsykologi sanoo, että hän ei edes tiedä, tajuaako liikenteessä itsekkäästi ajava ihminen käyvänsä muita ajotyylillään hermoon.
https://yle.fi/uutiset/3-9795775
Audimies on iljettävä riehuja liikenteessä
67
2393
Vastaukset
- minä.minä.minä
Ei audipellen aivot riitä muuhun kuin omaan napaan.
- PlimpPlimp
Varsinkaan vilkkuviikseen ei ajatustoiminta riitä.
- Anonyymi
Normimeininkiä tänä päivänä liikenteessä. Valvontaa ei käytännössä ole, eikä rangaistuksia. Norjassa on eri meininki. Ulkomaalainen ei poistu maasta ennenkuin sakot on maksettu. Norjassa ei myöskään raskas kalusto liiku huonoilla renkailla. Täällä ei asialla ole mitään väliä. Kilometrimaksu ulkolaiselle liikenteelle puuttuu myös.
- turha.huudella
Audimiehiä näkee harvoin mutta Tojopellejä joka päivä ja useampia.
- HiudiAntti
Audimiehiä ei näy juuri koskaan liikenteessä, mutta Audipellejä näkee sen sijaan joka päivä, ja runsaasti.
- selkokielisetUutisetSull
Fiksumpi olisi lukenut koko jutun ja tajunnut mitä tuo hipsuissa oleva "audi-mies" tarkoittaa.
Kerron sinulle, koska olet kuitenkin sen verran yksinkertainen ja jänkkäväärä tyyppi.
Se on vain sanonta ja tarkoittaa liikenne öykkäriä yleensä ja tuo nimitys juontaa kuuluisasta audimiehestä joka laittoi tahattomasti naisia halvalla ja femakot ottivat asian niin hampaisiinsa että setä joutui vaihtamaan työtään. Ja näin syntyi yleisnimitys "audi-mies".- Ei_Tojota-trollipojulta
voi millään vaatia tuollaisten vivahteiden ymmärtämistä vaikka toisaalta ei nimitys konkreettisestikaan ihan tyhjästä tule. Huvittavinta on kun jotkut Skodajullit samaistuvat Audi-miehiin ja saattavat itsensä sillä lailla naurunalaisiksi. Tojota-trollipoju taas on oma lukunsa. Kai siitä voisi käyttää nimitystä Helkama Raisu-"mies". Pojuhan se kuitenkin on, yli 30 vuoden iästä huolimatta.
- ittnePiramiH
Audimiestä en ole nähnyt vielä koskaan, mutta Hiudiantteja, eli Audihinttejä sen sijaan joka päivä.
- Toyota_Hybrid1
kaikkein idiooteimmat kuskit ajavat audeilla, volkkareilla ja skodilla, aivan kuin heillä ei olisi ajokorttia eikä auton ajamiseen kuuluvaa ajotaitoa. aivan järkyttävän näköistä söhellystä heidän ajaminen liikenteessä on, vai onko niissä merkeissä niin kehnot ajo ominaisuudet että seilaa laidasta laitaan, valot eivät toimi tai ainakin toinen ajovalo pimeänä, öljy haisee, konepelti pystyssä pysäkeillä.
- tananSäästäjät
Kyllä dorkimmat kuskit törmäilyineen ja tukkoina ovat Toyota-hybridillä ajavat. He hidastelevat joka paikassa ja tuijottavat hysteerisenä kulutusmittaria ettei vaan kuluisi bensaa ja siksi tupeksivat ja törttöilevät joka paikassa urakalla.
- hehehehehehe
Ihmisten niputtaminen heidän omistamansa auton perusteella vasta tyhmyyttä on. Mutta onhan se selvää että yli 200 km/h liikkuva henkilöauto arsyttää varsinkin miehiä, jos on pini siitin.
- VAGman1
huvittavia nuo vag yhtiön ajoneuvot. pitäisi ajokieltoon laittaa saastuttamasta ilmastoa!
