Tuntuuko elämä ja työpäivät raskailta?
Miten ansaitaan jokapäiväinen leipä?
Maailmassa ihmiset kohtaavat monenlaisia haasteita.
Herkkähermoisille en suosittele teurastusjaksoa.
Sen jälkeen on myös paljon valaisevia ja monenlaisia ajatuksia herättäviä jaksoja.
Välillä kannattaa ehkä pitää tauko(ja).
Voimmeko keskustella näkemästämme täällä?
Kolmasulottuvuus.fi johdattaa meidät katselemaan maailmaa toisenlaisista näkökulmista. Klikkaa:
https://areena.yle.fi/1-2980018?autoplay=true
Miten ansaitaan jokapäiväinen leipä?
Maailmassa ihmiset kohtaavat monenlaisia haasteita.
Herkkähermoisille en suosittele teurastusjaksoa.
Sen jälkeen on myös paljon valaisevia ja monenlaisia ajatuksia herättäviä jaksoja.
Välillä kannattaa ehkä pitää tauko(ja).
Voimmeko keskustella näkemästämme täällä?
Kolmasulottuvuus.fi johdattaa meidät katselemaan maailmaa toisenlaisista näkökulmista. Klikkaa:
https://areena.yle.fi/1-2980018?autoplay=true
Vastaukset 21
Vanhimmat
60 -ihminen ei enää uusia näkö-kulmia tarvitse.
Me olemme osamme luoneet ja tehneet.
Katselkoot nuoret eteensä.
Muistaen luoda kulmiaan itse tienaamillaan rahoilla.
Jättäen toisten ihmisten rahat rauhaan.
H.
herra H on kuvassa uusi vasta(vihta
Ja tuskin sinä olet maailmasta tai kotimaasi tai edes kotikorttelisi asioista kiinnostunut. Vaikuttaminen on ilmeisesti jäänyt lähiympäristön ihmisten ärsyttämiseen ja oman itsen erinomaisuuden esille tuominen. Pillut on tietty ollut mielessä ja nousevat edelleenkin mieleen, kun ajatus liikkuu päässä tai molemmissakin, jos toimivat.
Setaitaa olla Tellukan nöpönnälleen lahjoittama moppi :D.
Fyysisesti raskaasta työstä pitäisi päästä aikaisemmin täydelle eläkkeelle. Esim. vaikka varastossa on trukit, pitää kuitenkin raahata laatikoita myös käsivoimilla. Tai maanviljelijä ei pärjää koneilla ilman voimaa. Itse kevyttä työtä tehden on varaa tulla hieman sairaana töihin joku jäsen kolottaen. Mutta jos yrittää suorittaa jotain fyysistä kipeällä selällä tai loukatulla polvella, se on tuskallista.
Prostitoidun elämää en pidä pahana, jos sitä tekee omasta halustaan. Ja tehdäänhän sitä. Ehkä nuorempana olisin itsekin tehnyt, jos en olisi saanut töitä, avustusten hakeminen oli ja on aina ollut ylivoimaista. Pakottaminen prostitoiduksi tietenkin on järjetöntä.
En katsonut aloittajan dokua, koville ottaisi ja ahdistus valtaisi, mutta arvaan, että raakaa touhua sisältää.
Voi voi, kyllä suomalaiset ovat aina päässeet monta kertaa helpommalla kuin yritteliäät ihmiset toisella puolella maapalloa. Monet elävät siivellä, eivätkä viitsi tehdä yhtään mitään. Jossain vielä tänäänkin ihmiset puurtavat lujasti saadakseen edes jotain ruokaa läheisilleen ja vähän itselleenkin.
"EipäRutistaEnää"
Niinpä.
Suomessa vanhemmat ovat luoneet lapsilleen hyvän maan elää.
Antakaamme siis vanhemmille se kunnia mikä heille kuuluu.
Niin täällä koti-maassamme kuin muuallakin maailmassa.
Muistaen kuitenkin että maailmassa on kaiken-laisia vanhenpia.
Antakaamme myös ulko-maalaisten vanhenpien huolehtia lapsistaan.
Siellä omassa maassaan.
Siellä he osaavat parhaiten oman, vanhenpiensa luoman kulttuurinsa.
H.
Suomesta ei tässä ollut tarkoitus keskustella, vaa siitä, miten ihmiset ovat joutuneet ja joutuvat edelleenkin raatamaan, jotta saisivat edes osan päivittäisestä ruoan tarpeesta tyydytetyksi tai yrittääkseen auttaa läheisiään selviytymään hengissä, vaikka näkevät kaikki nälkää ja elävät uskomattoman puutteellisissa oloissa.
Sinua sellaiset asiat eivät tietenkään kiinnosta. Oma napa kiinnostaa nöyhtäisenäkin tietysti.
