omenoiden mustat pilkut

myrkytetty keväällä kolme kertaa
kaksi edellistä vuotta samanlaisia
omenat tulevat täyteen mustia pisteitä ja putoavat
omenoita kyllä on paljon mutta eihän noilla tee mtään
tuollaisina
1220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Omenarupi. Uudet kotimaiset lajikkeet ovat ainakin alttiita ruvelle. Kannattaa istuttaa mieluummin venäläisiä lajikkeita. Itse vaihdoin pari vuotta kasvamassa olleen Vuokko-omenapuun ruvenkestävään Solnyhsko-lajikkeeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluisomppuja kirjoitti:

myrkytetty keväällä kolme kertaa
kaksi edellistä vuotta samanlaisia
omenat tulevat täyteen mustia pisteitä ja putoavat
omenoita kyllä on paljon mutta eihän noilla tee mtään
tuollaisina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu