Mulla on lakkaamatta tosi tyhjä olo ja pienetkin vastoinkäymiset saa mut surulliseks. Stressaan tosi helposti ja yleensä nukun n. 2-4 tuntia yössä ja oon 15... Tuntuu vaan että en oo surullinen tai ilonen ja en tiiä miltä tuntuu enkä luokittele itteeni masentuneekskaan. En saa koulujuttuja tai mitään hoidettua kun ei vaan yksinkertaisesti oo motivaatiota eikä oikeen kiinnostakkaan mikään enään varsinkaan kun ei oo kavereita eikä ketään kelle puhua. En tiiä oikeen syytä tälle tyhjälle tunteelle. Osaisko kukaan auttaa..?
Tyhjä olo enkä tiedä miksi
EnPääseEteenpäin
7158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinulla on ensinnäkin univelkaa jos nukut noin vähän. Ja väsyneenä ei onnistu koulunkäynti ja oppiminen. Sen unettomuuden taustalla on masennus ja masentuneena ja väsyneenä mieli on turtunut ja jumittunut. Asiaa ei helpota 15-vuoden ikä. Sinun oikea paikka o nyt kouluterveyden hoitaja ja koulukuraattori. Ensinnäkin unirytmi tulee saada kuntoon. Menehän vain päättäväisesti juttelemaan näiden henkilöiden puoleen ja tietenkin kannattaa jutella vanhempien tai lähipiirin luottoaikuisten kanssa.
Hei EnPääseEteenpäin.
Kirjoituksesi oli kuin hätähuuto: en pääse enää eteenpäin. Sinun ei tarvitsekaan yksin jaksaa rämpiä. Sinulla on oikeus saada tukea ja apua jaksamiseen ja eteenpäin pääsemiseen. Voit ottaa yhteyttä joko koulun terveydenhoitajaan tai sitten ihan terveyskeskukseen lääkärille. He neuvovat sinua varmasti eteenpäin, jos paikkakunnallasi on joku erityisesti nuoria tukeva paikka. Kenenkään ei tarvitse jaksaa yksin kantaa pahaa oloa. Helpotusta voi saada sekä lääketieteellisesti ( nukkumiseen ym oireisiin) että esim. vertaistukiryhmistä, keskusteluavusta tms.
Kiinnostuksen ja tyhjyyden puute kertovat mielialan laskemisesta ja masennuksesta. Diagnoosin tekee lääkäri, mutta se ei ole tärkeintä, vaan se, että saat kertoa tuntemuksistasi ja kokea välittämistä ja tukemista.
Merja, diakoni
Merja valmistelee teiniä hyväksymään lääkkeet. Tyypillistä Suomessa, ota pilleri, kun tuntuu pahalta.
Älä sekaannu koulutetun ihmisen antamaan neuvoon. Sinulla itselläsi ei ollut tuon parin lauseen lisäksi jolla moitit diakonia yhtään edes maalaisjärkeen nojaa neuvoa ja avunantoa aloittajalle. Kun kumoaa toisen antamat ohjeet niin pitäisi olla itsellä edes yksi hyvä osaaottava lause tai vastaantulo apua etsivälle.
Kuka on koulutettu ihminen? Minkä alan koulutus? Tänne saa kaikki kirjoittaa, et voi estää sitä.
Manipuloinnin keinot käytössä: kiellät kommentoimasta koska diakoni on muka koulutettu ihminen. Suomi24:n säännöissä ei sanota neuvojen määrästä mitään. Oletko tyhmä, huomio Merjan lääkekommentista on neuvo, ole tarkkana, mitä neuvoja seuraat, vaikka sen antaisi Koulutettu Ihminen. Nimimerkilläsi haet arvovaltaa itsellesi, muka on elämäm kokemusta elämäm koulusta.
Joo nuku ihmeessä enemmän, ja koita keksiä vaikka joku itteäs kiinnostava harrastus, niin jos se piristäis. Unohda noi lääkkeet vielä tässä vaiheessa, koska varsinki mielialalääkkeissä on niin monia haittavaikutuksia, etten ihan helpolla suosittelis.