Runkonaulain - kaasu- vai akkukäyttöinen?

Kenelläkään kokemusta molemmista? Kumpaa pidätte parempana ja miksi - perusteluineen. Kiitos
105200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Noistahan löytyy testejä ja vertailuja joiden perusteella normaali tarvitsija osaa päätöksensä tehdä, mielipiteiden kyselyt näistäkin turhaa aloitustehtailua

Äänestä

Vähän kuin tekniikan maailman testit.... puhelimissa testin aiemmin voitti aina Nokia....renkaissa voiton vie edelleenkin nokia... autotestit voittaa volkkari... jne... Käyttökokemukset aidoissa töissä kertovat paljon enemmän kuin testit.

Äänestä

Surkea puolustuspuhe näille kokemusten kerjäämisille, nämä vertailutestit tehdään useinkin juuri niissä "aidoissa töissä" ja mukana ihan päivittäin naulaimia käyttäviä rakentajia!
Jos Tekniikan Maailman testien tulokset eivät kelpaa niin kuka kieltää maailmalla tehtyjen testien tuloksia lukemasta?

Äänestä

kirjoitin jotain tänne, mutta poistin sen ettei kävisi sulle röllitestaaja tunteisiin =))

Äänestä

Waltin type 2 koneiden pitäisi kestää maahantuojan mukaan. 2 runkoa olen saanut type 1 koneiden tilalle. Kaasunaulainta en osta enää runkonaulaimeksi ammattikäyttöön. Jos kaasunaulain, Max on edullinen ja varmatoiminen, akkukin kestää pitkään. Mulla on nyt 3kpl Waltin runkonaulaimia. Korkeapainejärjestelmän hankittuani olen siirtynyt käyttämään eniten sitä, ohut ja kevyt letku ei juurikaan haittaa työskentelyä.

Äänestä
  • Kiitos, tämä hyvä mielipide. Molemmista tyypeistä kokemusta ja tuo tieto Maxin kaasunaulaimesta minulle uusi.

    Äänestä

Minulle urakoinut firma käytti kaasuvehkeitä. Kasupatruunat olivat naulalaatikoissa. Pikkuporukka kun joutui pyörimään siellä sun täällä, kaasuvehkeet olivat hyvät.

Äänestä

Vuodesta 2004 käyttänyt Pasloden IM350 naulainta ja hyvin on toiminut, talvella joutuu hieman pelaamaan kaasun kanssa eli kaasu täytyy olla lämmintä muuten se ei toimi, joutuu siis irroittamaan kaasun pidempien taukojen ajaksi ja laittamaan povitaskuun.

Ei toimi hyvin tarvike kaasuilla vaan ne sotkee pyssyn.
IM90Ci toimii hyvin kylmälläkin ilmalla, mutta hieman kalliimmat kaasut ja itse pyssy.
Kaasut ja Pasloden omat naulat jonkin verran kalliimpia jos haluaa niitä käyttää.

Dewaltin akkunaulaimesta hieman kokemusta ja sekin ihan toimiva peli.

Yksittäisten naulojen ampuminen hieman hankalampaa, kun pyssyssä on ns. "latausaika" ramp up time eli varmistimen, kun painaa naulattavaan kappaleeseen täytyy odottaa hetki ennen kuin painaa liipasimesta muutoin naula ei uppoa tarpeeksi.
Sarjatuliasennossa kyseistä ongelmaa ei ole, koska pyssyssä pysyy "kierrokset" ylhäällä liipaisinta pohjassa pitämällä.

Akkunaulaimessa halvemmat käyttökulut, kun pelkät naulat maksaa, palautusjousen (n.40 €) joutuu tähän pyssyyn uusimaan silloin tällöin ns. kuluva osa, toki akutkin kuluu nopeammin kuin Pasloden pyssyssä.

Muista kaasu tai akkurunkinaulaimista ei ole kokemusta.

Äänestä

Hikoki akkurunkonaulain on ollut pettymys. Ei lyö kunnolla 90 mm nauloja. En suosittele.

Äänestä

Vieläkin käytän paineilmanaulainta, järjestelmä on halpa, helppo korjata ja mikä parasta, toimintavarma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Einosakari kirjoitti:

Kenelläkään kokemusta molemmista? Kumpaa pidätte parempana ja miksi - perusteluineen. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu