"Joskus aikoinaan vasemmisto meilläkin vastusti imperialismia. Nyt se on tiukasti sen puolella, koska se luulee, ettei kukaan huomaa, että globalismi on sama asia eri nimellä. Tietenkin on aivan mahdollista, että vihervasurit ovat todellakin niin naiveja, etteivät he ymmärrä sitä ja siksi ovat ylikansallisen suurpääoman ja suuryritysten etujoukoissa into pinkeänä."
Sami Parkkonen Vastavalkea verkkojulkaisussa: https://vastavalkea.fi/2017/08/18/suomalainen-muka-vasemmisto-putosi-kelkasta/
Onko SKP matkalla samaan suuntaan? Onko KTP jo ainoa globalismia vastaan taisteleva vasemmistoryhmä?
Sami Parkkonen Vastavalkea verkkojulkaisussa: https://vastavalkea.fi/2017/08/18/suomalainen-muka-vasemmisto-putosi-kelkasta/
Onko SKP matkalla samaan suuntaan? Onko KTP jo ainoa globalismia vastaan taisteleva vasemmistoryhmä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Globalismi ja imperialismi eivät ole synonyymejä keskenään.
Älä ihmeessä ala sotkemaan keskenään käsitteitä globalismi ja imperialismi! Kommunismin toteutusyritykset kuten Neuvostoliitto olivat imperialismia ja vaikka heidän tarkoituksensa aikoinaan olikin vallata maailma ja saattaa kaikki kommunismin orjiksi se ei silti ollut globalismia.
Imperialismi komumuodossaankin on pakottamista ja alistamista ja riistämistä. Globalismi sen sijaan perustuu vapaaehtoisuuteen, siinä voit valita lähdetkö mukaan vai muutatko paikalliseen Impivaaraan. Mukaan lähteminen tarkoittaa mahdollisuuksia menestykseen mutta ei ilmaiseksi, vaan mahdollisuuksia käyttämällä. Impivaaralaisuus taas tuo kurjuuden ja lopulta tuhon.
Globalisaatioon pitää sopeutua koska siinä mukana olo on ainoa mahdollisuus säilyttää elintasoaan, sitä johon olemme tottuneet. Se kuitenkin tulee laskemaan koska miljardit elävät meidän näkökulmastamme suuressa puutteessa ja kurjuudessa ja maapallon kyky tuottaa on rajallinen. Kun heille annetaan euro mieheen niin meiltä lähtee sitä kymppikaupalla.
Ei ole kyse oikeisto - vasemmisto akselista vaan selviämisestä, sen eteen pitää jokaisen tehdä työtä niin oikealla kuin vasemmallakin!
Globalisaatio on suomalaisen kansakunnan loppu. Globalismista on pyrittävä eroon.
Parkkonen on tiivistänyt hyvin tähän kirjoitukseensa sen mistä globalismissa on kyse: http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/05/globalismi.html
Mitä nyt tuota linkkiä vilkaisin niin kyse on sekopäästä eikä hänen sanomaansa kannata suuresti nojata ajattelussaan.
Globalismissahan olemme enemmän, siis koko ihmiskunta, samalla viivalla monessa suhteessa. Se tulee tasoittamaan elintasoja ympäri pallon ja siinä me häviämme ja nuo miljardit muut voittavat. Voittavat sitä enemmän mitä kurjempaa heillä tänään on.
Yhdenvertaisuuden vastustaminenhan ei ole järkevää ja ainakin kommunistien pitäisi iloita globaalista maailmasta jossa kaikille tasataan hieman nyt niin epätasaista elintilaa.
Koska Euroopassa on alle miljardi kansalaista ja Pohjois-Amerikassa taitaa olla vähemmän niin noilla muilla tulee olemaan yliote kun elintilaa aletaan uudelleen jakamaan.
Kyse on kansainvaelluksista kun tulvat ja kuivuus tekevät elämisen vanhoilla alueilla mahdottomaksi. Me joko ammumme ne rajalle tai annamme ruokaa ja suojaa. Tuo ampuminen sytyttää sodan joka on meidän tuhomme varmuudella joten ala vaan jo tekemään niitä voileipiä, älä laita kinkkua mutta juusto, kana ja lammas kelpaavat vuohia unohtamatta.
