Juuri ilmestynyt omakustannevihkonen herättää mielenkiintoa, onhan kuvauksessa mm.:
"Tämä kirja on siis uutuus aiemmin kirjallisuudessa harvoin nähdyltä elämänalalta. Nyt vartijat ja järjestyksenvalvojat ovat päähenkilöitä novelleissa, jotka kirjoittanut esikoiskirjailija työskenteli itsekin aiemmin pitkään alalla. Kirja on koruton kuvaus yksityisestä turvallisuusalasta kaikessa ristiriitaisuudessaan ja yllättävyydessään.
Missä opetusta ei kuunnella, selitys on riittämätön eikä kielto tehoa, siellä alkaa väkivalta. Nämä ovat väkivallan työmiesten, vartijoiden, tarinoita."
Proseduraalisen novelliantologian sisältö osoittautui hötöksi. "Väkivallan työmiehistä" puhuminen on melkoista huuhaata. Kirjailija väittää toimineensa vartijana, mutta vihkosen perusteella on vaikea uskoa, että hänellä olisi omakohtaista kokemusta. Tuotos sai melko huonot arvostelut myös sanomalehti Karjalaisessa, jossa mm. todetaan, että välillä teksti on kirjailijan henkilökohtaisen agendan tai mielipiteen purkamista.
Tässä vielä linkki kirjailijan blogiin: http://jarikahkonenportfolio.blogspot.fi/p/muita-toita.html
Vartijatarina by Jari Kähkönen
huolestunutlukija
1
284
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän herra Kähkönen on vartijana työskennellyt, hieman omissa sfääreissään oli jo silloin. Turvasanomiin kirjoitteli osin tosiasioita, mutta myös hiukan fiktiivistä ja väritettyä totuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781438
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101358- 741125
- 1091049
- 621027
- 67888
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n251857- 63835
- 31758
- 46696