Eli minulle tulisi 1 kiintolevy IDE-kaapeliin ja toinen S-ATA:an. Pitääkö tämä yksinäinen IDE-levy laittaa masteriksi vai slaveksi, kun S-ATA (omassa S-ATA-liittimessään) toimii käyttislevynä?
Orjuutanko vai teenkö isännäksi?
vassuuppi
2222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsos emon manuaalista, voitko ollenkaan käyttää IDE ykköstä, jos sinulla on SATA käytössä, tai millaisia yhdistelmiä voit käyttää.
Olen nähnyt asennuksen, jossa CD:poltin oli asennettu ensimmäiseen IDE-väylään masteriksi ja DVD slaveksi. Kovalevy oli SATA 1 paikassa.
Seuraus: kone haki systeemiä koko ajan CD:ltä ja levyn valot vilkkui, vaikka mitään levyä ei asemassa ollutkaan.
WIN XP. Kone toimi, mutta ei ollut kovin vikkelä.
Vaihdoin CD:t toiseen IDE paikkaan ja jätin ensimmäisen tyhjäksi niin oikut loppui.
satassa ei ole master/slave asetus mahdollista eli se pata levy masteriksi ja jos cd/dvd niin toiseen ideen masteriksi niin pata voi käyttää 150 pata levy 133 ja cd/dvd mahdollisesti 66 siirto nopeuksia (mb/s) ja biossista bootti järjestys niin että boottaa siltä levyltä milta haluat bootata. (hdd-0=pata tai scsi=sata)