Nykyisyydellään+etenevä+globalismi+sisältää+vahvasti+uuskolonialismin+piirteitä.+Kun+aikaisemmin+tulevat+naton+perustajamaat+pitivät+valtikkansa+alla+suoran+siirtomaaorjuuden+alla+80+%+maailman+väestöstä,+niin+nykyään+avoin+siirtomaaorjuus+on+muuttunut+vapaakaupan+ja+ylikansallisten+yhtiöiden+avulla+taloudellisen+riiston+muodoksi+mutta+jonka+jatkeena+ovat+natomaiden+ylivoimaiset+aseet+ja+joita+on+rutkasti+käytetty+niskuroivia+hallituksia+vastaan.
Kansoja+ei+siis+pidetä+enää+suorassa+orjuudessa.+Niitä+hallitaan+vapaakaupan+ja+aseiden+avulla.+Tällaiset+persuja+lähellä+olevat+"Suomi+Ensin"+liikkeet+heijastavat+osittain+kapitalismin+kritiikkiä+mutta+johtajiensa+kautta+asettuvat+natokapitalismin+tueksi,+lännen+ylivallan+tukemisen+puolesta,+natsien+rotuopit+taustalla.
Työläisten+maailma+on+yksi+yhtenäinen+kokonaisuus+ja+he+asuvat+erilaisten+useimmiten+monikansallisten+valtioiden+alueilla.+Työläisten+edut+kaikkialla+ovat+yhdensuuntaiset,+toisiaan+tukevat.+Kapitalistinen+globalismi+pyrkii+asettamaan+eri+maiden+työläiset+vastakkaain+mm.+SE-liikkeitä+pystyttämällä.
Kapitalismi+vie+ihmiskuntaa+monellakin+tapaa+tuhoon.+Uusi+kansainvälinen+taloudellinen+järjestys,+UKTJ,+tarvitaan+nopeaan+ellemme+aio+hukkua+jätteisiimme+ja+hukuttaa+myös+kansat+sotapakolaisuuteen.
Natokapitalismin+maiden+talous+romahtaa,+mikäli+asetuotanto+vähenee.+Niiden+on+pakko+käydä+sotia+pitääkseen+kotimaansa+työläisiä+työssä.+Tällaista+vinoutuneisuutta,+suorastaan+mielisairasmaista+on+nykyaikainen+kapitalistinen+globalismi.+Natomaiden+on+keksittävä+itselleen+"hyökkääjiä",+pitääkseen+sota-asetuotantoa+yllä.+Kuitenkin+sen+avulla+maapallo+kuihtuu+siviilielämälle+tärkeistä+hankkeista.
Totta.+Venäjä,+Kiina+ja+Intia+varustautuvat+nekin.+UKTJ+edellyttää+yleisen+aseistariisunnan+konferenssia.+Jos+se+tulee+tuloksekkaana+niin+voittajia+ovat+maailman+työläiset.
"Uusi kansainvälinen taloudellinen järjestys" on sama asia kuin uusi maailmanjärjestys, NWO.
SKP:ssä siis kannatetaan tätä uutta maailmanjärjestystä?
Vastavalkea on idioottien foorumi.Täynnä hörhöjä lähinnä vasemmalta.Muutama foliohattu-varhaiseläkeläinen joukossa.
Sami Parkkosen sanomassa ehkä tärkein pointti.
"Parhaiten tämä näkyy NATOssa. Nykyvasemmistossa on aivan yhtä paljon hysteerisiä ryssäfoobikkoja ja natolaisia kuin kokoomuksessakin – paitsi että kokoomuslaiset ovat sitä reilusti ja avoimesti. Vasurit leikkivät olevansa rauhanpuolustajia vaikka haaveilevatkin ryssien joukkotuhonnasta NATOn kiiltävien hävittäjien voimalla tai jotakin sen sellaista. Joskus aikoinaan vasemmisto ajoi rauhan asiaa, mutta suomalainen nykyvasemmisto intoilee NATOn sotilasoperaatioita seuratessaan – ja haluaa mukaan."
