Kilometrikorvauksen laskutus

kilsakilsa

Eli minulla ei ole yritystä, mutta nyt täytyisi erästä yritystä laskuttaa.
Laskutettavana olisi kilometrikorvauksia sekä pieni palkka. En halua käyttää laskutuspalvelua.
Miten yksityishenkilö voi laskuttaa yritykseltä kilometrikorvauksia?

8

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Kilometrikorvaukset ja päivärahat (verottomat normimääräiset) hoituvat yksinkertaisella matkalaskulla. Kysy firmasta, onko heillä valmista pohjaa, jota heidän omat työntekijät käyttävät.

      • Tarkista-tilanne

        Tuossa on kyllä pikkasen eri juttu kyseesä. Kun firman omille palkollislle maksetaan KM-korvauksia, niin siinä on aina yhtenä tekijänä näiden KM-maksujen raportointi verottajelle. Ettei makseta laittomasti, verotonta palkanlisää, olemattomien KM-kilometrien muodossa.

        Mutta se kun ulkopuolinen firma tai muu taho lähettää firmalle laskun, niin ei siinä tällaisia KM-erittelyitä tarvita, eikä ainakaan verottajan tarpeisiin.

        Tuossa on kaiken kaikkiaan sen laskutettavan firman kannalta erittäin suuri valintatilanne, että haluaako se ylipäätään maksaa jollekin oman henkilökuntansa ulkopuolella olevalle henkilölle korvausta PALKKA nimellä. Ja sen päälle vielä KM-korvauksia.

        Kun laskuttajana on yksityishenkilö jolla ei ole firmaa eikä hän kuulu Ennakonperintärekisteriin, niin tuo palkan maksaminen tarkoittaa automaattisesti, että hän on firmaan palkkasuhteessa eli työsuhteessa. Siitä aiheutuu firmalle eläkemaksuvelvollisuutta, tapaturmavakuutuksen ottamisvelvollisuutta ym. sälää.

        Kannattaa varmistaa haluaako se firma oikeasti, että kun et ole Ennakonperintärekisterissa (EPR) niin he suostuvat siihen että laskutat heitä palkkana, jonkin työsuorituksen.
        Jos niille sopii, niin sitten voit vaikka pyytääkin niitä heidän kilometriveloituksen vakioita lomakepohjiansa ym.

        Jos on kyse muutaman satasen arvoisesta laskusta, kertajuttu. Niin kannattaa sopia että laskutat sen heiltä, ei työsuorituksena mutta vaikka "varaosina" tai "käytetyt työkalut" tai "muuttoauton vuokra 8 h" nimikkeellä tms. Silloin ei EPR-rekisterit eikä muut hälyty, ja kaikki pääsee helpommalla.


    • Kilsakilsa

      Entäs jos laskutan yksityishenkilönä pelkkiä km korvauksia yritykseltä, muuttuuko tilanne ?
      Eli en palkkaa ollenkaan.

      • dfghjklkjhgfdfghjk

        Ei yritys voi kenellekään maksaa pelkkiä kilometrikorvauksia, jos sattuu tulemaan verotarkastus, niin on siinä selittelemistä.
        Anna mennä omaksi tappioksesi, ota tapaus oppirahojen maksuna, olet seuraavalla kerralla viisaampi.


      • Ei-palvelua-ei-työtä

        Jotakin kuljetit, ja ilmeisesti omalla autollasi, henkilöitä tai tavaraa, paikasta A paikkaan B??

        Eikö tuossa ole ihan selkeesti "Kuljetusvälinevuokra, 120 km, á 1.43 €/km".

        Mikäli kyseessä on pikkuinen, ja kertaluonteinen rahasumma, niin tuon kanssa ei kannata liian kauan askarrella. Tällaisia et voi tehdä pari kertaa kuukaudessa, seuraavan 12 kk ajan, menee ammattimaiseksi.

        Mitään "palvelu" sanaa siihen laskuun ei saa sisällyttää. Vaan ikäänkuin tavarakauppaa tai tavaran vuokraa, sellaista pitää kaikki laskutettava olla, niin on selkeintä ja helpointa laskun maksajalle,


      • ghcvf
        dfghjklkjhgfdfghjk kirjoitti:

        Ei yritys voi kenellekään maksaa pelkkiä kilometrikorvauksia, jos sattuu tulemaan verotarkastus, niin on siinä selittelemistä.
        Anna mennä omaksi tappioksesi, ota tapaus oppirahojen maksuna, olet seuraavalla kerralla viisaampi.

        Kyllä pelkät km-korvauksetkin voi maksaa, jos niin on sovittu, ja liittyy sopivaan aiheeseen. Yleensä siihen kuitenkin liittyy päiväraha, kokouspalkkio tai vastaava suorite, ja kyseeseen tullee lähinnä kokouksiin osallistumisten tyyppiset jutut. Jos käy tekemässä "oikeita" töitä ja siitä maksetaan vain matkakulut, se näyttää tietysti pahalta.

        Mutta kun tähän juttuun nyt sisältyy myös jonkinlainen työkorvaus, asiaa pitää tutkailla sitä kautta. Km-korvaukset hoituvat siinä sivussa.


    • kilsakilsa

      Entäs jos käyn tekemässä ko. firmalle myyntityötä pelkällä provisio palkalla, mutta en saa myyntiä->ei palkkaa. Mutta km korvaukset sovittu maksettavaksi?

      • Kerros-nyt-yks.kohdat

        Kun olet nyt noin pitkään kysellyt, niin kerro meille että onko kyse kertatapauksesta, luokkaa muutama sata euroa? Vaiko jatkuvasti tästä eteenpäin tehtävä homma, kuukausittain maksellaan km-korvauksia?

        Kovasti nimittäin kerjäilet ehdoin tahdoin verta nokastasi. Jos kyse on jälkimmäisestä tapauksesta, niin verottajaa kyllä kiinnostaa tuollaiset makselemiset, jossa "palkka" tai "takuupalkka" maksetaankin peiteltyinä km-korvauksina.

        Ei ne kauan tuolalista katsele, jos yhtään pääsevät haisulle tekemisistänne. Usein kateelliset naapurit tai työkaverit antavat niitä vihjeitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2283
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1714
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      305
      1251
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      959
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      915
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      815
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      726
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      673
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      652
    Aihe