- wqqqqq
Tässä juttua lisää
http://www.iltalehti.fi/autouutiset/201708252200350383_oa.shtml - Transiitos
Jaaha* Taas lauma suomalaispässejä jotka itkee että "mua ei saa ohittaa edes oikein ajava" näitä pässejä harmittaa kun joku osaa ajaa ylärajalla muita häiritsemättä !
Nysväävä, pulun puskija pässi on vaan KADE ! ja järkyttävä häiriötekijä liikenteessä.- dwqqww
Audikuskit ajaa aina ylinopeutta. Hän luulee olevansa muita parempi ihminen. Kaikki on harhaa hänen ajattelussaan. Ei automerkki ihmistä paremmaksi tee. Ei rinkulat tee ihmistä paremmaksi.
- wfeeewe
Ei kaasun painaminen syvemmälle ihmistä paremmaksi tee.
- todellisuudessanöin
dwqqww kirjoitti:
Audikuskit ajaa aina ylinopeutta. Hän luulee olevansa muita parempi ihminen. Kaikki on harhaa hänen ajattelussaan. Ei automerkki ihmistä paremmaksi tee. Ei rinkulat tee ihmistä paremmaksi.
Ei Audi-kuskit aja aina ylinopeutta, mutta useimmiten ne ei tiedä tuon taivaallista muista tiellä liikkujista. Tällöin unohtuu vilkun käyttö, kolmion noudattaminen tai alkeellineenkaan kohteliaisuus liikenteessä. Audi-kuski on useimmiten teiden törppö, jota muut joutuvat väistelemään.
dwqqww kirjoitti:
Audikuskit ajaa aina ylinopeutta. Hän luulee olevansa muita parempi ihminen. Kaikki on harhaa hänen ajattelussaan. Ei automerkki ihmistä paremmaksi tee. Ei rinkulat tee ihmistä paremmaksi.
Ei,se on tuota vihreiden esiintuomaa kansalaistottelemattomuutta.Nopeusrajoitukset kun on säädetty 70-luvun alun autojen ja renkaiden mukaan.
- Nautinjokalauseesta
Ihanan kateellinen keskustelu taas käynnissä, Joku ehdotti tojotaa eniten kadehdittavaksi autoksi, jollain palstalla, mutta näitä lukiessa Audi on edelleen ehdottomasti maailman kadehdituin auto, eikä siitä mihinkään pääse.
Hiudiantti tai audihintti, voiko kateellisuutta paremmin enää ilmaista. Kiitos siitä kaikille kateellisille ja tosi paljon.
Jokainen kateuskommentti on musiikkia audinomistajien korville.
Jatkakaa samaan malliin, niin se ego vaan nousee ja nousee...- ddwwaaa
EI OLE KATEELLISUUDEN KANSSA MITÄÄN TEKEMISTÄ JOS AUDIKUSKI TÖRTTÖILEE. Se ajotapa millä te ajelette on todella säälittävää.
- ilmakumipyörä
...se ego vaan nousee ja nousee..
kyllä on varaa noustakin. Siksi nämä alemmuuskompleksista kärsivät yleensä lyhyenlännät kaveerit haalivat jostain näitä loppuunajettuja Audeja sotkeakseen liikennettä omilla kyvyttömillä ajotavoillaan. Ovat sellaisia pikkuhitlereitä ja stalineja, Pieniä hekin. Ottaisivat edes mallia Kim Jong-unista. on sentään opiskellut Sveitsissä ja ajaa Mersulla. - Jyrinä1
Audikuskit on niin hölmöjä kaikessa typeryydessään ja lapsellisuudessaan että erehtyvät luulemaan heitä kadehdittavan!!! Itse en ikinä asettaisi itseäni halveksittavaan asemaan hankkimalla audin tai bmw:n joutuis sitäpaitsi aina ajamaan pipo tai lippis päässä, ei ikinä vapaaehtoista idiootiksi julistautmista!!!
- konsultti-Keijo
Itse ajan audin SUV mallilla ja käytän aina vilkkua kun pitääkin, ylinopeutta kyllä ajan lähes aina, muuten sääntöjen mukaan. On mukavaa ajaa hiljaisella ja tehokkaalla, sisätiloiltaan ja ulkomitoiltaan isolla autolla, ja myös istua korkealla, naureskelen usein matalille linttanoille kuten skodille toyotoille ym tavis kipoille. Tehoja löytyy tarvittaessa "riittävästi" ja premiumin ajomukavuus on nautinnollista. Vaikuttaa tuo 3L V6 SUV Audi ärsyttävän tavis linttanoilla ajelevia punaniskoja. Siinähän ryytyvät, itsepä ovat hikikoppinsa valinneet
- jarskinpäräys
Tässä audi"miehille" terveiset
https://youtu.be/Dd5G4a7Z69Y - dssqqq
Taas surullista luettavaa:
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709162200397805_u0.shtml - Audixmen
Ostin audin vuosia sitten.Ajattelin että kerrankin nautin bredium auton mukavuuksista.Entisenä,anonyyminä koti ja koulukiusattuna toivoin itsellen parempaa elämää.
En kestänyt enää ja vaihdoin merkkiä,koska täällä netissä minua parjattiin vaikka millä verukkeella ja pelkästään audini vuoksi.
Jopa katsastus inssikin liittyi kiusaajien joukkoon ja keksi kaiken laista vikaa audistani,pelkästään kateuden vuoksi.
Jopa yökasteluni alkoi uudelleen vaikka se saatiin yläasteella pois lääkityksellä.
Älkää kiusatko enempää audimiehiä! Riittää kun korjaamon väki pitää tuttuna ja katsastusinssi nauraa päin naamaa kun väitän nivelien olevan täysin kunnossa.
Viimeinen pisara oli kun vaimo karkasi transit-miehen kanssa kanarialle.. - ulkopuolinentarkkailija
Tuo "kateus" , tai pikemminkin epäilys siitä, että muut yhteiskunnan jäsenet ovat audin omistajalle kateellisia, näyttää muodostuneen näille jälkimmäisille vakavaksi päähänpinttymäksi, jopa pakkomielteeksi. Rakentavaankin sävyyn esitetty palaute torjutaan näiden taholta, kuittaamalla esitetty kriittinen huomio kateuden ilmentymäksi.
Minusta tuo on kummallista, tai sitten se on defenssireaktio. Miten oikeasti kukaan voisi kadehtia audia? Sääliä pikemminkin. Aivan vastaavasti, jos kysyisi kuolemansairaalta potilaalta, että miten hänen pitkälle edennyt keuhkosyöpänsä jaksaa? Niin potilas reagoisi, että kysyjä on hänen sairaudestaan kateellinen. Absurdi ajatus. Ymmärrettävissä vain sitä kautta, että molemmilla saa kyllä tiettyä huomiota osakseen, jos on luonteeltaan huomionkipeä.- Myöstarkkailija
Kerrotko myös samalla, että miksi itse kirjoittelet tällä Audi palstalla, etkä oman automerkkisi palstalla? Löydät siis täältä rakentavia kommentteja, oman kirjoittelusi lisäksi, vaikka 98% kirjoittajista on muita kuin Audin omistajia. Normaali työssä käyvän ihminen, jolla asiat kunnossa, ei varmasti koe tarvetta tälläiseen oksennukseen.
- Audixmen
Myöstarkkailija kirjoitti:
Kerrotko myös samalla, että miksi itse kirjoittelet tällä Audi palstalla, etkä oman automerkkisi palstalla? Löydät siis täältä rakentavia kommentteja, oman kirjoittelusi lisäksi, vaikka 98% kirjoittajista on muita kuin Audin omistajia. Normaali työssä käyvän ihminen, jolla asiat kunnossa, ei varmasti koe tarvetta tälläiseen oksennukseen.
Minulla ainakin on hyvä syy kirjoittaa,koska ajoin niin kauan audilla ja siitä ajasta on jäänyt mieleen paljon rakentavaa kokemusta.
