Nyt kun Suomessa aletaan lähestyä kieltolakia muistuttavaa tilannetta tupakkatuotteiden osalta ja tuotteista ei saa enää tietoa niin kuin vapaassa maailmassa, haluan kysyä:
Myydäänkö Suomessa enää Gauloises tai Gitanes savukkeita? Mikä on joskus 2000-luvun alussa elvytetyn Klubin tilanne?
Kiitoksia vastauksista, ja en halua terveysvalistusta.
Myydäänkö Suomessa enää Gauloises tai Gitanes savukkeita? Mikä on joskus 2000-luvun alussa elvytetyn Klubin tilanne?
Kiitoksia vastauksista, ja en halua terveysvalistusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Gauloisesia ei enää myydä, Saksasta tulee aina muutama aski tuotua. Punainen on todellista herkkua ja keltainenkin menettelee. Poltan niin vähän, että sininen on liian vahvaa (Gauloisesien sininen on vahvinta, punainen on lightia). Gitanesia en muista koskaan edes nähneeni. Klubin lento loppui lyhyeen jo toistakymmentä vuotta sitten.
Saako Aroma-puruja, Kevyt 5:ttä tai Belmontia vielä? Amerin tekemä sininen Belmont oli todella nannaa, sveitsiläinen uudempi versio heikompi suoritus.
Gauloisesien lisäksi Lucky Striken lightiä tulee vedettyä. Savukkeita menee 1-2 päivässä, viikonloppuna ei välttämättä ollenkaan. Ennen meni aski, mutta nykyään vain töissä kahvitauolla.
Kiitos vastauksesta! Itse tupakoin harvoin, ja tavalliset "bulkkitupakat" eivät juurikaan kiinnosta. Pitänee alkaa tähyämään Venäjän ja Viron suuntaan, ja toki tuoda Keski-Europasta aina kun tilaisuus tulee.
Ooks Dunhilliä ikinä koittanu? Ite ainaki polttelin niit junnumpana ja hyvii olivat. Siyä en sit tiiä et mist niitä mahtais Suomesta saada? Ehkä netistä parhaiten jostai Enkusta tai Saksasta? Venäjän tax-freestä vaikuttais ainaki löytyvän kans nettijuorujen perusteella.
Mitään ongelmaa ei olisi,jos netistä saisi laillisesti tilata tupakkatuotteita. Englannista saisi kartsatolkulla lähes mitä vain. Dunhill pitää katsastaa, on kait aika perinteikäs merkki.
En tiedä näkeekö kukaan tätä keskusteluu enää mutta saako suomesta vielä Belmontia?
Sinistä ja harmaata saa vielä. Muut laadut on lopetettu.
Suomessa terveysnatsit laittoivat tupakat piiloon ja kertaostosten määrä kasvoi, samoin pikkuaskit 10kpl kiellettiin ja nyt pitää pakosta ostaa isompi aski. Savuttomat asuin kiinteistöt ne vasta tässä tupakka hysteerikkojen maassa ovat menneet levottomiksi ainakin porrashuoneitten osalta kun päivät ja yöt rampataan jossain metsässä tupakalla.
Niin kauan kuin tupakka on laillista, sitä ei voi kohtuuttomasti hankaloittaa.
Eurostoliitto kieltää kaiken p eu
Alkoholistien maa.
Minua on ihmetyttänyt aina, että tupakasta nostetaan yleensäkään meteliä kielteisessä mielessä koska alkoholi on suurin yksittäinen tappaja yhteiskunnassamme.
Syö eniten verovaroja, aiheuttaa eniten ongelmia terveyteen ja perheisiin.
Myös yksilötasolla suurin ongelman aiheuttaja.
Sitten kytätään tupakkaa ?
Ei se ole tietenkään mitään terveellistä kai vaikka intiaanitkin polttelivat rauhanpiippua joskus menneinä aikoina.
Mutta tupakkahysteria ja sen puitteissa lähes psykotttisia piirteitä saaneita rajoituksia en ymmärrä ollenkaan.
Kiinnostava juttu Daily Mailys liittyen tupakkaan ja Koronaan , olisko 1 mentholsavuke päivässä sittenkään niin paha juttu ?