Keskiviikkona luettiin syytteet Timberboxin omistajille. Syyttäjä vaatii 4-10 kk. vankeutta ja 3.8 miljoonan euron korvaus Nordström Groupille. Omaisuus on ollut hukkaamiskiellossa rikosilmoituksen teon jälkeen. Todistajalausunnot ja sähköpostit ratkaisevat. Eihän niillä hyvin ole mennyt. Taloussanomien mukaan viime vuoden liikevaihto oli 3.5 miljoonaa, mutta tappiota 340.000€.
Timberbox ahtaalla!
Hannajalapset
81078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eihän sitä koko firmaa ole edes olemassa enää.
11.01.2017 RP Group ja Timber Box yhdistävät voimansa. Oli rikoshetkellä olemassa, ja omistajat on kusessa!
Ketä kiinostaa?
Rikos sytyttää. Nyt kun ei ole mamuista puhe.
haminassa aika monella firmalla verot maksamatta katsokaapas protestilista hamina huonolta näyttää
Saatko rotestilistan kopioitua tänne kun kauppalehti on kallis. Sen luin et Timberboxin oikeudenkäynti alkaa Porvoossa Joulukuussa ja varattu 4 päivää.
Jos neljä päivää kestää niin on iso härdeli. Onkohan joku moottoripyöräkerho kans mukana?
Nyt vihdoin tuomio hovista, tekijät selvisivät sakoilla, mutta tuomari kai vaati sakkotuomion sillä pelkkä sopu korvauksista olisi lainvalvojan silmissä ollut väärin. Mutta mitä tekee RP, mikä osti Timber-Boxin liiketoiminnan? RP:llä asiakkaina ja osaomistajana vastuullisia metsäteollisuuskonserneja ja palkkalistoilla vai jopa osaomistajina RP Timberissä nämä kaksi rikollista. Mitä tekee metsäteollisuus, sulkee silmät, kääntää lastit pois vai potkiiko RP Timber nämä pelurit pihalle?