Omakotitalon rakennusvuosi 1980. Vesikiertoinen patterilämmitys. Kiertovesi kulkee muoviputkissa. On musta muoviputki valkoisen muoviputken sisällä. Ja putket on lattiassa sementtivalun sisällä. Pannuhuoneessa on 2000 l vesivaraaja, avoin paisuntasäiliö. Lämmityskattilassa poltan puita. Kattila ja varaaja on joskus vaihdettu, muuten alkuperäistä.
Ongelmana on nyt se, että patterit pysyvät kylminä riippumatta termostaattien asennosta. Patterien ilmaus ei auta. Mitähän tuohon nyt voisi kokeilla? Onko niin, että pattereissa olisi jotakin sakkaa eikä vesi sen vuoksi kierrä? Voisiko huuhdella jotenkin? Patterit irti ja pesuun?
Vai olisiko jo aika vaihtaa putket näkösälle ja samalla voisi uusia patterit ja vaikka vaihtais maalämpöön?
OKT kylmät patterit
8
407
Vastaukset
- jamppapamppa2
Kiertovesipumppu ei pelitä. Termostaatit voivat olla myös jumissa mutta tuskin kaikissa pattereissa yhtä aikaa.
- Pannumiäs60v
mitäs näyttää painemittari, jos sellainen jostain löytyy??? Onko siellä paisunnassa vettä näkyvissä? avo paisunta pannuhuoneessa, on myös yleensä liian ahaalla, että sillä saataisiin riittävä paine. se kannattaa uusia kalvoastiaksi, pumppu tietysti tutkittava, ilmaus pumppu SEIS asennossa.. jne. P
- stoidost
Älä nyt sekoita pontikkapannujas tähän.
- nokkaantollasta
mikäs viisaus tässä kommentissa lie?? kattiloista, ja pannuista tiedän takuulla sen kuin sinäkin, myös pontikka vehkeistä.
- stoidost
nokkaantollasta kirjoitti:
mikäs viisaus tässä kommentissa lie?? kattiloista, ja pannuista tiedän takuulla sen kuin sinäkin, myös pontikka vehkeistä.
No johan tietämyksesi toit julki, mitäs sen painemittarin pitäisi avojärjestelmässä näyttää ja vaikeeta on sinne paisuntaan katsoa, kun ne on umpisäiliöitä varustettuna hukkaputkella, entäs se riittävä paine? Epäilemättä 80 luvulla rakennettu lämmitysjärjestelmä on toiminut tähän päivään asti ilman "kalvoastiaakin"
- uusavuttomuushaiskahtaa
Tutki nyt vähän tarkemmin, ennenkuin mitään huuhteluita alat tekemään, mitä näyttää varaajan lämpömittari, onko kiertovesipumppu yleensä päällä, latauspumppu ei ole kiertovesipumppu, etsi lähtö ja tuloputket varaajasta, koita kädellä niiden lämpötilat, toisen pitää olla kuuma, toisen viileämpi, kyllä jostain pitäisi lämmetä, jos ei joku hana ole kiinni, tai lähtöputki umpitukossa.
- OuManne
Onko perinteinen shunttiventtiili, minkä asennolla säädetään kiertoveden lämpötilaa ulkolämpötilan mukaan, aika yleistä että ko. säätöventtiili tai säädin on hajonnut.
- talakkari2
siell varaajassa pittää olla kuumaa vettä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h373007- 1342513
- 492378
- 1582104
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201818- 401449
- 391091
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa191067- 511057
- 861015