Olenko valmis ottamaan ylläpitohevosen?

Lentäväperuna

Hei. Olen 12 v tyttö 168cm. Olen ratsastanut vain 2 vuotta. Ratsastus taidoiltani olen n. Helppo c. Hevonen olisi 165cm pv tamma(Hevonen olisi siis tiedossa). Olen hoitanut hevosia paljon. Antanut heiniä, siivonnut tarhoja/karsinoita, antanut kivennäisiä ja muita perus tallihommia. Äidillänikin on kokemusta hevosista nuoruudestaan. Olemme laskeneet että rahat riittävät.(tallikin on tiedossa) Tunnen ihmisiä joilta voin kysyä apua tarvittaessa. Hevonenkin on tuttu sillä vuokraan sitä tällähetkellä. Mielipiteitä!!

4

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Pari vuotta on todella lyhyt aika, varsinkin jos ratsastat kerran viikossa. Olet siis ratsastanut 100 tuntia. Jos ne laitetaan peräkkäisille päiville se tekee n. kolme ja puoli kuukautta. Lisäksi tasosi helppo C osoittaa samaa, siinähän ei tarvi osata muuta kuin pysyä selässä kaikissa askellajeissa. Ratsastuskokemuksesi ei vakuuta. Mahdatko pärjätä jos ( tai kun ) tulee ongelmia, kun hevonen alkaa testata sinua.
      Toisaalta, nuo muut asiat puhuvat puolestasi, äitisi kokemus, apu tarvittaessa ja tuttu hevonen ja tuttu talli.
      Hyvä vai huono ajatus - HMM..., Kiikun kaakun

    • Samoja asioita mietiskelen kuin Kasirokin. Pari vuotta on lyhyt aika jos ratsastaa kerran viikossa, mutta jos on osaavaa apua koko ajan saatavilla... Jotkut pärjäävät, toiset eivät.

      Toisaalta, kun sen hevosen kanssa puuhailisi päivittäin, tarvittaessa osaavampien opastuksella, ja ratsastaisi ainakin melkein päivittäin, ehkä parikin tuntia kerrallaan omasta ja hevosen kunnosta riippuen (ja siitä mitä omistajan kanssa sovitaan), niin siinähän sitä kyllä oppisikin todella nopeasti. Varsinkin jos käy vielä tunneilla, kuten olisi viisasta käydä uuden hevosen kanssa joka tapauksessa.

      Voisihan sitä kokeilla? Kunhan muistat ja rohkenet kysyä neuvoa kokeneemmilta jos itse epäröit, ja myös painat mieleesi sen mitä sinulle kerrotaan, saatat oppia puolessa vuodessa enemmän kuin tähänastisen parin vuoden aikana yhteensä.

    • Heppaanhulluna

      Totta kai minun kavereillakin on ollut 10v lähtien hevonen ja vaikket osaisikaan paljon hevosista mitään niin kyllä hevonen opettaa 😘

    • GutenTag

      Idioottimaista. En sinuna ottais yp-hevosta ku ratsastuskokemukseski on niin lyhyt kaikesta muusta hyvästä huolimatta. Tuskin osaisit olla kunnollinen pomo hevoselle kun se sua rupee testaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      436
      2420
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2199
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1445
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1119
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      61
      1038
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1012
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      895
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      888
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      849
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      835
    Aihe