Audin myyntijohtaja Esko Kiesi iski lehtihaastattelussa pöytään näkemyksensä naissukupuolesta.
Hänen mielestään esimerkiksi "auton kaikki käyttöominaisuudet löytyvät naisesta". Kiesin kymmenen kovinta teesiä paljastavat, millainen otus nainen Audi-miehen mielestä on tai tulisi olla, ja millainen nainen kääntää pään.
1. Auton ulkonäkö viimeistellään jousituksella ja pyörillä - naisen nilkat ja kengät ovat minulle tärkeitä, ja nainen menettää usein muotonsa, jos hänellä on alle seitsemän senttimetrin korot. Oikeastaan voisi sanoa, että auton kaikki käyttöominaisuudet löytyvät naisesta.
2. Tarvitsen naista yhä enemmän sellaisiin asioihin, joihin nainen on tarkoitettu, kuten pitämään miestä hyvänä ja olemaan haluttava.
3. Arvostan myös suuresti sitä, että nainen silittää paitani, tässä eleessä on paljon symboliikkaa. Kun nainen kieltäytyy silittämästä tai siivoamasta, voisi karrikoidusti sanoa, että suhde vetelee viimeisiään.
4. Nainen on halutessaan aika kylmä otus: hän pystyy manipuloimaan ja olemaan ilkeä paljon helpommin kuin mies.
5. Nainen on niin fyysisesti, psyykkeeltään kuin tunne-elämältään aivan erilainen kuin mies. Tämän vuoksi naiset pärjäävät usein huonommin myös johtaja-asemissa: he käyttävät tunteita vääränlaisissa tilanteissa, jolloin tunne menee usein järjen edelle. Mutta tietysti poikkeuksiakin on. Miehet taas pystyvät helpommin hallitsemaan suuria kokonaisuuksia.
6. Nainen selviää kaikesta muusta ilman miestä, paitsi teknisistä ja fyysisistä asioista, kuten hyllyn kokoamisesta tai raskaiden esineiden nostelemisesta.
7. Naisilla on oma logiikkansa, ja tietyissä tilanteissa sitä on vaikea ymmärtää. En myöskään pidä naisten välisestä peruskateudesta. Tämä liittyy myös niin sanottuun lasikatto-ilmiöön: naiset ovat huonoja verkostoitumaan keskenään.
8. Myös itse hankittua lihavuutta on vaikea antaa anteeksi. Naisen tulee pitää huolta itsestään.
9. Kengät, nilkat ja sääret kiinnittävät ensimmäisenä huomioni. Sitten katson, kuinka nainen on pitänyt vartalonsa kunnossa, kuinka hän on pukeutunut ja miltä hän näyttää. Silmiä katson usein vasta viimeiseksi. Oikeastaan katson naista samassa järjestyksessä kuin uutta autoakin.
10. Autoja on olemassa moniin eri käyttötarkoituksiin niin kuin naisiakin.
Audimies Eskon teesit naisista:) oikein hauskaa
122
2154
Vastaukset
- Mitäseoikeinpuhuu
Hiukan paljon tämä hemmo esineellistää naisia.
Aika k-rpä mieheksi. Enpä haluaisi olla moisen kanssa tekemisissä. Sopii varmaan justiin Audi-miehille roolimalliksi. - Yksalfavaan
Nuo on tollasia alfa uroksen juttuja.
Olkaa vaan kiltit pojat kiltisti, niin kyllä teille vielä joskus joku nainen hymyilee - jos ei ole alfa urosta lähellä ;)- Sammakko66jvh
Joo ei tossa asemassa missä esko oli tommosia puhuta. Kun tietää että suomen femakkolehmät loukkaantuu ihan kaikesta hauskasta verisesti. Surkeimpia on ne ämmät jotka ei myönnä että mies on perheen pää ja se joka asioista aina viimekädessä päättää. Mies on vahvempi, päättäväisempi ja julma saalistaja joka etsii kinkkua itselleen jatkuvasti. Naisen osaksi jää olla vaan keittiön ja hellan välillä ja miellyttää miestään kaikin tavoin aamusta iltaan. Niin ja nainen on se kinkku jota mies saalistaa, maukas ja kostea kinkku.
- Laskupää
Jos kirjoittaja olisi kirjoittanut miehestä niin se olisi ollut sallittua. Naisesta ei saa julkisesti olla tuota mieltä ;)
Mennään takaisin kirjoittelemaan autoista. Kilpaillaan vaikka siitä että kenen autolla tehdään paras vaikutus naisiin :D - Anonyymi
Laskupää kirjoitti:
Jos kirjoittaja olisi kirjoittanut miehestä niin se olisi ollut sallittua. Naisesta ei saa julkisesti olla tuota mieltä ;)
Mennään takaisin kirjoittelemaan autoista. Kilpaillaan vaikka siitä että kenen autolla tehdään paras vaikutus naisiin :DKokeilepa muuttaa tuo teksti niin että naisen tilalla on mies. Silloin tajuat miten typerä teksti tuo on.
Kiesihän sai ajat sitten kenkää Audilta. Syksyllä kattelin käytettyä ja ostinkin ihan ihme jobbarifirmasta kun sopivan kkuntoine löytyi sopivaan hintaan. Siellähän on käytettyjen autojen markkinoilla Kiesi-niminen firma. En tiedä onko juuri tämän kiesin kiesikauppa, mutta muistelisin niin. Olisin ehkä voinut tehdä tuonkin kanssa kauppaa mutta en kovin mielelläni, jampalla on varmaan puheet kuin essonbaarissa.
Juu, tykkään naisista minäkin mutta vaikka olen itsekin samaa boomerisukupolvea niin kyllä noi mukanokkeluudet kuulostaa kovin 60-lukuisilta. Jalkafettari sillä näyttää olevan, kiva hänelle. Toivottavasti saa kaipaamansa korkokenkäkaunistuksen. vähän epäilen ettei Suomesta.
- alentavaudimies
Aikaa ajatella vaikka mitä kun audi on korjaamolla ja 10000e koneremppalasku oottelee.
http://www.moottorihiomo.fi/moottorin-oljynkulutus.html - VWongelmatnaiset
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/naiset-iloitsevat-audi-miehen-irtisanoutumisesta/1856444#gs.jl1dthU
Ei kai myy tojotaa nykyisin?
Missähän herra nyt vitsailee?- Anonyymi
On eläkkeellä, on hyvä eläke ja osakesalkku jne tuottaa. Ja ajaa muuten Audilla edelleen...
- audivoittaakaikki
https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/minka-merkkisilla-autoilla-torttoillaan-eniten-tuore-tutkimus-vahvistaa-stereotypioita/6453902#gs.bs25IRQ
Ja m.lkku siellä ratin takana mitä kalliimpi auto? - Anonyymi
Turkissa syntynyt? Naistenoikeudet
- Anonyymi
Heitänpä öljyt maskille hahhahahhahahahhah
- Anonyymi
Turkki puoltaa
Naistenoikudet - Anonyymi
tunnettu merkki
ei enään kymppi kärjessä - Anonyymi
konsernin omapoika ja tavat
- Anonyymi
asuuko Turkissa nykyään
Naistenoikeudet - Anonyymi
skodamies samaa?
- Anonyymi
Turkissa ja lähi-idässä olis kunnioitettu uskonveli
- Anonyymi
rakkaus se vain
- Anonyymi
sopii hyvin konsernin toimintaan
TDI huijaus mm - Anonyymi
VW konsernin raamattu? kymmenen käskyä
- Anonyymi
Kuinkas Kiesi kommentoi öljynsyöntiä?
kuukautiset? - Anonyymi
Yhden tyypin 2017 vuoden hölmöilyyn onkin Teron ihana perustaa provonsa ja dissauksensa, varsinkin kun puhe ei ollut edes autoista.
Taitaa ikävät totuudet Toyotasta ahdistaa niin pahasti, että ajatus ei toimi ja kuitenkin pitää jollain yrittää peittää noloja faktoja. - Anonyymi
hienoa asiaa muslimin kannalta?
- Anonyymi
DSG nykii kuin kunnon mies
- Anonyymi
kunnon mulkk.
- Anonyymi
kummallista on VW sakki?
- Anonyymi
VW raamattu?
- Anonyymi
keskustalainen runoilija?
- Anonyymi
Miksi tuli Meetoo mieleen
- Anonyymi
audipojjaat ottaa mallia...
- Anonyymi
oikein Meetoo merkki..
- Anonyymi
Turkki kumosi Naistenoikudet
kts. maahanmuutto suomi24 - Anonyymi
ihanaa hoivaa
- Anonyymi
Onko hoiva-alalla nyt?
hieno jatkumo juu.... - Anonyymi
edustaako myös VW,seat ja skoda?
samat tekniikat? - Anonyymi
Sipilälle sopii hieno häkäpönttö audi!
- Anonyymi
kevät saa tuntemaan kuin Narssisti
- Anonyymi
Jos sillä on islam verissä?
- Anonyymi
mukavaa päivää
- Anonyymi
tulee niin keväinen ja VWmäinen olo kun lukee tuota
- Anonyymi
tästä olis hyvä tehdä laulu
tulisko hitti?
VW marssi tms - Anonyymi
hyvää sunnuntaita huo.at
- Anonyymi
Sopii hyvin keskusta riveihin?
- Anonyymi
Vappuna kiva luritella kullilleen!
