Paniikkihäiriö ja lääkitys

Panikoida

Kuinka nopeasti teillä on lääkitys auttanut paniikkihäiriöön?
Itse olen syönyt nyt kuukauden sepramia ja tuntuu et ei vieläkään auta...aloitin 10mg 2viikkoa ja sit nostettiin 20mg

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabaa

      Välittömästi kun aloitin Rivatrilin. Olen myös aikoinaan kokeillut tuota sepramia ja muita ssri/snri lääkkeitä, mutta sain niistä epileptisen kohtauksen. Mulla oli serototiinia tarpeeksi aivoissa ilman että sitä tartti tunkia lääkemuodossa lisää. Sen sijaan Gaba reseptoreissa on jotain häikkää koska kaikki mikä vaikuttaa Gabaan aivoissa toimii. Tällä hetkellä menee Lyrica ja Rivatril sekä luontaistuote Gaba Relaxia.

      • MrPanic

        Sama juttu. Tosin nyt muutamia vuosia rivaa käyttäneenä, yhdistettynä paineensietokykyä vaativaan työhön ja paljon negatiivista energiaa, jopa pää punaisena huutoa "säteileviä" ihmisiä siedettyäni, on aika pian ajaa lääkitys alas ja keksiä sitten jotain. Keinot ja voimat alkaa olla lopussa. Lomaakeen en ole pitänyt vuosiin, kuin max viikko kerran parissa vuodessa. Vielä kun psykiatrit ovat olleet järjestään ymmärtämättömiä bentsovieroituksesta, alkaa kaikenlainen taistelu riittämään. Iltaisin lähinnä sinnittelen että pääsisi masennukseltaan nukkumaan niitä 4-5h uniaan, niin reilu viikko ja sen jälkeen lomalle määrittelemättömäksi ajaksi hyppääminen on ainoa jonka turvin jaksan. Vaikka joka päivä ja ilta on taistelua.


    • MrPanic

      Sen jälkeen, kun SSRI:t ovat surkastuttaneet elimistön serotoniinituotannon, jonka korkea pitoisuuson yhteydessä ahdistukseen ja paniikkihäiriöön. SNRI:t vaikuttavat myös noadrenaliiniin.

      https://www.madinamerica.com/2015/06/researchers-suggest-anxiety-is-caused-by-too-much-serotonin/

      Eli tutkimuksen mukaan ahdistuneisuus aiheutuu liian korkeista serotoniinipitoisuuksista. Ja kun bentsojen vaikutus perustuu nimenomaan depressanttina mm. serotoniinia alentavasti (linkki alla), ko. lääkkeet ilmeisesti kumoavat toisiaan, josta siis tämä tunteeni ettei rivat tunnu juuri missään.

      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5064914

      Pidemmän päälle kyllä SSRI:t voivat toimia ahdistuksen ja paniikkihäiriön hoidossa, koska lopputulemana aivokemiat muuttuu niin että serotoniinia muodostuu yhä vähemmän. Ja irtipääsyä yrittäessä on sitten entistä masentuneempi.

      https://www.psychologytoday.com/blog/mad-in-america/201011/new-rat-study-ssris-markedly-deplete-brain-serotonin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      191
      5252
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4299
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3030
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2455
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      121
      2234
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1605
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe