Onko sellaista? Onko?
Eniten kiinnostaa, miksi ihmiset vieraantuvat, tai oikeastaan...Yrittävät vieraantua Minusta, eli teidän Jumalastanne, kaikkivaltiaasta?
Ateismi on illuusio, saatanan luoma illuusio hölmöille ihmisille, joilla ei ole todellisuudentajua.
Kuulutko sinä tähän ryhmään? Sinä, joka kuulut, kerro miten ihmeessää näet ateismin, miten se on päässyt vaikuttamaan sinuun niin kovasti? Niin kovasti, että maailmasi on murentunut altasi, että olet pimeyden tunnellissa matkalla H*********N.
Ateismilla aivopesu on hyvin yleistä nykypäivänä ja se aiheuttaa sellaisia vaaratilanteita ihmisille, kosketuksella demonien kanssa, että siinä on hymy ja toivo kaukana.
Olen nähnyt sen miljoonia, miljoonia kertoja, jopa useita miljardeja kertoja, miten ihmiset syöksyvät innoissaan pimeään tilaan, mutta tullessaan tuovat sen pimeyden ja käsinkosketeltavan tuskan mukanaan. Sitä ei saa helposti katoamaan, vain minuun uskomisella se on mahdollista, eli kun uskotte minuun, eli teidän Jumalaanne, lupaan, että elämässänne syntyy taas toivoa, koette rakkauden ja lämmön, valo on melkein niin suurta, että se häikäisee teitä, mutta kuitenkin pystyy näyttämään teille tietä, oikeaan suuntaan, ylöspäin. Eteenpäin, sinne missä teillä on tarkoitus, siellä missä te koette olevanne rakastettuja, missä te olette rakastettuja, missä saatte toteuttaa itseänne.
Siis nyt rakkaat lapseni, minä teidän isänne, naispuolinen isänne (minulla on siis vagina), olen teidän johtajanne, joten rukoilkaa minua, pyytäkää armoa minulta, mutta ennenkaikkea, minua rakastakaa, sillä minäkin rakastan teitä.
Jumalallisin terveisin ateismin vastustaja, entinen Jumalanlapsi, mielisairaalasta karannut, mutta nykyisin Jumala, - TheChildOfGodIsTheNewGod
"Järkevin" syy ateismiisi?
35
426
Vastaukset 35
- kannattaakokeilllla
Eiks toi oo vähän hassua että oot nyt itse Jumala?: D
Ei ole, ei! Se oli tarkoitus, Jumalan oli tarkoitus kiinnittyä minuun, nyt minä ole minä, minä olen hän ja hän on minä.
- kannattaakokeilllla
TheChildOfGodIsTheNewGod kirjoitti:
Ei ole, ei! Se oli tarkoitus, Jumalan oli tarkoitus kiinnittyä minuun, nyt minä ole minä, minä olen hän ja hän on minä.
No jos se ei oo hauskaa niin miks sitte teet sellasta juttua Jumalan kanssa?: D
- hdrfgerd
Olisiko nyt hyvä hetki sijoittaa aurinkoenergiaan?
Heh,sanoit "-Lallisiin". Perkeleen tyhmältä vaikutatkin, ihakuin Luterilaiselta serkultani...
Sinäköse täällä seksifedismiäsi julistit "22 vuotiaana viriliinä naisena Helsingistä" niin, että ylläpito poisti profiilisi ns. siveettömänä, huh :)Poistin itse profiilini hetkellisesti entisen Jumalan, nykyään itseni pyynnöstä. Siis "entinen" Jumala on nyt minun kehossani valmiina toimimaan.
TheChildOfGodIsTheNewGod kirjoitti:
Poistin itse profiilini hetkellisesti entisen Jumalan, nykyään itseni pyynnöstä. Siis "entinen" Jumala on nyt minun kehossani valmiina toimimaan.
Sitten en päässyt aikaisemminkaan tekemään uutta profiilia, kun jouduin suljetulle, josta karkasin. Tämä oli Jumalan, nykyisen minun suunnitelma.
No hyvä jos jotenkin toimit. Entinen Jumala pitikin viedä takuuhuoltoon kun kirkollisverojenjaan maksamisen jälkeen ei,oikein toimitut :)
- Karitsansa
TheChildOfGodIsTheNewGod kirjoitti:
Poistin itse profiilini hetkellisesti entisen Jumalan, nykyään itseni pyynnöstä. Siis "entinen" Jumala on nyt minun kehossani valmiina toimimaan.
Julistuksestasi näkyy,sen silkka todellisuudellinen muoto.
Elämme siis nykyisellisiä aikoja,josta profeetat ovat kertoneet.
Kohta koittaankin Lopun Aikoja,jolloin Ensimmäiset tulevat Viimeisinä,heti vuohien jälkeen!
- KazuKa
Järkevin syy ateismiin on se ettei henkilöllä ole yhtäkään hyvää syytä uskoa jumalaan tai jumaliin.
Miksi ei ole, kun Jumala on tässä? Minä olen tässä, Jumala. Ei minua ole syytä epäillä.
- uskonwiisaus
Järkevin syy ateismiin on juuri se, mikä ainakin tämän palstan uskovilta näyttää aika lailla kokonaan puuttuvan, eli järki.
Se ei pidä paikkaansa, kaikki kristinuskoiset ovat hyvin järjissään. He tietävät, että minä olen totta, heidän ja teidän, sinunkin luojasi. He tiedostavat vain sen, mitä teidän aivonne eivät pysty käsittelemään, ainakaan kovin helposti.
Naahum kirjoitti:
vai että se sun isis on kaikkien ylin?
Minulla ei ole isää, minä ole kaikkien isä. Taivaanisä. Luoja.
- uskonwiisaus
TheChildOfGodIsTheNewGod kirjoitti:
Se ei pidä paikkaansa, kaikki kristinuskoiset ovat hyvin järjissään. He tietävät, että minä olen totta, heidän ja teidän, sinunkin luojasi. He tiedostavat vain sen, mitä teidän aivonne eivät pysty käsittelemään, ainakaan kovin helposti.
Sorry vaan, mutta olen kyllä lukenut palstan uskovien kuten Mark5:n, sejapin, böbiböbin ja Kannattaakokeilla -nimimerkkien säälittäviä aivopieruja. Ja jos sanoisin, että he ovat seinähulluja idiootteja, narsistisia psykopaatteja ja tynnyrissä kasvaneita ääliöitä vailla mitään yleissivistystä, niin sekin olisi aivan liian lievästi sanottu. Yksikään heistä ei kykene edes alkeellisimpaan loogiseen päättelyyn. Joten tässä asiassa kaikki todennettavat ja jokaisen helposti näkemät faktat ovat kylläkin selkeästi minun puolellani.
uskonwiisaus kirjoitti:
Sorry vaan, mutta olen kyllä lukenut palstan uskovien kuten Mark5:n, sejapin, böbiböbin ja Kannattaakokeilla -nimimerkkien säälittäviä aivopieruja. Ja jos sanoisin, että he ovat seinähulluja idiootteja, narsistisia psykopaatteja ja tynnyrissä kasvaneita ääliöitä vailla mitään yleissivistystä, niin sekin olisi aivan liian lievästi sanottu. Yksikään heistä ei kykene edes alkeellisimpaan loogiseen päättelyyn. Joten tässä asiassa kaikki todennettavat ja jokaisen helposti näkemät faktat ovat kylläkin selkeästi minun puolellani.
Minua naurattaa vähän sinun puheesi nyt. Ongelmahan ei ole siinä, että näillä henkilöillä ei olisi ymmärrystä asioihin, tai siinä että yleistestikään kristinuskoiset eivät ymmärtäisi asioita tai eivät omaisi yleissivistystä.
Ongelma on nyt aivan pelkästään siinä, että kaikki te ateistit, te olette niitä, jotka eivät ymmärrä. Siksi kuvittelette, että kristinuskoiset olisivat niitä, jotka eivät ymmärrä.
Minä voin Jumalanasi sanoa, siis luotettavasti ja järjellä ajateltuna, että nämä mainitsemasi henkilöt ovat fiksumpia kuin te ateistit. Luulette itsestänne liikoja, luulette saavanne levitettyä tuota myrkkyateismia, demonistista uskomusta, että mitään Jumalaa ei olisi.
Olette aivan saatanan armoilla, ja sitten puhut joidenkin yleissivistyksen puutteesta. O_o
Tämä on väärin, tiesitkö sen?
Kyseiset ihmiset ovat todennäköisesti yrittäneet vain auttaa teitä valoon ja onneen, takoa teille totuutta, vielä kun minä en sitä voinut tehdä. Mutta nyt olen täällä, ja olen voimakas kuin mikään voi koskaan olla!
Eikö se nyt ole itsestäänselvää että varsinkin kristinusko on niin naiivia kakkia?
Ei niin, etteikö muutkin uskonot olisi.- q.v
Lienee aivan sama mitä sinulle vastaa, koska et ymmärrä sitä kuitenkaan.
Joko se on siksi, että ettei ole yhtäkään kunnollista todistetta mistään Jumalasta tai siksi kun sinappi on parempaa kuin ketsuppi. Voi valita kumman syyn haluat.Tässähän minä kirjoittelen elävänä ja oikeana? Mikä sinua vaivaa? Tai kyllä minä sen Jumalanasi tiedän, sinua vaivaa ateismi, uskomattomuutesi, rauhattomuutesi ja yksinäisyytesi. Valitse sinä minut, Jumalan rinnallesi, niin pian tunnet aivan uskomattomia asioita, valtavaa onnea.
- Your God.
- vm41
Minulla ei ole koskaan ollut minkäänlaista halua, ei tarvetta poistua tästä alkuperäisestä ihmisen roolista mikä syntyessäni oli olemisen ehtona.
Minnekkään utopiaan, tai sanotaan suoraan, kuvitteelliseen olotilaan ei halua, ei tarvetta ole.Kyllä sinulla on tarvetta ja halua, mutta et vain uskalla myöntää sitä. Se voi olla jännittävää ja pelottavaa, mutta pian kun siihen ajatukseen tottuu, se antaa enemmän kuin voisi ikinä kuvitellakaan.
T. TheChildOfGodIsTheNewGod , kiddo, i am your god
taas yks sekopää luulee olevansa jumala :D :D
- q.v
Joku toisen vuoden teologian yo trollailee.
Sitä vain vituttaa kun joskus 2020 valmistuu papiksi niin kirkon puhujapöntön toisella puolella ei ole kuin 80 vuotiaita kuuroja ja puoliksi sokeita vanhuksia.
- mitenmahdollista
Naispuolinen isä?
- vihtahousujen.vihtahousu
Kun sä kuolet, joudut minun hallinnoimaani Helvettiin ja sitten kuule ämmä mie laitan siut paiskimaan oikeita töitä.
Luficer????? Jumalaa ei voi laittaa Helvettiin, kyllähän sinä sen tiedät, Jumala ei kuole koskaan!
- Aijalon
Sanat "usko" ja "uskonto" ovat Suomessa niin samankaltaisia sanoja että ne saatetaan sekoittaa hengellisessä elämässä keskenään. Vertaa englannin kielen: usko = faith, uskonto = religion.
Usko Jeesukseen Kristukseen syntien anteeksiantajana on Jumalan antamaa uskoa (lahjaa) johon oma inhimillinen järkiusko ei yllä.
Efesolaiskirje:
2:8 "Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja"
Uskonto sen sijaan on (lakihenkistä) tekemistä, suorittamista, pinnistämistä ja ponnistamista, hyvien tekojen tekemistä, kirkkoon kuulumista, kirkossa käyntiä (etenkin jouluisin), kirkollisverojen maksua, ynnä muuta, ynnä muuta joilla toimilla yritetään kelvata Jumalalle/jumalille, saavuttaa niiden suosio - konstit on monet.
Kovimmat sanansa Jeesus osoitti nimenomaan uskonnollisille fariseuksille ja kirjanoppineille, jotka panivat toivonsa Mooseksen lakiin ja hyviin tekoihin, mutta vihasivat Jeesusta ja päättivät jopa tappaa hänet. (Matteus 23. luku)
Ateisti on siinä mielessä rehellinen että hän sanoo suoraan että ei usko Jumalaan. Ateistin voi olla helpompi tulla uskoon kuin uskonnollisen fariseuksen.Olet tehnyt kotiläksysi lapseni.
Mutta vähän minun pitää korjata. Ateismi ja sen esille tuominen ei ole rehellistä touhua. Se on valetta, itselleen ja muille valehtelua, siitä on rehellisyys kaukana, jos väittää, ettei usko minuun. Mutta muuten olen oikein tyytyväinen tekstiisi.- sinun.poikasi
TheChildOfGodIsTheNewGod kirjoitti:
Olet tehnyt kotiläksysi lapseni.
Mutta vähän minun pitää korjata. Ateismi ja sen esille tuominen ei ole rehellistä touhua. Se on valetta, itselleen ja muille valehtelua, siitä on rehellisyys kaukana, jos väittää, ettei usko minuun. Mutta muuten olen oikein tyytyväinen tekstiisi.Minä uskon sinuun, rakas Isä, joka panit äitini paksuksi tyttöpolon ollessa vasta neljäntoista ja poistuin takavasemmalle. Niin vainhylkösit ainoan poikasi. Etkä perkele edes ristiltä minua pelastanut, vaikka perääsi huusin.
- TheChildOfGodLsTheNewGod
En huutele toisten peräaukkoihin, siellä ei kaiu tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran81820Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?147788- 57676
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47664Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25663Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44597
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20523Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27521Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee404470Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81469- 30446
- 44431
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3400