- Anonyymi
Irakissa olis juhlan paikka
- Anonyymi
Mitähän nykyään tekee?
Samoja runoja? - Anonyymi
Arhinmäki lähestyy audia taas hiukan toisesta suunnasta.etukulmasta hahhahahhahah
- Anonyymi
Naiset voinee miettiä että kävelevä mulkk.
sukua keskustan eräälle?- Anonyymi
Jo vain mutta mulkku se on josta nainen nauttii vaikkei sitä muka ole myöntävinään.
- Anonyymi
hoivayrittäjä nyt?
oikeen kiva jos näin hahhahaha - Anonyymi
VW kymmenen käskyä...
- Anonyymi
Mies tarkotti vaan hellyyttä ja hoivaa
kannattaako viijä käräjille?
Haiskahtaa Räsänen asialle? - Anonyymi
hieno kirjoitus äitienpäiväksi Toiviaiselle...
- Anonyymi
oliko oikeudessa asiasta?
Tooveainen kysyy - Anonyymi
Ihan tottahan nuo on, osittain vähän silleen leikkisästi ilmaistuja rinnastuksia toki, mutta täyttä asiaa kuitenkin enimmäkseen.
- Anonyymi
vautsi-konserni asiaa hahhahahah
- Anonyymi
VW uskontoa
- Anonyymi
Matti ja Teppo
kunnon mies ei sano koskaan ei - Anonyymi
Niin eikö tämä filosofi saanut kenkää näiden teeaiendä jälkeen? Siirtyikö jollekin toiselle merkille?
Jotenkin edustaa kaikkea mistä autoalan pitäänpäästä eroon. - Anonyymi
Eli autoalakin pitäisi saada femakoiden haltuun, jotka kyllä puolestaan saisivat miehistä vitsailla vastaavaan tapaan ihan rauhassa ja se olisi vaan pelkkää positiivista "voimaantumista" tms. sontaa.
- Anonyymi
Tai Diess olla yhtä kyvykäs arvioimaan asioita?
Vety - Anonyymi
kesän teesit VW malliin
- Anonyymi
onko VW runo?
- Anonyymi
Paavo potkii eskon lyttyyn....
- Anonyymi
10 viisasta juu
- Anonyymi
mulkkuhan se audimies varmaan oli monen naisen mielestä
- Anonyymi
kepulainen kesämies
lestaadio - Anonyymi
kesän kuumin yhä edelleen
- Anonyymi
skodassa sama tekniikka hahahhahahahhwileeeeeeewilleee
- Anonyymi
sama meininki jatkuu
mulkkuja ovat jos asiakas yrittää korvauksia hakea vaikka DSG asiassa - Anonyymi
mamut tykkää?
- Anonyymi
kaiken Diesss
- Anonyymi
muuttiko Irakiin?
- Anonyymi
kaikki audimiehet tykkää?
- Anonyymi
Sipilän veroinen vaikuttaja
- Anonyymi
Ihan hassujahan nuo on, mutta taisi toki olla vähän väärä foorumi, kun muistaakseni jossain naistenlehdessä esitteli noita "teesejään". Siellä olisi kyllä joku nainen saanut esittää vastaavia juttuja miehistä ja se olisi ollut ihan vaan hauskaa, eikä kukaan olisi hoksannut vetäistä herneitä nenäänsä.
- Anonyymi
Hitlerin kosto monessa mielessä
- Anonyymi
Mulk..a moneen lähtöön
- Anonyymi
Diess tykkää
Runo seinällä? - Anonyymi
Onko kutsuttu VW johtoon Saksaan?
hoitamaan vaikka TDI korvauksia...hyviä johtajia juu - Anonyymi
runollista
haittapuolena maineen meno?
olis menny myyjäksi Irakiin - Anonyymi
konsernin malli?
- Anonyymi
soon miesten miesKiesi
VW leirissä saksaa myöten noita sovinisteja - Anonyymi
Hyvää isänpäivää
- Anonyymi
Kunnon iskä
- Anonyymi
Niin eikös tällä ole oma autoliike? Tämä on. Kesällä ostelin autoa niin tuli välteltyä niitä joita möi Kiesi-niminen firma.
On ok olla miehinen mies , mieshän minäkin olen, mutta ei tartte sentään toope olla. Onkohan perssut jo kosiskelleet tätä ehdokkaaksi?- Anonyymi
eikös tuo ole enemmän vaikka Stubbin rääväsuun laukomisia...tuli sillekkin porvarille narrin leima
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eikös tuo ole enemmän vaikka Stubbin rääväsuun laukomisia...tuli sillekkin porvarille narrin leima
oma syy kun aivot ei toimi
- Anonyymi
Ketju vanha ja jo aloituksen aikaan teesit olivat vuosien takaisia. Kohu oli toistakymmentä vuotta sitten.
