Minua ahdistaa vain iltaisin kun pitäisi mennä nukkumaan. Illalla on pakko ottaa opamox muuten sängyssä iskee paniikkikohtaus. Tätä ollut nyt muutaman kuukauden. Nyt lääkkeet vaihdettiin citalopramiin, sitä syönyt pari viikkoa 10mg. Ilalla otan ketipinoria 2x25mg, se auttanut nukahtamaan ennen, mutta ilta paniikin alettua vaikutus hävinnyt. Nyt harkinnassa jos sitä nostettaisi 25mg:lla, jos sillä pääsis opamox kierteestä pois.
Olen nukkumaan mennessä yrittänyt kuunnella meditaatio ohjelmaa mutta ei siitä apua ole ollut.
Millä iltapaniikista eroon, oon väsynyt jo koko hommaan. Päivällä ihan normaali olo mutta illasta iskee kauhean ahdistuksen. Sairaanhoitajalla käyn mutta ei siitä apua ole ollut.
Millä ilta paniikista eroon?
7
235
Vastaukset
- Ahdistaaa
Mulla ihan sama juttu. Nukkumaan kun pitäis alkaa,niin ahdistus valtaa mielen . Tässä nyt pidemmän aikaa olen nukahtanut vasta aamulla. Unet jotain neljän tunnin luokkaa. Alkaa pikkuhiljaa huumori loppumaan.
- Feeniksin_kyynel
Itellä välillä sama ongelma. Kannattaa kokeilla just monia eri tapoja niin ne parhaimmat löytyy. Itellä on toiminut se, että meen hetkeksi soittelemaan pianoa, kuuntelen jotain kivaa musiikkia tai hieron päänahkaa eri puolilta.
Jos on viitseliäs niin voi yrittää hengitellä syvään vaikka 5 minuuttia niin, että jokaisen sisäänhengityksen jälkeen pitää pienen tauon ennen kuin antaa ilman tulla ulos.
Myös itsensä ravistelu, lihasten jännittäminen tai itse tehty tärinä voi keskeyttää ahdistuksen. - Aloittaja12
Ei ole ollut mistään apua, ketipinorin nosto väsyttää illalla enemmän mutta ei se paniikkia vie pois. En tiedä mikä enää auttaisi....
- kissa.pöydälle
Mikä sen paniikin aiheuttaa ? Varmaan sinulla on joku aavistus asiasta ?
Mitä pelkäät iltaisin ? Mikä sinua iltaisin ahdistaa ?
Se itse asia pitäisi käsitellä pois päiväjärjestyksestä, että olo iltaisin olisi normaali.
Lääkkeitten lisääminen ei ole ratkaisu.
Voitko siellä hoitajalla puhua kaikesta ? - docpsyko
Jospa hoitaisit velka-asiasi ensin kuntoon. Yleensä paniikit tulevat jatkuvasta ulosottomiesten ramppaamisista ovien takana. Ei se sairaanhoitajakaan voi auttaa pers-aukista asiakastaan. Ainoa hoito on velkasaneeraus jonka jälkeen pääset eroon lääkityksestäsi, ainakin lääkityksen voimakkuus voitaisiin mahdollisesti puolittaa.
- Aloittaja12
Sehän se ongelma onkin etten tiedä mikä nämä aiheuttaa. Epäilin ensin että johtuuko nämä paniikkikohtauksesta jonka sain alku kesästä keskellä yötä, en muista koskaan olleen yöllä niin pahaa kohtausta.
Ja velkaa ja ulosottoa ei ole.
Hoitajalla voi puhua kaikesta.... - hgyt
Paniikkihäirö on seuraus jostain, ei syy. Jotain on tapahtnut elämässäsi, joskus, ehkä aiemmin jo, joka nousee pintaan nyt ja aiheuttaa paniikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1023606Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1142249Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62123Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81874Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai191672- 361556
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581016Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71899Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850