"SinäEtTietenkäänYmmärrä"
Minun vanhenpani kouluttivat minut hyvin.
Nähtävästi siis paljon paremmin kuin jossain muilla main.
Kun on opiskellut hyvin, tienaa tarpeeksi ja voi ostaa tarpeensa kaupasta.
Käydä töissäkin laadukas puku päällänsä.
Laittaa haalarit vasta kun lähtee isolla motskarillaan töistä kotiin.
H.
Voi myös jäädä nuorehkona eläkkeelle.
Useimmiten terveenäkin.
H.
Vaikka itselläni ei ole hätää, tuntuu jotenkin ilettävältä tuo kuinka muita ihmisiä mollataan ja itseä korostetaan.
Moni haalarityyppi voi olla paljon rikkaampi kuin joku pienellä palkalla kitkutteleva konttoristi.
Voi olla mittatilauspuku kaapissa, ja iso pankkitili. Autokin kalleinta sorttia, puhumattakaan asunnosta ja mökistä, suomessa ja ulkomailla.
Kävin sukulaiseni hautajaisissa, vähän hävetti laittaa pösö niiden autojen viereen. Heidän kauppaketjunsa on tunnettu, eivät silti pröystäile, paitsi auto on viimeistä huutoa. Saattavat jopa pukea haalarit päälleen ja tehdä vaikka metsätöitä.
"mielikki.mummo"
Niinpä.
Tällaisella palstalla näyttää/tuppaa olemaan kaiken-laista Aroniaa ja ironiaa.
Satiiriakin ja Satiinia toisinaan.
Katsotko että ainoastaan surkimuksilla on oikeus kehua/itkeä kohtaloaan?
H.
Tässä on totuutta mukana :)
Ja mikä se olikaan tämän ketjun keskustelun aihe?
Hunkszukan napanöyhtä?
Ketä kiinnostaa ja kenen tarvitsee korostaa omaa egoaan jatkuvasti netin keskustelupalstalla?
Miksiköhän?
Onko tyydytys työkuvioissa jäänyt vain haaveeksi?
"MikäAihePuhuttaa"
Tämä on ainakin kysymys:
-
"Tuntuuko elämä ja työpäivät raskailta?
Miten ansaitaan jokapäiväinen leipä?"
-
Tyydytys?
Olenhan jo kehunut eläkkeeni tasoa...
H.
Lukematta ketjua:
olen kai joskus kommentoinut aiheesta miten poispilattuja me fennoskandit ja muutkin kehittyneen maailman ihmiset olemme: suojaverkot, hyvinvointivaltiot ja rahaa tulee vaikka ei tekisi duuniakaan, verrattuina muuhun maailmaan.
Toisaalta taas eläkeikä on alhaisempi maissa missä on ihmisten elämänkaari on lyhyempi. Ecuadorissa naiset pääsivät vielä hiljakkoin eläkkeelle 50-vuotisina. Jos laskettu elinikäsi on keskivertoisesti esim. 65 vuotta niin ei se ole niin kauhean aikaista.
"Paloma.se.co"
Kukaan ei koskaan ole lukenut koko ketjua.
Jos on jotain oudon irrallista kirjoitettavaa.
-
Kiittäkäämme siis vanhempiamme.
Ja itseämme.
H.
Kiittäkööt hekin vanhempiaan.
H.
Me olemme kaverin kans poispilattuja.
Emme keskustele henkeviä, ollaan puhuttu jo tarpeeksi, paitsi jos tulee jotain uutta kiinnostavaa.
Hän tykkää pelata totoa, hyvällä menestyksellä. minua ei kiinnosta, paitsi jos tekee minulle rivin joka varmasti voittaa, joten niin käy harvoin.
Kun hän on omalla koneellaan hevosten parissa, minä surffailen siellä mikä sattuu kiinnostamaan.
Nyt hajosi vesipumppu mökiltä, sain edullisesti Torilta, hän asentaa sen huomenna. Minä teen puolestani hyvää ruokaa ja olen kiltti.
Järkyttävää. Piti pysähtyä pariin kertaan, vaikka linkin elokuva vangitsi tiiviisti paikoilleen katsomaan, välillä kostein silmin.
Kyllä me suomalaiset olemme onnekkaita ja olemme päässeet helposti nauttimaan monenlaisesta hyvästä.
KuMitä voisimme tehdä, jotta muutkin pääsisivät parempiin oloihin, eikä kenenkään tarvitsisi iikeasti nähdä nälkää?
Ei tunnu, vaimon kanssa kiitetään mitä ollaan "Korkiamman kärest" saatu ,töitä riitti kunnes oltiin 67 vaikkei kouluja käyty.- Eläkettä on että pärjätään.- Vielä pystymme suht koht hyvin liikkumaan :) https://youtu.be/Pz_7h2Ytq1k :-*