- Anonyymi
suosittu mies talebanien joukoissa?
- Anonyymi
luppoisa mees
- Anonyymi
Hyvää Naisten päivää
- Anonyymi
Tarvitsen naista yhä enemmän sellaisiin asioihin, joihin nainen on tarkoitettu, kuten pitämään miestä hyvänä ja olemaan haluttava.
3. Arvostan myös suuresti sitä, että nainen silittää paitani, tässä eleessä on paljon symboliikkaa. Kun nainen kieltäytyy silittämästä tai siivoamasta, voisi karrikoidusti sanoa, että suhde vetelee viimeisiään.
soon kuin Moktar Gupta
kts. maahanmuutto suomi24 - Anonyymi
. Naisilla on oma logiikkansa, ja tietyissä tilanteissa sitä on vaikea ymmärtää. En myöskään pidä naisten välisestä peruskateudesta. Tämä liittyy myös niin sanottuun lasikatto-ilmiöön: naiset ovat huonoja verkostoitumaan keskenään.
pitäiskö tuo ottaa esille Tehyn lakkohommissa? - Anonyymi
8. Myös itse hankittua lihavuutta on vaikea antaa anteeksi. Naisen tulee pitää huolta itsestään.
kunnon VW asiaa? - Anonyymi
kymmenen VW käskyä
- Anonyymi
ihanaa VW iloa
- Anonyymi
Auton ulkonäkö viimeistellään jousituksella ja pyörillä - naisen nilkat ja kengät ovat minulle tärkeitä, ja nainen menettää usein muotonsa, jos hänellä on alle seitsemän senttimetrin korot. Oikeastaan voisi sanoa, että auton kaikki käyttöominaisuudet löytyvät naisesta
- Anonyymi
2. Tarvitsen naista yhä enemmän sellaisiin asioihin, joihin nainen on tarkoitettu, kuten pitämään miestä hyvänä ja olemaan haluttava.
audi ja meetoo? - Anonyymi
Kuinka nuoria te oikein olette kun ette muista miten tuo eteni? Kaveri sai samantien kenkää. Maahantuoja kertoi että yhä useammin auton ostaja on nainen, eikä tämän kaltaiset puheet enää ole nykyaikaa. Tojoahan tuo olisi päässyt vielä myymään maakuntiin mutta sen verran ymmärsi autoista että perusti käytettyjen myyntiliikkeen. Siellä sitten punaniskat yhdessä hihittelee naisten nilkoille.
- Anonyymi
6. Nainen selviää kaikesta muusta ilman miestä, paitsi teknisistä ja fyysisistä asioista, kuten hyllyn kokoamisesta tai raskaiden esineiden nostelemisesta.
unohti sotahommat - Anonyymi
3. Arvostan myös suuresti sitä, että nainen silittää paitani, tässä eleessä on paljon symboliikkaa. Kun nainen kieltäytyy silittämästä tai siivoamasta, voisi karrikoidusti sanoa, että suhde vetelee viimeisiään
sanoo audimies - Anonyymi
6. Nainen selviää kaikesta muusta ilman miestä, paitsi teknisistä ja fyysisistä asioista, kuten hyllyn kokoamisesta tai raskaiden esineiden nostelemisesta.
työttömyys vaivannu kun aikaa tehdä uudet kymmenen käskyä? - Anonyymi
audimiehellä mäntä liikkuu
- Anonyymi
Autoja on olemassa moniin eri käyttötarkoituksiin niin kuin naisiakin
- Anonyymi
Mika Lehtimäki ymmärtää Kiesiä?
- Anonyymi
Yleisurheilua
- Anonyymi
Vapaavuori ajaa audilla?
- Anonyymi
hih
- Anonyymi
saksalaista moraalia
- Anonyymi
hyvää äitienpäivää toiovottaa
- Anonyymi
äitienpäivä
- Anonyymi
https://www.tivi.fi/uutiset/tv/609ece6b-6576-42f9-80f0-012ee5a5b0b3?ref=ampparit:be46
ystävä audimiehen kanssa? - Anonyymi
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/7040b9cd-b840-404e-b885-52bfa3e158d9?ref=ampparit:2ad5
nauretaan yhdessä huutonaurua Moktar VWKupla - Anonyymi
onko runo VW tehtaan seinällä saksassa?
- Anonyymi
Juha Sipilän tuttuja?
sarjassamme mjulkut - Anonyymi
Sipilän kaltainen M-ulkku
- Anonyymi
kertooko myös saksalaisesta tavasta tehdä bisnestä?
- Anonyymi
muija kannattaa vaihtaa " uudempaan malliin " - aina 10 vuoden välein. usko poju
- Anonyymi
ei ihme kun islampojat ajelee audilla....
Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818