jännityskierre koulussa

Perust

Onko täällä koulujännittäjiä?

Itse siirryin kokonaan uudelle alalle pari vuotta sitten ja voin sanoa että koulu on yhtä tuskaa! Sosiaali ja terveysalalla tehdään ilmeisesti opiskelijoista jotain luennoitsijoita, kun jatkuvasti täytyy noussa esiin korokkeelle ja kertoa mielipiteensä millon mistäkin helvetin asiasta. Aivan uskomatonta! Voin sanoa ettei toimi ainakaan omalla kohdalla. Jatkuvat Epäonnistumisen tunteet sosiaalisissa tilanteissa syö kyllä viimeisetkin rippeet itsevarmuudesta ja kierre on valmis.

Oon nyt 3 kympin hujakoilla ja musta tuntuu muutenkin että olen lasten keskellä. Kaikki puksuttaa omissa pikku laumoissansa täällä ja yrittää väkisin pysyä hyväksyttävänä laumansa jäsenenä. Mäkin yritin, mutta epäonnistuin. Toisaalta mä en ole ikinä kokenut tunnetta kuuluvani mihinkään ryhmään, joten tilanne ei ole mikään uusi. Epäonnistumisten myötä musta on ajan saatossa kehittynyt kunnon ihmisvihaaja. Toisaalta pidän myös ihmisistä ja siitä syystä olen alalle hakeutunut. Olen parhaimmillani kun voin olla 2-3 hengen ryhmässä, mutta heti jos ryhmä kasvaa vetäydyn surkeasti omaan kolooni. Kun on epäonnistunut useasti tekisi mieli jättää ryhmä ja yrittää pestä kasvonsa uutta ryhmää varten. Ihmisille on kasvanut niin vahvoja ennakko-odotuksia jo käyttäytymisestäni tilanteissa, että kuopasta on mahdoton päästä pois. Ai saatana kun vituttaa, mutta pakko yrittää puksuttaa vaan mukana ja epäonnistua kerta toisensa jälkeen, että valmistuu ja pääsee täältä laitokselta joskus pois!!

1

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osleidys

      Valitettavasti sosiaali- ja terveysalalle hakeutuu (ja pääsee) ihmisiä jotka eivät sovi millään tavoin ihmisläheiseen hoitotyöhön.

      Koeta jaksaa koulussa, pian se on ohi. Ole viisaampi ja aikuisempi kuin ne lapset.

      Rohkeutta ja Voimia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7374
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4732
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4684
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3398
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      29
      1812
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1799
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1657
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1547
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe