Vanhojen ketjujen nosteluvimman ongelmat

tieteenharrastaja

Viime päivinä on palstan keskustelujen määrä näennäisesti noussut moninkertaiseksi. Todellista tämä ei ole, koska syynä on aikaisempien ketjujen massiivinen ylösnostelu valintaperusteena otsikon räväkkä tämän tai tuon asian todistusvoima suuntaan tai toiseen. Ketjun loppuun on "parhaassa" tapauksessa lisätty palstan nykymenolle tyypillistä silmitöntä jankkausta.

Lisäongelma tässä ilmiössä on, että nostettujen ketjujen keskustelut ovat nykymenoon verrattuina niin laadukkaita, että ihan tulee paha mieli. Melkein aina ne tarkoin luettuina osoittavat räväkän otsikon tyypilliseksi trumppitwiitiksi, mutta tämäkään eri nykyään näytä väitteen toistajia häiritsevän.

Voi aikoja ja tapoja!

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tätä se on, kun koko palsta on kuin suunniteltu trollaukseen. Saamme jälleen nähdä konkreettisesti, miksi multinilkkeily yleensä pyritään estämään. Samoinkuin sen, miksi muualla on oikea ihmisen suorittama moderointi, eikä joku päin p:tä toimiva automaatti, jolla kuka tahansa voi käytännössä poistella jokseenkin vapaasti kokonaiset ketjut, sikäli kun automaatti ei satu poistamaan niitä jo ihan muuten vaan.

      Nyt nähtäviin ongelmiin ei tarvita kuin häirikkö tai pari, ja koska palsta on tehty kuten se on, ja koska ongelmat eivät selvästikään kiinnosta sen ylläpitäjää, näitä ongelmia on jokseenkin vaikea korjata. Tässä tilanteessa on aika turha edes yrittää mitään mielekästä keskustelua, kun pelkkä keskustelun säilyminenkin on enemmän kuin epävarmaa. Sikäli kun täällä on tätä menoa kohta enää vakavasti otettavia keskustelijoitakaan jäljellä.

      • Tänäänkin tulin tänne vähän sillä mielialalla, että katsotaanpas mitä ketjuja on eilisen jälkeen poistatettu...

        Pitänee jatkuvasti ilmiantaa tuon yhden knsnnttnmmrkn krjtks... Ihmeen pitkään hän on jaksanut hokea - olisikohan diapam tai litium päässyt loppumaan?


      • PuhuvaKärmes kirjoitti:

        Tänäänkin tulin tänne vähän sillä mielialalla, että katsotaanpas mitä ketjuja on eilisen jälkeen poistatettu...

        Pitänee jatkuvasti ilmiantaa tuon yhden knsnnttnmmrkn krjtks... Ihmeen pitkään hän on jaksanut hokea - olisikohan diapam tai litium päässyt loppumaan?

        "Pitänee jatkuvasti ilmiantaa tuon yhden knsnnttnmmrkn krjtks..."

        Aika toivoton urakka sekin taitaa olla. Ylläpidolle voisi yrittää viestiä jotain kautta suoraan mitä täällä tapahtuu mutta mahtaako niitä edes kiinnostaa, ja toisaalta ylläpidon keinotkin taitavat olla vähissä, kun toimintaperiaatteet on tällaiset.

        Muistan nähneeni täällä ollessani ruhtinaalliset 2 kertaa, kun ylläpito on tehnyt jotain muuta kuin viestien poistoja ja toimintaa huonontaneita päivityksiä: Yhden kerran joku Epiphaniuksen asiallinen avaus (jossa olimme jo käyneet pitkään keskustelua) poistettiin perusteetta, ja kun viestittelimme siitä ylläpidolle, se palautettiin takaisin näkyviin. Toinen kerta oli, kun yurki ilmeisestikin sai jonkun parin viikon kirjoituskiellon nimimerkilleen jatkuvan spämmäilyn vuoksi. Kummallakaan toimenpiteellä ei ollut käytännössä mitään vaikutusta. Epiphaniuksen ketju poistettiin uudelleen pian tuon jälkeen ja yurki multinilkkeili koko banninsa ajan kertakäyttönikeillä vanhaan malliin.

        En jaksa uskoa että palstaa on varsinaisesti mahdollista korjata, joten eiköhän ole aika etsiä vihreämpää ruohoa toisaalta. Kuten näin:

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14985546/kokeillaan-uudelleen#comment-91042901


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2381
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1971
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1856
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1663
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      990
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      855
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      850
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      808
    Aihe