- Audixmen
Audixmen kirjoitti:
Minulla ainakin on hyvä syy kirjoittaa,koska ajoin niin kauan audilla ja siitä ajasta on jäänyt mieleen paljon rakentavaa kokemusta.
Missä ovat kaikki puolesta puhujat!? Nyt voitte kehua audianne entiselle audimiehelle ja vastaan rehellisesti millaisesta autosta on kysymys,menemättä henkilökohtaisuuksiin tai olettamalla mitään.
- sisäpuoleinentarkkailija
Ehkä tuo perusteeton epäilys muiden kateudesta selittyisi jollakin tunnelukkoteorialla?
Kun tällaisella audihenkilöllä koko itsetunto ja minäkuva on rakennettu audi-nimisen henkilöauton varaan. Tuo pyörillä kulkeva, pellistä kantattu kulkuneuvo, jolle mainosmiehet ovat rakentaneet halutun ja tavoiteltavan imagon, on muodostunut audihenkilön epäjumalaksi.
Lapsuudessa koetun kiintymyksen puutteen, laiminlyömisen ja rakkaudettomuuden johdosta, aitojen ja tyydyttävien ihmissuhteiden luominen on audihenkilölle vaikeaa. Nämä puuttuvat ihmissuhteet hän korvaa metallisella esineellä, jolle mainosmiehet ovat keksineet sielun. Audi on audihenkilön elämän suurin rakkaustarina. Siksi audihenkilö loukkaantuu ja suuttuu, kun muut pilkkaavat hänen autoaan, ja paljastavat laskelmoidun pelin sen taustalla: Että audi on vaan tuunattu volsu, eikä sen kummempaa. Ihmekös, jos audihenkilön sisäinen 5-vuotias pettyy kuulemaansa. Siihen kipuun tuo lohtua vain se, kun lähtee liikenteeseen "näyttämään" näille pilkkakirveille, mihin audi pystyy. Mutta itse suosittelisin audihenkilöille jotain kognitiivista terapiaa, oman toipumisensa takia. - Audixmen
sisäpuoleinentarkkailija kirjoitti:
Ehkä tuo perusteeton epäilys muiden kateudesta selittyisi jollakin tunnelukkoteorialla?
Kun tällaisella audihenkilöllä koko itsetunto ja minäkuva on rakennettu audi-nimisen henkilöauton varaan. Tuo pyörillä kulkeva, pellistä kantattu kulkuneuvo, jolle mainosmiehet ovat rakentaneet halutun ja tavoiteltavan imagon, on muodostunut audihenkilön epäjumalaksi.
Lapsuudessa koetun kiintymyksen puutteen, laiminlyömisen ja rakkaudettomuuden johdosta, aitojen ja tyydyttävien ihmissuhteiden luominen on audihenkilölle vaikeaa. Nämä puuttuvat ihmissuhteet hän korvaa metallisella esineellä, jolle mainosmiehet ovat keksineet sielun. Audi on audihenkilön elämän suurin rakkaustarina. Siksi audihenkilö loukkaantuu ja suuttuu, kun muut pilkkaavat hänen autoaan, ja paljastavat laskelmoidun pelin sen taustalla: Että audi on vaan tuunattu volsu, eikä sen kummempaa. Ihmekös, jos audihenkilön sisäinen 5-vuotias pettyy kuulemaansa. Siihen kipuun tuo lohtua vain se, kun lähtee liikenteeseen "näyttämään" näille pilkkakirveille, mihin audi pystyy. Mutta itse suosittelisin audihenkilöille jotain kognitiivista terapiaa, oman toipumisensa takia.Esineeseen rakastuminen.Onkohan vielä vihitty avoiliittoon,audia ja miestä tai naista.Pakkoliittoja varmasti on,mutta rakkausliitoita en tiedä.
Itselläni oli pakkoliitto kun en olisi saanut edes puolta hintaa audistani vaihdossa ja lainaa oli enemmän kuin puolet audin hyvityshinta.Oli pakko pitää ja lopulta antaa ilmaiseksi,vaihdokkina.
Typrä olin kun kuvittelin että ajelen pari kolme vuotta ja maksan suurehkoissa erissä pois.
En taida olla ainoa kusessa ollut kun tuli pari muuttujaa huoltojen yhteydessä.
- 54353453
Kyse tuskin on muusta kuin että kalliimmalla autolla ajavan tököilyt jää mieleen paremmin kuin Corollalla tai Focuksella tököilevän ajo.
On myös huomattava että jos ajat leppoisasti muiden mukana vauhtia audilla tai erityisti bemarilla, joka kolmas Golf/Focus kuski on hiilestämässä takapuskurissa, jopa moottoritiellä. Mikähän näidenkin peräpoikien päässä liikkuu? - skodyrpäudiVWseat
Oliskos se jo syntyessään perimältään audikuski k.rpä?
Eli ei korjattavissa- Audixmen
Perimäkin voi olla,mutta siitä voi parantua.Sukuni ajaa edelleen saksalaisilla autoilla ja on meiltä kysytty että onko suvussamme muitakin mielisairauksia?
Perimästäkin voi siis parantua,kuten minä.Jäi vain hieman v-mäinen luonne ja yökastelu,mutta liikenteessä käyttäydyn siten että otan huomioon myös toiset tienkäyttäjät ja näyttämisen halu on pois.
Kaikki tämä poistui kun annoin audin pois.
- kaarlokuuskuus
Folksam käynyt läpi yhteensä noin 35 000 Ruotsin poliisin raportoimaa onnettomuutta aina vuodesta 2003 lähtien ja verrannut kaksi- tai nelivetoisia henkilöautoja toisiinsa.
Kaikissa autoissa oli ajonvakautusjärjestelmä joko vakio- tai lisävarusteena.
Aineiston perusteella eritoten seuraavat automallit ovat olleet usein onnettomuudessa:
Audi A4 01-, A6 98- - kaarlokuuskuus
Folksam käynyt läpi yhteensä noin 35 000 Ruotsin poliisin raportoimaa onnettomuutta aina vuodesta 2003 lähtien ja verrannut kaksi- tai nelivetoisia henkilöautoja toisiinsa. Kaikissa autoissa oli ajonvakautusjärjestelmä joko vakio- tai lisävarusteena.
Aineiston perusteella eritoten seuraavat automallit ovat olleet usein onnettomuudessa:
Audi A4 01-, A6 98- - tytötvalittaa
Luulin, että suomalaiset miehet ovat rallikansaa ja rakastavat lujaa ajamista, Rallia, formuloita, rallicrossia, jokamiesluokkaa, motogp:tä, ym ym...
Mutta neitejähän te näköjään olette, kun näitä palstoja lukee.
Ainaista valitusta, kun joku on tehnyt jotakin, mitä ei neidit ole itse uskaltaneet tai pystyneet...
Valituksista päätellen tälläkin palstalla on 100% munattomia tyttöjä tai niihin verrattavia...- dwqwwwqq
Liikenteessä sikailu on aivan eri asia kuin formuloiden katsominen.
- tytötvalittaa
En kirjoittanut sikailusta yhtään mitään. dwqwwwqq otti asian sikailuna, jos liikenteessä joku haluaa liikkua muutenkin kuin etanan vauhtia. Katsominen ja oma liikkuminen voidaan yhdistää liikenteen sujuvuuteen.
Esim liikennevaloista lähtö. Jos kaikki lähtisi samaan aikaan valojen vaihduttua, kuten formuloissa, niin paljon autoja ehtisi vihreillä mennä. Nyt nynnyt vasta nytkähtää, kun jo taas punainen palaa, ja yksi ehti mennä.
