TAAS KYNTÄÄ!

eituotaei

Ei nosta Apple diilit, eikä muutkaan diilit näköjään. Osake on kuin ajopuu, menee mihin virta vie. Onko tästä sijoitukseksi muuten kuin warre-pelaajille?. Tätäkö se "omistaja-arvon kasvattaminen" on?. Onneksi on enää 1/3 siitä mitä muutama vuosi sitten ja kutakuinkin omillaan irtauduttu.

5

2619

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Tätä on eläkesalkustani noin 10%, vuodessa käynyt merkittävästi ylipainoon. Ei minulla tämän kanssa kylläkään mitään kiirettä ole, mutta se on kieltämättä pieni kauneusvirhe, että kurssi on enää alle 10% ostojen keskihintaa korkeammalla.

    • ostinlisää

      Tottakai kyntäminen on turhauttavaa, mutta ei se johdon tai firman vika ole. Pörssi hinnoittelee niin kuin hinnoittelee - joskus siinä on järkeä, usein ei.

    • gdgdsg

      Ei voi ku ihmetellä omistajia kun ei laiteta johtoa vaihtoon , tulos tai ulos pitäisi olla tän tason yrityksessä , menee tällämenoa lopullisesti usko jos jtkn vielä jäljellä , missä on ne kovapalkkaiset innovaattorit nyt , voisi tehä jtkn palkkansa eteen. ?

      • muistaettä

        Firman johto ei päätä pörssikurssia.


    • toivossa.hyvä.elää

      Firman johto ja yhtiökokous viime kädessä siunaa mm. nämä älyttömät pääoman optimointiohjelmat - kun ei ääliöt muuta keksi niin kipataan rahat yhtiöstä vessanpytystä alas.
      Aletaan nostella osinkoja ja ostellaan omia osakkeita ynnä muuta, vaikka bisnes itsessään menisi persiilleen oikein kunnolla. Kirjanpitokikkailuilla saadaan kaikki näyttämään niin kivalta ja voidaan kivapuhehehkutuksia viljellä osavuosikatsausten yhteydessä.

      Here-yhtiö ostettiin aikoinaan n. 6 miljardilla, sitä alaskirjattiin vuosikausia ja lopulta myytiin reilulla 1,5 miljardilla. Tappioita siitä ainakin 4,5 miljardia. Mikkisoftayhtiö maksoi matkapuhelinliiketoiminnon alasajon yhteydessä reilun 5,5 miljardia, yhteensä saivat rahaa n. 7 miljardia euroa noista. Ja mitä tehtiin ?

      Yli 5 miljardia osinkoihin ja pääoman optimointiohjelmiin - eli omien osakkeiden ostoon ja sitä kautta rahan vessan pytystä alas huuhtaisuun - firma itsessään ei ole tuona aikana näihin päiviin käytännössä tuottanut mitään, nuo rahat vaan on käytetty ko. asioihin ja kenties lisäksi verkkoyhtiön alaskirjauskuluihin - nyt ne miljardit vaan on loppu.
      Ei ole mikkisoftamiljardeja enää törsätä ääliömäisyyksiin. Se, että siihen mikkisofta kaupusteluun yleensä ajauduttiin oli se kaikkien ääliömäisyyksien äiti, vaan se on nyt tämän yhtiön historiaa.

      Mikäli ransmannien maalailut tämän nykyisen yhtiön verkko-osuuksien häviämisestä ruottin maan suuntaan käyvät toteen - kenties ranssujen suosiollisella avustuksella sikäläisen verkkoyhtiön alasajosta suivaantuneena - edessä voi olla yhtä kivikkoiset ajat kuin v. 2008 kännypuolen lähtiessä loputtomaan syöksyyn virheratkaisujen seurauksena.

      Kenties kyetään vielä vuosikausia käyttämään muita tuloja ja rahanlähteitä verkkorahareiän paikkaamiseen mutta lopulta tulee eteen tulee siitäkin luopuminen - muiden osien myyminen yhtiöstä olisi todella idioottimaista. Vaan toimivalta johdolta voidaan odottaa mitä tahansa - sen ovat menneet vuodet opettaneet.

      2000 kurssihuiput oli reilut 60 euroa, vuosikausien omien osakkeiden osteluiden ja idiotismin jälkeen nyt heilutaan 4 eurossa.

      Kyllä ne kohta taas keksivät toimivassa johdossa uuden kuningas ajatuksen ja myyvät lisää yhtiöstä pois ja niin on taas rahaa omien osakkeiden ostoon - sillä ja muilla idiootti päätöksillä saadaan kurssi pudotatettua 2 euroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1358
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      919
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      747
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      271
      672
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      179
      521
    8. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      61
      516
    9. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      497
    Aihe