Kauppis kiinni!

Lahdenlakeijat

Ootteks huomannu tämmösen jutun? Laitetaankoha kauppis kii ku saskyn vastine siinä vieressä oli paskaaa


"Kauppaoppilaitoksen puolesta!

Viime aikoina ilmi tulleiden tietojen valossa näyttää siltä, että Saskyn johto haluaa siirtää lähitulevaisuudessa merkonomiopinnot Tampereen Ratinan kauppakeskukseen Ikaalisten kauppaoppilaitoksesta. Tämä olisi valtava menetys Ikaalisille ja kuoleman suudelma koko kaupungille. Jos opiskelijat viedään vallan pois Ikaalisista, ei tänne jää jäljelle juuri mitään. Opiskelijat tuovat elinvoimaa ja antavat sielun Ikaalisille. Opiskelijat tuovat kaivattua vireyttä kaupunkiin. Heille pitää järjestää myös iltatekemistä tänne, jotta he viihtyisivät täällä.

Ikaalisten ei pidä pääomittaa Saskyä ollenkaan, jopa vaaditulla 1,5 miljoonan euron summalla, kun meiltä aiotaan todennäköisesti viedä koulutuskin pois. Saskyn toimivan johdon pitäisi tietää, että kuntayhtymä, jonka 2. suurin omistaja Ikaalinen on, ei voi mennä käytännössä konkurssiin tai joutua maksukyvyttömäksi mitenkään. Ikaalinen takaa osaltaan koulutuksen jatkumisen kuntamme alueella. On siis perusteltua rakentaa uusi kampus tai korjata vanha talo, merkonomi ja datanomiopintoja varten. On elettävä ajan mukana koulutusohjelmia mietittäessä. Uusia ajanmukaisia koulutusohjelmia voisivat olla esimerkiksi ohjelmointi, peliala, taloushallinnon koulutus ja kansainväliset merkonomiopinnot tukevalla kielipohjalla höystettynä.

On tosissaan alettava miettiä sellaista vaihtoehtoa, että palveleeko Sasky enää tarkoitustansa, kun se ei aja Ikaalisten etua kauppaoppilaitoksen kannalta? Ikaalinen voisi irrottautua Saskystä ja sen johdosta. Ikaalisten edustajat ovat olleet Saskyn hallinnossa lähinnä kahvinjuojia, eikä kukaan ole uskaltanut pistää älyttömyyttä vastaan ja tuoda Ikaalisten etua julki. Ikaalinen ja naapurikunnat voisivat itse järjestää itse koko 2. asteen koulutuksen, jolloin vahingollisimmat visiot eivät toteutuisi osaltamme. On käsittämätöntä, että asiaa on ylipäätään salailtu, eikä asian kaikkia puolia ole kerrottu julkisuuteen. Tämä taas kertoo osaltaan päätöksentekokulttuurista, jossa oma henkilökohtainen menestys ja vallanhimo menevät alueellisen ja Ikaalisten edun edelle. Ja tähän koiran hommaan on Ikaalislaisetkin päättäjät suostuneet.

Olen viimeiseen asti Ikaalisten asialla ja haluan, että Ikaalisten kauppaoppilaitos säilytetään Ikaalisissa! Kauppaoppilaitosta ei saa sekoittaa Ikatan toimintaan, koska näillä kahdella koululla on hyvin erilainen brändi ja yhteiskunnallinen tehtävä. Molemmilla on oma tarkoituksensa, jonka mukaan opiskelijat valitsevat opinahjonsa. Kehotan jokaista Ikaalislaista ilmaisemaan tukensa Ikaalisten kauppaoppilaitokselle."

18

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinni vaan, saatana!!

    • epäonnistunutval

      Joo valtaa annettu sokeasti kokkareiden Satoselle ja kepun Hakaselle. Ei kantsi jatkossa äänestää niitä. Myös viimeinen kauppiksen rehtori siis kokoomuksen edustaja, naisrehtori oli epäonnistunut valinta. Valkama ja Lammi pitivät sentään Ikaalista ja koulutusta pystyssä, kaupunginjohtajasta ei siihen myöskään ollut.

    • viisaus.hakusessa

      Suurimman virheen teki Äijö ajaessaan koulutuksemme Saskyyn
      vaikka vaihtoehtona oli lähialueittemme yhteistyö.
      Äijö on Hakasen siirtolaispojan vankimpia tukijota Ikaalisissa eikä
      Mäkelästä ole koskaan ollutkaan muuhun kuin oman
      juoksukuntonsa ylläpitoon.

      • Juoksupojat

        Onhan hän itekki siirtolaispoika. Tottakai hän Hakasen siirtolaipoikaa silloin tukee... Kauppiksen kohtalo on kuntalaisten käsissä, onneksi ei kuitenkaan tämän palstan. Nyt saisi loppua juoksupoikana oleminen Ikaalisissakin.


      • demarijärjellä
        Juoksupojat kirjoitti:

        Onhan hän itekki siirtolaispoika. Tottakai hän Hakasen siirtolaipoikaa silloin tukee... Kauppiksen kohtalo on kuntalaisten käsissä, onneksi ei kuitenkaan tämän palstan. Nyt saisi loppua juoksupoikana oleminen Ikaalisissakin.

        Yhteistyötä ei osata mutta maksajaksi tuppaudutaan.


    • kerä.rautalankaa

      Muuten ihan hyvä kirjoitus valtuutetulta, paitsi että kun ei tarkisteta faktoja, tulee kirjoitettua täyttä paskaa.

      Eli kuten Saskyn napakasta vastineestakin käy selkeästi ilmi - ei tietenkään tomppeleille - niin IKAALISTEN kauppikselle ollaan rakentamassa uudisrakennus Ikatan yhteyteen. IKAALISTEN kauppis siis siirtyy kilometrin verran etelään.

      Ratinan ostokeskukseen puolestaan siirtyy Saskyn toisesta yksiköstä (Huittinen) jokunen opintolinja, joilla myös koulutetaan merkonomeja.

      Otetaan vielä varmuuden vuoksi r-a-u-t-a-l-a-n-g-a-s-t-a: Ikaalinen EI OLE SAMA kuin Huittinen.

      Minkäs puolueen edustaja tuo hömelö poika olikaan?

      • kuninkaallisenperillinen

        Pakko olla demari kun puhelee höpönassutusta :)


      • kerää.nauloja

        Vastinees ei mainita mitään siittä, että Ikaalisten koulutusta ajeta alas. Lues uurestaa. Missä on päätökset, jossa uusi kauppis päätetään rakentaa? Taidat olla tomppelien juoksupoika, kun noin typeriä kirjotat. Jos toi vastaus muuten oli napakka nii kuvaa hyvin miten selkärangaton nilviäinen olet itsekin.


    • poliisin.poika

      Homoketelän vajakkilässytystä koko ketju.

      • lailan.poika

        Homoetelä on itsekin huomannut juttujensa tason.


    • tosiasiat.kunniaan

      Ei oo pojat homoja. Ainakin yhden rekkakuskin muijaa käyvät painamassa tämän tästä.

      • kyvyttömät

        Noilla veljeksillä ei ole kykyjä painaa kenenkään muijaa, hyvä
        kun pystyvät tumputtamaan rekkakuskin kuvalle.


      • tosiasiat.kunniaan

        No vaikeaahan se oliskin tumputtaa punertavaa läskinaamaa katsellessa. Ei takuulla seiso kenelläkään normaalilla.


    • SuuntanaTampere

      Mäkelähän se oli, joka myi aikoinaan Kotiteollisuuskoulun Vammalan alaisuuteen. Tarkista pöytäkirjat, niin tiedät. Mäkelä vaan ihmetteli seuraavana vuonna, miksi ikaalislaisista opiskelijoista tuli lasku kaupungille, kun opiskelivat edelleen Kotokoululla Ikaalisissa. Joten silleen se meni, tarkistakaa, niin tiedätte, kuka on syypää juttuun. Se oli samoihin aikoihin, kun Ikaalista kovasti osa politiikoista sysäsi joko Vammalaan tai Hämeenkyröön, onneksi Pirkanmaa säilyi suuntana ja Tampere.

      • olin.lenkillä

        Mäkelä ei tee päätöksiä vaan Äijön johtama kaupungihallitus
        ne päätökset teki.


    • 1010010100

      Jos katsoo ikaalilaisia huomaa ettei kouluja ole käyty ja tuskin tullaan käymään.
      Kauppis kiinni vaan,peruskoulukin on tuhlausta tuolla kylällä.
      Ikata toimisi paremmin Tampereella.

      • isä.väkivaltainen

        Suurimmalla osalla palstan kirjoottajista on Rantapuiston
        apukoulun antama oppi ja poliisin pojilla vuosien ajan
        Nokian nuoriso-ohjaajan antama koulutus.


    • Väkivallasta ei seuraa mitään hyvää. Sanonta "joka vitsaa säästää, se lastaan vihaa" on valheellinen. Kuka terve ihminen haluaa katsella runneltuja kasvoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3843
    2. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      82
      3564
    3. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      105
      3488
    4. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      55
      3197
    5. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      102
      3094
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      68
      2768
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      104
      2579
    8. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      33
      2517
    9. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      27
      2266
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1734
    Aihe