Kirkko ja kirkollisvero

Mitä vastinetta saa maksamalleen kirkollisverolle? Eikö kaikki kirkon tarjoamat palvelut ole kuitenkin vielä erikseen hinnoiteltu? Luulisi aika isonkin ja vuosikymmeniä maksamamme kirkollisveron antavan edes jotain vastinetta. Yhteyden Jumalaan jokainen hoitaa itse, ei kai siihen tarvitse mitään maanpäällisiä välittäjiä, vai tarvitseeko?
20648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Raiskaaja-murhaaja muslimien piilotteluun kirkko tarvitsee lisää rahaa.

Äänestä

Olisiko parempi suorittaa siunaus hangen keskellä SAK,n paskanpuhujan toimesta.Kuuluminen kirkkoon.olipa kyseessä evankelis-luterilainen ortodoksi ,helluntai,vapaakirkko tai joku muu,niin se takaa siunaukseen ja hautaukseen kuuluvat tehtävät.Tätä varten maksetaan veroa.Näyttää siltä että ay-liike on saanut aikaan tämänkin pohdiskelun verosta-lieneekö aloittaja mieltynyt islamiin, muita kyllä saa haukkua,mutta jos Lähi-idän uskontoa,jota Hitler ihaili,ja jonka kannattajia lappaa ikkunoista ja ovista,joku menee arvostelemaan-poistetaan teksti tai jotain muuta..

Äänestä
  • ögpgo ei taida tietää mistä puhuu.
    Eikös siunaus ja hautaus ole maksullisia ja aika kalliitakin toimituksia joista pitää erikseen maksaa? Ei taida elämän pituinen kirkollisveron maksaminen kattaa operaatiota vaikka niin tietysti äkkiseltään luulisi. Mitä merkitystä on siunauksella, siis toisen ihmisen lausumalla? Luuletko ettei jumala kelpuuta valtakuntaansa sellaista joka ei ole kirkkoon kuulunut? Ei jumalan valtakuntaan ole maksullista pääsylippua, jota kirkollisvero taitaa mielestäsi olla, vaan ihmisen itsensä elämän aika tekemät teot. Luuletko että tekemäsi synnit kuittaantuvat sillä kun vain pulitat kirkollisveron?

    Äänestä

  • Faktapohja kirjoitti:

    ögpgo ei taida tietää mistä puhuu.
    Eikös siunaus ja hautaus ole maksullisia ja aika kalliitakin toimituksia joista pitää erikseen maksaa? Ei taida elämän pituinen kirkollisveron maksaminen kattaa operaatiota vaikka niin tietysti äkkiseltään luulisi. Mitä merkitystä on siunauksella, siis toisen ihmisen lausumalla? Luuletko ettei jumala kelpuuta valtakuntaansa sellaista joka ei ole kirkkoon kuulunut? Ei jumalan valtakuntaan ole maksullista pääsylippua, jota kirkollisvero taitaa mielestäsi olla, vaan ihmisen itsensä elämän aika tekemät teot. Luuletko että tekemäsi synnit kuittaantuvat sillä kun vain pulitat kirkollisveron?

    Totta se ,että kaikesta saat maksaa kuuluitpa kirkkoon tai et.Siksi luovutin ja erosin kirkosta. En ole sen huonompi ihminen vaikka nimeni on poistettu heidän kansioistaan.
    Luulisi ,että sen verran voisi seurakunta tulla vastaan ,että kirkollisveroa maksaville olisi ilmainen hautapaikka,mutta ei .Ahneus on kova sillä firmalla.
    Esim.Ruotsissa kuuluu kirkollisveron maksajille ilmainen hautapaikka sekä ilmainen käyttöoikeus seurakuntasaliin siunaustilaisuudessa.
    Nyt vielä kirkon työläiset luulevat saavansa rikkoa lakipykäliä miten huvittaa

    Äänestä

elätät vapaaehtoisesti kirkkoväen suojiinsa ottamia isis taistelijoita.

Äänestä
  • Kirkko vain puolustaa Isis-taistelijoiden oikeutta elää Suomessa ♥ Ihmisarvo on jakamaton ja kaikilla suojavärillisillä on oikeus raiskata ☺

    Äänestä

Valitettavasti viimeisen tiedon mukaan taivaan valtakuntaa ei ole pääsyä, jos ei ole maksanut kirkollisveroa.

Äänestä
  • Noin saattaa moni jääräpää tekouskovainen ajatella, valitettavasti.

    Äänestä

Ei kirkolliset toimitukset ole maksullisia seurakunnan jäsenille. Tilavuokraa voi joutua maksamaan muista tiloista kuin kirkosta, mutta itse toimitus ei ole maksullinen. Jos lainaa papin kauempaa, voi joutua maksamaan hänelle KOHTUULLISEN matkakorvauksen, mutta edelleen kirkollisesta toimituksesta ei makseta.

Äänestä
  • Entäs rippikoulu ja konfirmaatio? Ortodoksisessa seurakunnassa ei taida maksaa mitään, mutta entäs luterilaisessa? Virkatodistus? Noinkohan se hautauskaan mikään ilmainen on. Kirkollisverosta kertyy merkittävä summa pitkän elämän aikana joten jotain vastinetta soisi saavan.