Ulkopolitiikka on menossa hunningolle. Maahan tarvittaisiin laaja rintama toimittamaan Suomi puolueetomuuden ja rauhantien linjalle. Tehdyt natosopimukset tulee irtisanoa ennenkuin paukkuu. Nyt paukkuu nalleilla sotakoneissa, joita pörrää maalla, merellä ja ilmassa. Maamme on kuin sotatilassa oleva valtio. Odotetaan käskyä milloin laittaa kovat piippuun.
Demarit ovat periaatteessa naton kannattajia. Jutta Urpilainen suvaitsi julkaista että nato olisi sosiaalidemokraattien luomus. Ainakin eurodemarit ovat sitä tukeneet, ovat menneet entisten siirtomaaimperialistien kelkkaan ja tuhoa on tullut tämän vuosituhannen puolella. Miljoonien yksilöiden kotien menetys painaa natokansaa Damokleen miekan lailla.
Vasemmistoliitto on ainakin muodollisesti natoa vastaan.
Johtavat Vihreät liputtavat naton puolesta.
UKTJ:n päävaatimukset:
1. Kehitysmailla täytyy olla oikeus säädellä ja kontrolloida monikansallisten yritysten toimintaa alueellaan.
2. Kehitysmailla täytyy olla mahdollisuus kansallistaa tai pakkolunastaa ulkomaista omaisuutta heille itselleen suotuisin ehdoin
3. Kehitysmailla täytyy olla mahdollisuus perustaa OPECin kaltaisia primäärituotteiden kauppaa sääteleviä koalitioita; kaikkien muiden valtioiden on tunnustettava tämä oikeus ja pidättäydyttävä ottamasta taloudellisia, sotilaallisia, tai poliittisia keinoja, joilla on tarkoitus estää tällaisia toimia
4. Kansainvälisen kaupan pitää perustua tarpeeseen turvata vakaat, tasa-arvoiset ja kannattavat raaka-aineiden hinnat, yleiset ei-molemminpuoliset ja ei-diskriminoivat suojatullikäytännöt, sekä teknologian siirto kehitymaihin; ja sen pitää turvata taloudellinen ja tekninen apu ilman yrityksiä kontrolloida avunsaajamaita.
1970 luvulla lanseerattiin YK:ssa kehitysmaiden, vapautuneiden siirtomaiden tahdosta Uuden kansainvälisen taloudellisen järjestyksen ohjelma.
UKTJ poikkeaa nykyisin voimassa olevasta uusliberaalista vapaakauppaan perustuvat talousopista.
UKTJ perustuu sääntelyyn. Vapaakauppa pitää kehitysmaat väistämättä kehitysmaina. Niinpä ne muodostavat yhteisiä kauppa-alueita torjuakseen lännen kapitalismin ylivaltaa, ainakin osittain.
UKTJ on unohdettu ja tilalle tuli uuskolonialismi ja jota vapaakauppa tukee. Jotta maailman kaikkien maiden oikeus kehittyä toteutuisi UKTJ:n päävaatimukset ovat edelleen ajankohtaisia.
Länsimaat käyttävät suojatulleja mutta kehitysmailta ne pääsääntöisesti kielletään. Muistetaan kuinka useaan kertaan on mm. kiinalaisten tuotteiden tuonti EU-alueelle kielletty. Toisaalta EU asettaa vientikieltoja korkealle teknologialle tiettyihin maihin.
UKTJ:
Sota tai sillä uhkaamisella on kielletty keino kaupan jatkeena.
Kehitysmaille tulee toimittaa teknologiaa eli teollistaa niitä.
Kehitysmaa (jokainen valtio) saa oikeuden valvoa ylikansallisten yhtiöiden toimintaa ja tarvittaessa kansallistaa niitä.
Pääasasiallinen ohjelma on perushyvä.