Kreationistin elämän tarkoituksettomuus

NoMitenOn

Ihmisen elämän suurin tarkoitus on ihmiskunnan yhteisen hyvän edistäminen jotta kaikilla nyt elävillä ja tulevilla sukupolvilla olisi parempi maailma jossa elää.

Mutta kreationisti ei jaa tätä tarkoitusta. Ei, kreationistin elämä pyörii tuonpuoleisen ympärillä eikä häntä tästä elämästä kiinnosta muu kuin se ettei mikään tai kukaan vaaranna hänen taivaspaikkaansa. Sen eteen kreationisti on valmis vaikka valehtelemaan. varastamaan ja tappamaan kunhan usko taivaspaikkaan ei horju.

Kreationisti hukkaa elämänsä tarkoituksen merkityksettömiin uskomuksiin ja muun ihmiskunnan kannalta hän on yhtä hyödyllinen kuin verestävä peräpukama.

13

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkssdkfh

      Valheita syytävä evokki keksi jälleen uuden olkinuken jota hän siinä itkuisena pieksää.
      Voi reppanaa.

      • Kreationismillahan ei ole mitään ylevää päämäärää tiedon lisäämisestä. Ainoa kreationismin tarkoitus on yrittää pelastaa Raamattu ja sitä kautta lupaus iankaikkisesta elämästä. Onhan se raakaa, että moderni tiede, erityisesti biologia vie kaiken pohjan pois kretun elämästä, maailmankuva sortuu kuin korttitalo tuulessa. Tämän vuoksi aloitus sopii erittäin hyvin palstalle.


      • NoMitenOn

        "Valheita syytävä evokki keksi jälleen uuden olkinuken jota hän siinä itkuisena pieksää.
        Voi reppanaa."

        Esitäpä nyt sitten miten kreationismisi edistää ihmiskunnan parasta niin voimme keskustella asiasta. Vai eikö mieleen tule mitään?


      • kdjhjkdshkfh
        NoMitenOn kirjoitti:

        "Valheita syytävä evokki keksi jälleen uuden olkinuken jota hän siinä itkuisena pieksää.
        Voi reppanaa."

        Esitäpä nyt sitten miten kreationismisi edistää ihmiskunnan parasta niin voimme keskustella asiasta. Vai eikö mieleen tule mitään?

        En tunne yhtään kreationistia mutta evokit edistävät valheillaan sotaa ja muuta rikollisuutta.


    • "Ei, kreationistin elämä pyörii tuonpuoleisen ympärillä eikä häntä tästä elämästä kiinnosta muu kuin se ettei mikään tai kukaan vaaranna hänen taivaspaikkaansa."

      Aivan ja siksi jumalakin on kretuille vain väline, jonka avulla nuo kuvittelevat kykenevänsä pelastamaan sen ainoan tärkeän asian eli itsensä:

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14531308/jumala-on-kretulle-vain-valine

    • charlesdarwin

      Hukkaisiko ateisti elämänsä jos evoluutioteoria todettaisiin tieteellisesti vääräksi teoriaksi eikä se ollutkaan totuus jota niin kovasti on väitetty?

      • Kreationismi_on_sairaus

        Ei tietenkään hukkaa. Jos joku osoittaisi evoluutioteorian tieteellisesti vääräksi ja esittäisi paremman tieteellisen teorian, joka selittää lajien kehityksen niin minulla ei ole mitään ongelmaa hyväksyä uutta ja parempaa selitysmallia.

        Kreationistit ja jeesuksenmorsiammet eivät sen sijaan luovu taikauskoon perustuvasta kreationismista vaikka tiede osoitti sen humpuukiksi jo yli sata vuotta sitten.

        Narsistiset ja kuolemanpelkoiset jeesuksenmorsiammet kun tarrautuvat mihin tahansa humpuukiin joka lupaa ikuista ihanuutta.


      • kaikillaonomaelämänsä
        Kreationismi_on_sairaus kirjoitti:

        Ei tietenkään hukkaa. Jos joku osoittaisi evoluutioteorian tieteellisesti vääräksi ja esittäisi paremman tieteellisen teorian, joka selittää lajien kehityksen niin minulla ei ole mitään ongelmaa hyväksyä uutta ja parempaa selitysmallia.

        Kreationistit ja jeesuksenmorsiammet eivät sen sijaan luovu taikauskoon perustuvasta kreationismista vaikka tiede osoitti sen humpuukiksi jo yli sata vuotta sitten.

        Narsistiset ja kuolemanpelkoiset jeesuksenmorsiammet kun tarrautuvat mihin tahansa humpuukiin joka lupaa ikuista ihanuutta.

        Jos ateisti ihminen elää alkoholismissa ja huumeiden höyryissä kadulla ja lopulta kuolee ojanpohjalle onko hän elänyt tarkoituksellisemman elämän verrattuna ihmiseen joka on kreationisti mutta on ollut onnellinen elämässä jonka uskonsa on tuonut? Hukkasiko kreationisti elämänsä mutta alkoholisti ei?


    • Jos kuoleman jälkeen meitä odottaa parempi elämä, miksi emme tappaisi itseämme nyt heti jotta voisimme nauttia siitä ikuisesta elämästä? Miksi meidän pitää ensin elää täysin turha ja hyödytön elämä kun sen jälkeen pääsemme nauttimaan iänkaikkisesta elämästä?

      • Jumala on hiukan asettanut rajoituksia hommaan. Itsemurhaa jumbe ei katsele hyvällä mutta uskonnon puolesta tapahtuvasta marttyyrikuolemasta sataa pelkkää mannaa taivaspistelaariin.


    • partaajamatta

      "Ihmisen elämän suurin tarkoitus on ihmiskunnan yhteisen hyvän edistäminen jotta kaikilla nyt elävillä ja tulevilla sukupolvilla olisi parempi maailma jossa elää."

      Kerro mihin tämä ihmisen elämän tarkoitus perustuu. Onko sinulla jokin tieteellinen todiste vai onko se sinun oma mielipide?

    • kaikillaonomaelämänsä

      Onpa harvinaisen typerä olettamus ja yleistys. Vaikka ihminen uskoisi Jumalaan ja eläisi uskonlahkossa hänen elämänsä voi olla jopa tarkoituksellisempaa ja sisältöltään rikkaampaa kuin monen tälläkin palstalla roikkuvan ateistin elämä jonka tarkoitus on osoittaa toisten olevan väärässä juuri niin kuin aloitus tekee. Ei toisen elämää voi arvioida sen pohjalta onko hänen uskomuksensa vääriä. Eri asia on se jos valehtee kuten monet täällä mutta kyllä minä tunnen muutamia kreationisteja (uskovat kirjaimellisesti luomistarinaan) ja paremmin he elämästä osaavat nauttia kuin minä.

      Yhtä lailla voimme tehdä yleistyksen että ateistin elämä pyörii vain rahan ja menestyksen saavuttamisessa jossa muilla ei juurikaan ole väliä kunhan itse saa miljoonia pankkitileille ja statuksen.

    • "Ihmisen elämän suurin tarkoitus on ihmiskunnan yhteisen hyvän edistäminen jotta kaikilla nyt elävillä ja tulevilla sukupolvilla olisi parempi maailma jossa elää."

      Tuo voi olla enintään mielipide, tai vakaumus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4979
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      189
      3901
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      194
      3764
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3349
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      3009
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1991
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      188
      1888
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      99
      1447
    Aihe