    Äänestä

Esimerkiksi lasten rippikoululeiri maksaa kirkollisveroa maksaneille vanhemmille noin 150 €. Virkatodistus noin 10€ ja hautapaikan hinta taitaa vaihdella mutta on noin 200€. Että sellaista vastinetta rahalleen kirkollisveron maksajalle. Nuo esimerkkihinnathan ovat pikkurahoja, mutta satojen eurojen kirkollisvero joka vuosi ei ole, jos elää vaikkapa 70-vuotiaaksi. Kyllä sillä summalla luulisi riparit ja muut kuittaantuvan. No sanokaas nyt pääseekö jumalan valtakuntaan jos ei maksa kirkollisveroa ja pappi ei siunaa?

Äänestä
  • Kyllä pappi siunaa ainakin hautajaisissa vaikkei kuulukkaan kirkkoon.En tiedä pitääkö siitä maksaa,mutta parempi maksaa kerran kuin koko ikänsä saamatta mitään vastinetta.
    Ei Jumalan valtakuntaan pääsyllä ole mitään tekemistä kirkkoon kuulumisella,sehän on vain nimi paperissa.Vain mitä tunnet sydämessäsi on tärkeintä.Kuuntele sydäntäsi.
    Jokainen voi pitää kirkkonaan mitä vain,joillekin metsä on rauhoittumisen ja hiljentymisen paikka,joillakin koti jne. Ja kirkossakin voi käydä vaikkei maksakkaan kirkollisveroa.

    Äänestä

  • Minkä takia jotkut vielä kuuluvat kirkkoon? Tuntuu järjettömältä tukea laitosta kirkollisveron muodossa, josta ei saa mitään hyötyä itselleen. Kaiken lisäksi kirkko on uutisten mukaan suojellut laittomasti maassa olevia. Järjetöntä touhua.

    Äänestä

Joka saa kirkosta ja kirkon jäsenyydestä itselleen jotakin iloa ja lohtua, niin ei se kirkollisvero ole silloin mikään kynnyskysymys.
Itse jätin evl-kirkon yli neljäkymmentä vuotta sitten, enkä ole sen jälkeen myöskään ollut mitään palveluita miltään kirkkokunnalta vailla.
Sehän on jokaisen oma valinta mihin kuuluu ja minkä katsoo itselleen tarpeelliseksi, onhan monella muullakin yhteisöllä jäsenmaksu, jos joku haluaa jossakin porukassa olla mukana, hän on myöskin valmis siitä maksamaan.

Äänestä

Luulenpa ,että eroan kirkosta. Ottaa aivoon tuo kirkon työntekijöiden harjoittama pakolaisten suojelu joka on rikollista toimintaa. Isä Camillo oli oikea Jumalan palvelija. Antoi rahansa ja vaatteensakin köyhille. Entäpä meidän papit. Kasvattavat omaisuuttaan.

Äänestä
  • Minä erosin vuoden 2015 lopussa eikä ole harmittanut. Päinvastoin on vahvistunut tunne, että tein oikean ratkaisun. Kirkon edustajien kannanotot yhteiskunnan asioihin ovat olleet sellaisia, etten voinut olla tukemassa tuollaista laitosta. Tuon sivun kautta erosin.

    https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/

    Äänestä

  • Minä erosin kirkosta hieman yli kakskymppisenä ja nyt olen 68. En ole tarvinnut kirkon palveluja ja olen säästänyt veroissa aika paljon.

    Äänestä

Kirkolla on omaisuutta ja rikkautta,mutta eipä siitä likene suomalaisille kodittomille,että saisivat katon päänsä päälle ja ruokaa joka päivä.Mutta kun on kyse ulkomaalaisista,heitä varjellaan ja suojellaan jopa Suomenlakia vastaan.

Äänestä

Suoraan sanottuna en ole saanut kirkolta mitään vastinetta rahoille. Isä kuului kirkkoon koko ikänsä, mutta edes hautaan ei päässyt ilmaiseksi, vaan piti omaisten maksaa. Lisäksi kirkon sotkeentuminen politiikkaan ottaa päähän. Erosin kirkosta toissa vuonna.

Äänestä

Jo markka-aikaan joku laski että ihminen maksaa kirkollisveroa yli puoli miljoonaa kirkolle eläessään normi vanhaksi. Kuka uskaltaa laskea tämän päivän arvion mukaan? Eikä sillä rahalla saa kuin rupia perseeseen. Kaveri tarvitsi apua , ei saanut. Kukaan ei vastaa puhelimeen, kirkot ovat lukittu. Joka helvatan paperi/toimitus ym maksaa kirkon puolelta.
Diakoniatyö jakaa rahaa ulkomaille, samoin lähetystyö. Huippuna nämä paperittomien piilottajat kirkon tiloissa. Suomen evl. kirkko ei enää näe metsää puilta. Autettavia on lähempänäkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Faktapohja kirjoitti:

Mitä vastinetta saa maksamalleen kirkollisverolle? Eikö kaikki kirkon tarjoamat palvelut ole kuitenkin vielä erikseen hinnoiteltu? Luulisi aika isonkin ja vuosikymmeniä maksamamme kirkollisveron antavan edes jotain vastinetta. Yhteyden Jumalaan jokainen hoitaa itse, ei kai siihen tarvitse mitään maanpäällisiä välittäjiä, vai tarvitseeko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu