Sähköstä 4,6 % tuulivoimalla

SunilanUkko

Suomessa käytettävästä sähköstä 4,6% tuotetaan tuulivoimalla, kertoo Energiateollisuus ry

https://energia.fi/perustietoa_energia-alasta/energiantuotanto/sahkontuotanto

Siis tuulivoiman osuus on suurempi kuin vaikkapa turpeen. Tuulivoima ei ole enää mitään pikku näpertelyä. Tuo tilasto tietysti kertoo vain tuulivoima SUURtuotannosta. Pientuulivoiman ei tarvitse olla mitään näpertelyä.

13

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietippäs

      Lol :D Johtuen varmaan siitä, että tuulivoimaa käytetään ensisijaisesti sähköntuotantoon ja turvetta kaukolämmön. Suomessa suurempi energiatarve lämmityksessä, kuin sähkössä. Kyllä se on vielä aika askartelua, mutta tulevaisuutta kuitenkin ;)

    • huono.sähkön.lähde

      Muuta sähköntuotantoa täytyy olla kuitenkin varalla koska aina ei tuule. Tätä ei yleensä tuoda esiin koska tämä heikentäisi mainetta.
      Tanskassa on Euroopan kallein sähkön hinta koska kovalla tuulella ylimääräinen sähkö myydään Ruotsiin ja Norjaan halvalla ja kun ei tuule niin ostetaan näistä maista kalliilla. Tämä siksi että Tanskassa ei ole esim. vesivoimaloita jotka toimivat säätövoimana.

    • tuuleeko_tyynellä

      Kerro vielä aloittaja paljonko valtio maksaa tukiaisia tuulienergian tuottajille noista 4,6 prosentista ??

    • SunilanUkko

      Tuulivoiman suurin ongelma on sen saamat tukiaiset.

      http://tuulivahinko.fi/

      Sähkön pörssihinta vaihtelee tunneittain, vallitseva hinta löytyy täältä:

      http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/voimajarjestelman-tila/Sivut/default.aspx

      Jos tuulivoimalla tuotettu sähkö olisi normaalia kauppatavaraa ilman tukiaisia, tuulivoimalla (tai muulla satunnaisvoimalla) tuotettu megawattitunti olisi toki paljon halvempi ostajalle kuin ydinvoimalla tai hiilivoimalla tuotettu megawattitunti. Tämä johtuu ihan vain kysynnän ja tarjonnan laista joka määrittää tuotteen hinnan markkinataloudessa. Vähäinen kysyntä rajoittaisi tarjontaa. Siis ostajan markkinoilla hinta miinus kulut on voitto. On aivan normaalia että eri tavoin tuotettu sähkö on tukkukaupassa eri hintaista.

      Ilman tukiaisia tuulivoiman osuus sähköntuotannosta ei olisi noin suuri. Mutta kyllä sillä olisi potentiaalia ilman tukiaisiakin. Tukiaisten avulla saadaan aikaan pelkkiä kuplia.

      Suomessa on paljon vesivoimaa suhteessa tuulivoimaan, joten kovalla tuulella ei vielä synny sähkön ylitarjontatilannetta.

      Tanskassa yritetään korvata tuontienergiaa tuulivoimalla koska Tanskassa (toisin kuin Suomessa) ei ole vesivoimaa, turvetta tai biomassaa (puuta). Onkohan sähkö Tanskassa normaalia kauppatavaraa? Vaikuttaa siltä että Tanskan kallis sähkö johtuu sähköntuotannon yksipuolisuudesta.

      • Veroeurotkaivoon

        n. 1,4 M€ jo päivän tukiaishuippu 25.10.2017


    • tuulipäiväkirja

      Jaa, liikkeellä näkyy olevan vastavoima Markkinat1:n aurinkosähkö höpinöille!
      Puuttuu vain kun alkaa tulla linkkejä tuulientuotosta jostain maailman toiselta puolen!

    • liian.vähän

      Aloittaja on oikeassa. Tuulivoima ei ole enää mitään pikkunäpertelyä. Muut sähkön käyttäjät lahjoittava 180 miljoonaa euroa vuodessa tälle ihanalle järjestelmälle.

    • hahhahaha

      "Johtuen varmaan siitä, että tuulivoimaa käytetään ensisijaisesti sähköntuotantoon ja turvetta kaukolämmön"

      Ylläoleva on yksi lause jolla idioottimainen aloitusviesti saatiin parissa sekunnissa naurunalaiseksi.

      Siis Ylöjärven polkuautoverstas on suurempi polkuautovalmistaja kuin vaikkapa Mercedes-Benz. Polkuautojen valmistus ei ole enää mitään pikku näpertelyä

      Siis Lapinlahden ala-asteen kevätlehden painos on huomattavasti suurempi kuin Piikkiön hautausmaan kevätlehti. Lapinlahden ala-asteen kevätlehti ei ole enää mitään pikku näpertelyä

      Siis maidon myynnin osuus ruokakaupoissa on suurempi kuin vaikkapa viinan myynti ruokakaupoissa. Maidon myynti ei ole enää mitään pikku näpertelyä

      Jessus mikä idiootti tämä aloitusviestin kirjoittaja on.

    • hyvin_pyörii

      Tämänkään esimerkin mukaan tuulivoima ei todellakaan ole mitään pientä näpertelyä:

      Tällä hetkellä Savon Voiman toistaiseksi sopimuksen hinta on 5,23 snt/kwh
      Maksat siis sähkölämmitteisessä omakotitalossa muiden verojen lisäksi "Tuulivoima verona" tuon runsaan 1000 € vuodessa.

      Lisäksi tuulivoiman rakentamiselle on annettu investointitukea tähän mennessä
      liki 200 000 000€.

      Tuulivoima olisi kannattavaa jos energian markkinahinta verottomana hinta olisi yli 60...65 €/MWh.

      Tuulivoiman ansiosta Suomen julkisesta taloudesta siirretty 300 miljoonaa euroa yksityisiin taskuihin.

      • SunilanUkko

        Uusimmassa Tekniikka&Talous lehdessä oli juttu eri energiamuotojen hinnoista ja tukiaisista.

        Jos kaikki tuulivoimatuet lopetettaisiin, suurin osa tuulivoimahankkeista pantaisiin hyllylle mutta tuulivoiman tuotanto ei loppuisi siihen vaan alkaisi alan kasvu joka olisi terveellä pohjalla.


      • Pelkääalamäkeä
        SunilanUkko kirjoitti:

        Uusimmassa Tekniikka&Talous lehdessä oli juttu eri energiamuotojen hinnoista ja tukiaisista.

        Jos kaikki tuulivoimatuet lopetettaisiin, suurin osa tuulivoimahankkeista pantaisiin hyllylle mutta tuulivoiman tuotanto ei loppuisi siihen vaan alkaisi alan kasvu joka olisi terveellä pohjalla.

        Kyllä se on niin päin että, jos kaikki tukiaiset lopetettaisiin, niin tuulivoiman lisärakentaminen loppuisi kuin seinään täysin kannattamattomana ja nykyisten voimaloitten alasajo aloitettaisiin aika pian.


    • lkhjgfg

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2628
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      2506
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      26
      2184
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1963
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      30
      1753
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      322
      1306
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1063
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1039
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      54
      992
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      933
    Aihe