Asuntolaina on nyt sitten maksettu (nipistelen yhä itseäni, mahdanko olla hereillä?) Mutta miten nyt pitäisi toimia? Eikö osakekirjat kuuluisi saada itselle, ja jonkinlainen kuitti tai tosite että laina on maksettu pois? Ainakin opintolainasta sai aikoinaan kuitin, Pankin tiskillä kävin jo asiaa kyselemässä, mutta heidän mukaansa mihinkään toimenpiteisiin ei tarvitse ryhtyä vaan kaikki paperit voivat edelleen jäädä pankin haltuun. Kuulostaa kyllä oudolta, isoista rahoista kyse. Kenelläkään tietoa?
Laina maksettu - mitä nyt?
Neliometri
4525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos pankki säilyttää osakekirjaa edelleen ilmaiseksi, anna olla siellä. Vaihtoehtonahan on, että hankkisit sitä varten tallelokeron, joka maksaa nykyään hunajaa. Tai sitten se varmaan yleisin vaihtoehto, että paperi säilytetään piironginlaatikossa, jossa se on alttiina varkaille, tulipaloille, vesivahingoille jne.
Mulla on asunnon osakekirjat olleet pankissa jo 30v (OP). Laina on maksettu pois 20v sitten. ei säilytyksestä ole mitään maksua mennyt, eivätkä ole niitä mulle tyrkyttäneetkään.
Olen kyllä miettinyt joskus, ovatko edes tallessa enää, mutta kun nämä muuttuvat luultavasti pian kuitenkin sähköisiksi, niin sitten asian voi lopullisesti unohtaa.
ja todellakin asun edelleen samassa asunnossa. hienon asunnon sijaan, mulla on paljon pörssiosakkeita.
Minä kyllä otin omani heti pois, mutta tallelokeroon on ollut muutakin laitettavaa, joten siitä ei lisäkustannuksia tullut. Asunnon vaihtokin on helpompaa, kun osakekirja on omissa käsissä eikä suljetusta pankin konttorista johonkin tuntemattomaan paikkaan siirrettynä. Vuosien kuluessa tällaiset asiat voivat kummasti sotkeutua.
Toisaalta siellä pankissahan osakekirja on valmiina vakuutena, jos myöhemmin tarvitset lainaa.
Jos joku on maksanut asuntolainan niin ei se kysele suomi24 mitä tehdään.. vähän enemmän järkeä päässä ihmisellä kyllä tuossa tilanteessa on.