Tämä vain yksi esimerkki.- Seonpienestäkii
Mikäs siinä jos kaikilla on edes lähes sama reaktioaika,mutta varaslähtö tuottaa ketjukolarin.Ei hätää kun seuraaavilla vihreillä pääset,tai sitä seuraavilla ja varmasti joskus..
- Minäensin
Niin itsekästä ajattelua. Matelen tässä ja muut odottakoon...
- wdww
Näin on.
- PsykologiaAuttaaKaikkia
Juuri näin. Ja Audimies tullee tänne räyhäämään, kun tietää olevansa väärässä, mutta uli uli:)))))
- mul..uratissaVW
Tietty luonne niin ostaa tietyn merkin?
- Olenko_tullut_A-mieheksi
Kumma juttu. Mulla oli aikaisemmin Mersu, ja silloin tuntu usein siltä että Audit yrittää takaa läpi ohituskaistalla. Tietysti muutkin, mut nimenomaan Audit. Sitten mä kyllästyin korjauttamaan sitä Mersua ja ostin Audi A6:n. Kas kummaa, yhtäkkiä niitä aggressiivisia Audeja olikin paljon vähemmän. Mistä tää sitten johtuu? Yks seikka on tietty se että tää automaattinen nopeudensäätö jarruttaa aika nopeesti, joskus huomaa jonon perään tullessa et edelläajavaa alkaa hirvittämään. Kaasujalkaa en edes käytä kun automaatti hoitaa asiat, niin on turvallisempaa.
- dwwww
Tässä taas uutisia
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801272200700610_ul.shtml - liikaatehoa
Voikun kateellinen yrittää vierittää syyn Audiin, vaikka ajotaidoton kuski tuonkin aiheutti.
Pitäsi olla joku tehoraja, jolloin ei kokematon kuski pääsisi Audin rattiin.
Tojotalla tätä rajaa ei edes tarvittaisi. - Ellos
Hienoa. Hyvä henki näissä kirjoituksissa. Suomen liikennekulttuurissa on valtava ero esimerkiksi Saksaan ja Ruotsiin verrattuna. Ei muuta kuin rauhallisuutta kehään.
- kehujanroolitVWaudi
https://yle.fi/uutiset/3-10312887?origin=rss
audit kysely kannattaa ottaa huomioon - naisetmiehetaudi
- tossunallaseVW
Narssismia vai mielenvikaisuutta?
Vieläkö on liitossa naisensa kanssa jos perhe on tai oli?
- ossssJaIsoAhdistus
Linkki-ossss liekeissä. Onkohan Touran taas pajalla tekohengityksessä?
- eikestäkäyttöäVWskodaudi
On se kiesi
- eisnobikuitesaudi
Ei seiso mutta auto sekä pää menee lujaa
ennen sanottiin .ulkuksi - Jereeeh
Ei taida olla psykologilla olla varaa Audiin.
- Jereeeh
Olla.
- auditakuulyhytVWTDI
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/diesel-audien-paastoista-loytynyt-aivan-uusia-epaselvyyksia-syyttaja-kiinnostui-takaisinkutsu-tulossa/6900602#gs.Ph_i1Rc
audimiehet keksii vaikka mitä - Nivalada
En jaksa koko ketjua lukea läpi, mutta montako (päänsisäistä) kateuskorttia on vedetty Audi-leirin toimesta? :)
- Nauran_muille
Täytyy sanoa että rinkulat tekevät kyllä kuljettajasta "paremman ihmisen", jolla on etuoikeuksia muihin nähden. Audi on ylivoimaa. On sellainen superior olotila koko ajan kun ajaa tehokkaalla SUV audilla.
- öljypoltinVWskodaudi
Onko audeja paljonkin jo näytillä teiden varsilla
- jalla_jalla
Audi on geneettiseltä perimältään DKW eli itäsaksasti lausuttuna IFA. Vanhempi väki tietää.
- Anonyymi
hih
- Anonyymi
hmmm
- Anonyymi
Moni Audi-mies on siirtynyt ajeleen Pirkka-Audilla missä on tummennetut lasit, on se häpeä sen verran suuri.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818