Vihhoottaakko töö

Ärsyttääpp

Yhytä palajoo noeta höpjäviä kommarri ropoottejja ja niitten höpinöitä kun määkii?

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nöjös

      Kyl ne on yleensä kokoomuslaiset ku määkii.

    • 2659874111

      Kummia ovat. ruokakauppa alesta haetaan köyhien eestä ne halvat tuotteet ja sitten retostellaan mitä kaikkee kallista on varaa ostella. semmosia ne kaikki: kaikki mitä on sulla on mun ja mitä on mun ei ole sun.

    • Realsavo

      Aloittaja ei ole aito savolainen, tekstin pitäisi olla: Vihhootteko työ yhtä paljon nuita kommarjropottiloeta ja niihe höpinöetä kum minnäe? Huomatkaa tekstin fonetiikka. Esim. paljon noita =paljonnuita: Paljo-sanan jatkona on niukennettu n-kirjain jolla siirrytään saumattomasti seuraavaan sanaan "nuita". "Kuin minäkin" taipuu kun minnäe, mutta puhekielessä n muuttuu m:ksi ja lausutaan kum-minnäe. Ropottiloeta on selvempi kuin ropottia, koska savoksi ropotin monikko selkeytyy muuttamalla se muotoon ropottiloeta. Ropoottejja, on lähes "kirjakieltä, jota oikea savolainen kavahtaa.
      Nöjöksen kommentti savoksi: Kyllä ne on kokkoomuslaeset ku' ylleesä miäkii.
      Tässä tapauksessa aloittajan "määkii" tarkoitti "minäkin", ja kommentoijan määkii tarkoitti määkimistä, joka oli upeasti oivallettu sana-assosiaatio määkii-sanasta.

      Savon kieli on upea ja ehdottomasti säilytettävä kieli.

      Sitten aiheeseen: Äärivasemmistolaisuus on historiallinen harha, joka tulee häviämään vähitellen ja tilalle on jo tullut todellisesta elämästä vieraantuneiden, vanhempiensa rahoilla opiskelleiden filosofien vastuuntunnoton ryhmä: Vihreät. Kommunistien rippeitä ja ajatuksia ruokkii vielä Suomessa vallitseva hyvä sosiaaliturva, jota kommunistit tajuamattaan koko ajan nakertavat pienemmäksi.

    • hyvämeininkioli

      Eihän Neuvostoliiton systeemissä ollut mitään pahaa oikeastaan jos verrataan nykyajan menoon jossa maailmaa hallitsee islamin terrorismi, mitä pitää enemmin kehua kuin millään tavalla moittia. Siihen nähden meidän Stalin oli oikea isä aurinkoinen, jota voi kuitenkin moittia nyt ilman että leimautuu rassukaksi tai joutuu siitä rikosvastuuseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2141
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1858
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1549
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1299
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      183
      800
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      719
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe