Narsisiaiheen mitätöini tärkeää joillekin

Palstalla säännöllisesti käy joku/jotkut mitätöimässä aihetta, vaikka eivät selvästikään tunne tämän narsismikeskustelupalstan dynamiikkaa eikä kirjoitustapoja.
7143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletko mahdollisesti seurustellut henkilön kanssa, joka on syntymästään asti "sairastanut", paremminkin sanottuna tiedostamattaan kantanut kovemman luokan narsismia? Jos extreme-keskustelua pohdit, niin ainakin käsitys syntyi viestistäsi, ettet ole siinä helvetissä pahemmin aikaasi viettänyt. Uhrit eivät edes tiedosta, rakkaudessaan, partnerista kyseistä asiaa, ennen kuin narsisti on imenyt uhrinsa täysin, kuin Dracula konsanaan, ja dumpannut uuden uhrin tieltä. Niin ovelaa se on. Viestistäsi huokui, että epäilet vahvasti "ystävästäsi" kyseistä vahvaa luonteenpiirrettä. Sillä epäilyllä oli kuitenkin heikot argumentit, koska syitä "ystäväsi" käytökseen voi olla monia muitakin. Aloittaisit keskustelun mielummin "ystäväsi" muusta käytöksestä ja sisällyttäisit tekstiin enemmän taustaa, argumentteja, kuinka extreme-harrastuksesta hypettämisen näät yhtenä osana näitä pahoja signaaleja. Koska tekstisi ei vakuuttanut ja tuotti enemmänkin kateellisen ja helposti toisia narsisteiksi haukkuvan kuvan tekstin kirjoittajasta, oli perusteltua todeta syitä tuollaiseen käytökseen olevan hyvinkin paljon enemmän kuin pelkkä narsismi.

Äänestä
  • Bubbiduu.
    Meni harakoille sitten ainakin sinun kohdallasi yritykseni korostaa sitä seikkaa, että tällä palstalla on samoja kirjoittajia ja lukijoita, jotka ovat vuosia täällä keskustelleet narsismiin ja omiin narsisteihinsa liittyvistä seikoista. Väliin tulee tuollaisia heittoja otsikoiksi.
    Kuka edes voisi olla niin hullu että jaksaisi viidenteentuhanteen kommenttiinsa kirjoittaa kaikkia perusteita? Häh!

    Äänestä

  • "Koska tekstisi ei vakuuttanut ja tuotti enemmänkin kateellisen ja helposti toisia narsisteiksi haukkuvan kuvan tekstin kirjoittajasta,"
    Miksi sinulle on niin tärkeää, että kukaan tällaisen täysin avoimen palstan kirjoittajasta ei voisi tehdä aloitusta, jossa ei olisi laajempaa esittelyä?
    Täällä toisinaan tuon tyyppisiä, niitä voi sitten jatkaa syvemmin, jos aihe jostain syystä kiinnostaa...
    Onhan Suomessakin niitä suljettuja kerhoja, joissa kontrolloidaan osallistujien puheita ja kirjoitteluja. Tällä palstalla on sana vapaa ja ainakin minä pidän tästä juuri siksi.

    Äänestä

Kyseinen extreme-ketjun aloitus aukesikin paremmin jatkajien viestien ja heidän argumentoinnin avulla. Täytyy hieman mennä itseensä ja suuret pahoittelut sinulle, kun luetun ymmärtämiseni ei ollut näköjään tarvittavalla tasolla!

Äänestä
  • No hyvä jos valkeni.

    Äänestä

Tärkeää ja säännöllistä tuntuu aiheen vähättely olevan. Sinänsä olisi kiva tietää, millaisia motiiveja näillä vakiomitätöijillä on.

Äänestä

Vois jo loppua kaiken sortin skeidan kirjoittelu yms. Itse en ole kommaillut HellanLettas viestin jälkeen. En edelleenkään ole esine. Ja kyllä valitettavasti joku sai nyt huomioni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palstalla_ kirjoitti:

Palstalla säännöllisesti käy joku/jotkut mitätöimässä aihetta, vaikka eivät selvästikään tunne tämän narsismikeskustelupalstan dynamiikkaa eikä kirjoitustapoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu